Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny Cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
RafalZ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 26 lut 2020, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Wiem, dlatego zapytałem, ale już tak 2 razy robiłem i nic to nie dało, bo może przeoczyłem jakieś zarażone listki i potem te zaraziły resztę. Ale ok, zrobię tak jeszcze raz, może się tym razem uda. Tu w tym nawozie co mam jest napisany skład: Azot całkowity 4 %, azot amonowy 1 %, azot azotanowy 1 %, azot amidowy 2 %, pięciotlenek fosforu rozpuszczony w wodzie 5 %, tlenek potasu rozpuszczony w wodzie 6 % + mikroskładniki bor 0,01 %, miedź 0,002 %, żelazo 0,02, mangan 0,01 %, molibden 0,001 %, cynk 0,002 %. A jaki powinien być skład w dobrym nawozie ? Pisał Pan że więcej azotu, ale ile % najlepiej ?
RafalZ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 26 lut 2020, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

A co do podlewania to raz na 2 tygodnie tak jak podlewam to wystarczy czy podlewać raz na tydzień ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Nie podlewa się roślin cyklicznie. Podłoże może przesychać w różnym czasie. W przypadku tych roślin wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć, ale nie można dopuścić do zbytniego jego przesychania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
RafalZ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 26 lut 2020, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

norbert76 pisze: Jeśli nowe liście będą pojawiać się dalej z plamami to już nic w zasadzie nie da się zrobić. Albo, jeśli pędy wierzchołkowe są zdrowe i mają jakieś z trzy - cztery pary liści, możesz je po prostu odciąć i wsadzić do wody. Jak puszczą korzenie, wtedy posadź normalnie do podłoża.
Zrobienie nowych sadzonek odpada, bo moje Cissusy są bardzo stare, mają bardzo dużo lat i chodzi mi o uratowanie konkretnie tych kwiatów. Wyrzucenie ich nie wchodzi w grę. A proszę powiedzieć czy te plamki na liściach mogą być spowodowane np. przesuszeniem ? Że zbyt rzadko były podlewane ? Bo przyznam się że zdarzyło mi się je niejednokrotnie przesuszyć.

gerranium pisze: W tym artykule doświadczonej ogrodniczki jest wspomniana choroba bakteryjna https://naradka.wordpress.com/2012/01/0 ... pospolity/
A czy w przypadku moich Cissusów to też może być plamistość wywołana przez bakterie ? Bo moim zdaniem wokół plam jest jasnozielona lub żółtawa aureolę, czyli tzw. halo. Czy może to być przyczyna choroby moich Cissusów ? Pytam bo opryski przeciwgrzybicze do tej pory nie pomagały. W tym wspomnianym artykule ta sama Pani pisze też o Cissusach https://naradka.wordpress.com/2011/01/23/cissus/ i tam podaje takie coś: "Na liściach ukazują się kanciaste i ostro odgraniczone plamy, najpierw żółto przeświecające, później nieco brunatniejące i zasychające. Dzieje się tak jeśli w okresie chłodnych dni nadmiernie podlewamy rośliny uprzednio mocno przesuszone" - mi się wielokrotnie zdarzyło że przesuszyłem Cissusy, a potem podlewałem je mocno, by moim zdaniem zniwelować to przesuszenie. Czyli to może być przyczyną choroby moich Cissusów ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Tak, jest opcja że to będzie choroba bakteryjna. W takiej sytuacji, jak przy chorobie grzybowej trzeba usunąć wszystkie liście z plamami. Bakterii nie da się zwalczyć. I w takiej sytuacji preparat grzybobójczy niewiele pomoże.
Jednak, nie wiem czy wiesz ale w przypadku choroby grzybowej żaden preparat nie spowoduje że plamy, które pojawiły się na liściach znikną. Istotą użycia takiego preparatu jest to, żeby nie pojawiały się nowe, zwłaszcza na nowych przyrostach.
Jeśli chodzi o podlewanie, to po okresie jesienno-zimowym kiedy ogranicza się podlewanie w przypadku tych roślin, i podobnych, nie można nagle zacząć obficie podlewać. Ilość wody trzeba zwiększać stopniowo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
RafalZ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 26 lut 2020, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

