Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 792
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

W sieci można znaleźć, a ja Ci na PRIV wysyłam kalkulator oświetlenia. Nie wrzucam linku tutaj, bo i tak za chwilę może zniknąć potraktowany jako spam.
Awatar użytkownika
Bala
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 21 kwie 2019, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Tak jak napisałem wszystko zależy od tego ile roślin, albo lepiej jaką powierzchnię będziesz doświetlał. Mi przez dwa miesiące wystarczały 3 Cob-y po 50W.
...w życiu nigdy nie wiadomo,czy to oaza,czy fatamorgana...
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 792
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Wiele zależy również od spektrum źródła światła i celu, jaki sobie wyznaczamy. Inne spektrum dominuje przy wzroście, inne przy kwitnieniu.
Poza tym, rolnik90 ma chyba growbox na oknie, co powoduje, że może wykorzystać światło słoneczne, a moduły LED traktować jako wspomaganie.
Awatar użytkownika
Bala
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 21 kwie 2019, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Dodam jeszcze, że w tym roku mój growbox nie będzie długo pracował. W moim tunelu (który został bardzo dobrze uszczelniony) zbudowałem mały tunelik o wym. ok. 2,5x1.3 i wysoki na 1.8m. Blat na sadzonki zbudowałem na wysokości 1.1m. Tam w drugiej połowie marca dam wszystkie moje skarby wraz z frelką podłączoną do włącznika termostatycznego, który ustawię na 10 stopni C. Mam nadzieję, na słoneczny marzec i kwiecień i walkę z przegrzaniem. ;:3 Stoi tam też beczka 80l na deszczówkę.
Już teraz w styczniu jak jest słońce mam w środku termosu ponad 20 stopni. Światła będzie dosyć i mam nadzieję dużo prądu na taką małą kubaturę nie zużyć. Mogę wstawić zdjęcia jak ktoś by chciał to zobaczyć.
:wit
...w życiu nigdy nie wiadomo,czy to oaza,czy fatamorgana...
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1009
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Niestety, nie będę doświetał na parapecie, okna mam bardzo małe i dodatkowo krzaki zaslaniają dostęp światła.
Pomidory wysieję na początku marca i do początku kwietnia będe chcial doświetlac. Potem będę wynosił na dwór w dzien do mini tunelu, na noc je będę przynosił.
Dlatego myślałem, ze przy tak małych roszadach takie oświetlenie wystarczy

Z checią bym zobaczył te Twoje cudo :wink:
Piotr
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 792
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

rolnik90 pisze:Teoretycznie wychodzi na to, ze mam 3x mniejsza powierzchnie
Tutaj nie tyle chodzi o moc, ile o lumeny. Podają w specyfikacji, że moduły Grow COB LED dają 90 - 110 lm/W.
W kalkulatorze, do którego link dostałeś, możesz wyliczyć, że dla Twojej powierzchni potrzebujesz 20500 lumenów. Masz 2 moduły o mocy 50W, czyli 100W. Ponieważ z Wata masz ok. 100 lm, to w przeliczeniu powinno dać 10 000lm. Wychodzi, że wystarczy, jak dołożysz 2 moduły, a myślę, że dołożenie jednego modułu uzupełniającego o odpowiednim dla Twojej uprawy spektrum może wystarczyć. Te wyliczone 20 500 lumenów to optymalne oświetlenie. Dasz mniej, będzie mniej optymalnie, ale nie tragicznie.
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Cześć. Przyznaje, że się wziąłem od złej strony do budowy growboxa, najpierw powinienem przeczytać ten temat a potem działać.

Mam zamiar hodować tylko rozsady pomidora w ilości około 60sztuk. Zbudowałem growbox o wymiarach 50x70cm, oświetlenie to 4x 30W rozmieszczone tak aby równomiernie oświetlały 2 wielodoniczki. Wszystko będę trzymał w piwnicy gdzie w marcu i kwietniu panuje temperatura około 14 stopni, a przy samym oknie na parapecie w pochmurne dni spada do 10-11 stopni.
Plan działania.
Chciałbym w początkowej fazie wzrostu roślin naświetlać je przez około 3-4 tygodnie po 12 godzin, temperatura w growboxie wynosiła by około 20 stopni( mam zrobiony system wentylacyjny sterowany termostatami) gdy rozsada będzie większa wystawił bym je na parapet i tam doświetlał.