RafalZ pisze: W tym wspomnianym artykule ta sama Pani pisze też o Cissusach https://naradka.wordpress.com/2011/01/23/cissus/ i tam podaje takie coś: "Na liściach ukazują się kanciaste i ostro odgraniczone plamy, najpierw żółto przeświecające, później nieco brunatniejące i zasychające. Dzieje się tak jeśli w okresie chłodnych dni nadmiernie podlewamy rośliny uprzednio mocno przesuszone" - mi się wielokrotnie zdarzyło że przesuszyłem Cissusy, a potem podlewałem je mocno, by moim zdaniem zniwelować to przesuszenie. Czyli to może być przyczyną choroby moich Cissusów ?
Te plamy na liściach mogą być tego przyczyną ? Ja jutro poobrywam zarażone liście i opryskam środkiem grzybobójczym. Będę starał się teraz też pilnować z podlewaniem. Ale proszę powiedzieć czy jeśli to nie jest choroba grzybowa, może być bakteryjna, ale też czy te plamy może to być wina złego podlewania ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Do powstania choroby bakteryjnej dochodzi podczas uszkodzenia tkanek zewnętrznych, czy to podczas przycinania, innych uszkodzeń mechanicznych, czy też wskutek ataku szkodników. Może też do nich dojść podczas uszkodzenia korzeni wskutek przelania.
Czasami nie można stwierdzić jednoznacznie jednej przyczyny, gdyż może się zdarzyć że występuje kilka ich jednocześnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
RafalZ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 26 lut 2020, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Dzięki za informację. Ja dziś na wszelki wypadek poobrywam wszystkie zarażone liście, popryskam środkiem przeciwgrzybiczym i będę się starał od dziś podlewać regularnie Cissusy. Mam nadzieję że to pomoże. Życzę miłego dnia i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 182
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Przygarnęłam znajdę, z dziwnym czymś na liściach. Wygląda dziwnie, wręcz jak ochlapane miedzianą farbą. Ale tylko na spodach liści.

Obrazek
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

To jest skorkowacenie. Najprawdopodobniej roślina była nadmiernie podlewana albo/i rosła w nieprawidłowym podłożu. Nadmiar wody był wtedy wypierany przez liście, wskutek czego powstały uszkodzenia, które się z czasem zabliźniły. Skorkowacenie może też powstać wskutek mechanicznych uszkodzeń.
Posadź do przepuszczalnego podłoża i sprawdź przy tym stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 182
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Dostałam ją z budynku szkolnego, a tam wiadomo jak traktują rośliny ; ) Zarówno podłoże jak i pielęgnacja były do kitu. Najważniejsze, że to nie szkodnik, bo aktualnie mam problem z ziemiórkami z paprotki i nic więcej nie jest mi potrzebne. Dzięki za pomoc ;:180
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Kszyh00
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 cze 2020, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Mam problem z takimi stworkami, żrą dosłownie wszystko, nawet kaktusy :shock:
(Klik, aby powiększyć)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Na szybko mogę wymienić - żyworódki/kalanchoe/grubosze żywcem obumierają, fikusy zrzucają liście, storczyki - najbardziej im "smakuje" dendrobium, phalaenopsis nie ruszją, bądź minimalnie, jednego osobnika wypatrzyłem i ubiłem, więcej nie było, zielistki jakoś je znoszą, ale liście brzydkie się robią... ;:223

Chodzi mi o te ciemne muszko-podobne coś, nie wiem o tych mniejszych przezroczystych, czy to wcześniejsze stadium rozwoju czy co...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Wciornastki. Zrób oprysk wszystkich roślin Mospilanem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”