Problem polega na tym, że mam taki południowy parapet.
Obrazek
Zdjęcie robione dziś o godzinie 10. Okna plastikowe , zasłonięte krzakami i sam nie wiem czy jest sens przenosić te sadzonki na tak ciemny parapet czy trzymać je w growboxie?. Naświetlając je cały czas boję się, że po wystawieniu na słońce dostaną szoku, czytałem że to może wystąpić.

Pytam o to dlatego, bo muszę budować drugą konstrukcję, a jeśli to zły pomysł to po co pakować się w koszta...
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Przede wszystkim zaopatrz się w luksomierz lub ściągnij sobie na telefon taką aplikacje i pomierz parametry świetlne. Ja jestem zdecydowanie przeciwny uprawie tylko na sztucznym świetle. Sam stosuję taką zasadę, od kilku lat, że wykorzystuję światło naturalne ile się da a w marcu jest go już sporo..
Pozdrawiam. Jacek :uszy
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Sprawdziłem przed chwilą tą aplikacją i mam 900 luxów na parapecie, gdy zmierzyłem oświetlenie w growboxie telefon pokazuje w najdalszym miejscu doniczko-palety 4300 lux, na środku ta wartość dochodzi do 12tysięcy. Czytałem, że do rozsady pomidora potrzebne jest najmniej 4000 lux, wychodzi na to, że nie jest wcale tak źle.

To zrobię tak jak piszesz Toldi, potrzymam przez 3 tygodnie siewki w growboxie a potem przeniosę na parapet.
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Przepraszam za post pod postem, ale nie mam możliwości edycji.

Wyczytałem, że do budowania masy zielonej najlepsze jest światło o barwie 6500K, a czerwone do kwitnienia , sporo osób tu na forum korzysta z takich świetlówek.
Mi właśnie najbardziej zależy na rozwinięciu zielonej masy, czy zatem ledy 6500K , będą lepsze od ledów grow biorąc pod uwagę moje potrzeby i to, że będę naświetlał przez 3 tygodnie w zamkniętym boxie?
Awatar użytkownika
Bala
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 21 kwie 2019, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Lampy, żarówki oznaczono jako grow to właśnie te która mają 6400 temperatury barwowej. Na kwitnienie sprzedawcy proponują 2100.
:wit
...w życiu nigdy nie wiadomo,czy to oaza,czy fatamorgana...
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

To ja już nic z tego nie rozumiem, przeczytałem ten temat cały, potem o doświetlaniu w doniczkach chyba jestem za tępy
Proszę wyjaśnij mi.
Led cob grow full spectrum = światło niebieskie + czerwone

"Czerwony: 600nm ? 700nm; w szczególności: 620-640, 660, 675; PAR: 645-685.
Wspiera pąki i rozkwit. Przyśpiesza kiełkowanie. Pochłaniany przez barwnik fotosyntezy ?Chlorofil A?. Najpopularniejszy odcień czerwieni stosowany w uprawach to ?ciemnoczerwony? czyli "hyper red" o długości fali 660 nm."

"Niebieski: 400nm ? 500nm; w szczególności: 420, 440-450, 470; PAR: 420-500.
Najwydajniej działa na wysokie rośliny liściaste podczas fazy wegetatywnej wzrostu . Pochłaniany przez barwnik fotosyntezy ?Chlorofil B?. Aktywuje fototropizm i fotosynteze, najefektywniej pochłaniany zakres światła słonecznego, przez co barwa ta nie jest wymagana w dużej ilości. W uprawach roślin najbardziej popularny z tego zakresu jest kolor Royal Blue (niebieski królewski) 440-450nm"

Led cob cold white 6500k = niebieskie i ? :oops:

Czyli w moim przypadku zastosował byś Led cob Cold white 6500K, czy Led cob Grow full spectrum ?

Im więcej czytam, tym większa pustka w mojej mózgownicy.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 792
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie od lutego 2011 roku prowadzi badania nad doświetlaniem roślin. Mam gdzieś w zapiskach artykuł dotyczący systemu doświetlenia, a w nim jak byk napisano, że do doświetlania używają światła niebieskiego, czerwonego i białego o temperaturze barwowej 4500K. Wszystko to w odpowiednich proporcjach. Artykuł pewnie można będzie znaleźć w sieci. Warto poczytać, bo to publikacja naukowa, a nie reklama sprzedawcy źródeł światła dla ogrodnictw.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”