Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Druga sprawa jeżeli masz jakieś inne szczepienia i po ruszeniu wegatacji nie zauważysz żadnych oznak życia na nich to pozostaw je na kolejny miesiąc, dwa. Właśnie na gruszy miałem takie przypadki, że zrazy ruszały po bardzo długim czasie od szczepienia, a spisywałem je już na straty :wink:
Niki33
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 19 maja 2019, o 15:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

W zasadzie dopóki zraz nie zacznie nam się robić pomarszczony i wysuszony to zawsze jest nadzieja
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1490
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Na jabłoniach u mnie bardzo długo czekały jakby nadal była zima mimo, że drzewo już od kilku tygodni w pąkach i liściach, po czym nagle wybijały z nich pędy z których kolejnego roku jadłem już jabłka. Grusza może mieć podobnie.
Pozdrawiam,
Tomek
caabra
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 26 sty 2019, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: w. podkarpackie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Dziś zrobiłam przegląd szczepień i na jednej śliwie pączki na zrazie ruszyły :( chyba mam złe przeczucie. Został mi jeszcze zraz więc zrobię szczepienie za korę na innej gałezi. Na jabłoniach śpią.
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ja wczoraj wykonałem parę szczepień i okulizacji brzoskwiń, czereśni i grusz.
kazeko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 mar 2013, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Jaki masz procent przyjęc okulizacji wiosennej czy robisz to pierwszy raz ?
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1490
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

U mnie pierwsze na czereśni wyszły średnio, jakieś 30% (na początku prawie wszystko ruszyło ale ostatecznie że 3-4 oczka na 10 dały pędy, które przetrwały), w kolejnym roku prawie wszystkie (też czereśnia), jabłonie 90% ale zwykłe szczepienie przełom zima/wiosna. Coś probowalem w sierpniu ale dużo gorzej wyszło. Chyba przejdę tylko na wiosnę przy obu sposobach.
Pozdrawiam,
Tomek
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Okulizuję tylko brzoskwinie, reszta bez problemu szczepię w tym czereśnie, śliwy,gruszek jabłonie. W tamtym roku zaokulizowalłem 2 brzoskwinie na 3 na ałyczy. Okulizując na Węgierce wszystko padało.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1490
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Kilka technik szczepienia, część wydaje się kontrowersyjna można by rzec, może kogoś zainspiruje:
https://www.facebook.com/MetDaanDIY/vid ... 286620249/
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4803
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Te filmiki to trochę takie 5 minuts crafts które pokazują jak ze zgniłej papryki wyrastają zdrowe ogórki.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Metody sprawdzone.
Te pomysły z wierceniem dziur etc. są po prostu wygodne - zraz się trzyma, nie wypada, łatwo zrobić. Nie ocenię co do skuteczności, acz już stosowałem metody i w szparę i w dziurę, i to działa.

Najskuteczniejsze jednak IMHO jest stosowanie; lecz tu kłopot że trzeba sprawnie wykonać cięcie, na gładko i jednym ruchem (by nie było karbów, fal) i dobrze docisnąć, i dobrze (tzn. silnie a dokładnie z dociskiem) związać.
A to wcale nie takie proste, szczególnie w praktyce w polu, gdy się to wszystko nam giba, rusza, i przydałoby się mieć ze cztery ręce... :roll:
Zatem jest sens w metodach łatwiejszych a przy tem lepiej zraz mocujących. Zwłaszcza dla początkujących bez wprawy w paluszkach.

A zresztą właśnie wczoraj poszczepiłem sobie stare dziczki różne stare co tam na łące - używszy sekatora z nożem w omegę. Takiego co do drobiazgu "w ręku".
Bo choć stosowanie jest skuteczniejsze, w zasadzie, jeśli idzie o prawdopodobieństwo zrostu, i sam wolę zwykle - to powiedzmy sobie szczerze: no jak zrobić ładne cięcie, a i przytrzymać zraza precyzyjnie, gdy robim to nad głową, a jeszcze w gęstwie gałązek?
Gdy tej trzeciej ręki dramatycznie brakuje? :roll:

Cięcie tą blaszką jest precyzyjne i dopasowanie zraza załatwia; a zaciętego w omegę jak wciśnie to sam sobie siedzi na miejscu i trzymać go nie trzeba, nie wylata, a styk wystarczająco dobrym jest; tedy grunt że łatwo ciachnąć to, i wcisnąć, i potem poręcznie a łatwo owinąć, bez ryzyka że przy owijaniu coś przesunie.
Toteż polecam; zwłaszcza tym co im innemi nie idzie metody.
Używam elektrycznej przylepnej. W tej metodzie niewiele jest do owijania, docisk nieistotny, tylko o szczelność
tu idzie.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3805
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ja się skusiłem na taką maszynkę do szczepienia. Kurier przywiózł pod drzwi. W pakiecie były paski do wiązania. Mam syna 10 lat. Dałem mu to ustrojstwo z instrukcją obsługi. Długo nie czekając przyniósł dziczki z pola i zaczął szczepić. Zaszczepił czereśnie na czeremsze i ładnie obwiązał paskami. Ja wsadziłem te sadzonki do doniczki i do piwnicy. Jakie było moje zdziwienie, jak zajrzałem tam po miesiącu. Pąki nabrzmiały. Wyniosłem do foliaka, podlałem. Teraz są nowe przyrosty ok. 2-3cm. Syn jest uradowany. Ja natomiast jestem nieco sceptyczny co do takich wynalazków. Sam szczepię różnymi sposobami i używam tylko okulizaka, noża. Sam ostrzę i sam wiążę dzisiaj paskami, dawniej rafią.
Tej wiosny poszczepiłem sąsiadom, jabłonie i grusze. Sobie tylko jagody, śliwy, jabłonie, grusze i czereśnie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3162
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Rosynant pisze:
Najskuteczniejsze jednak IMHO jest stosowanie; lecz tu kłopot że trzeba sprawnie wykonać cięcie, na gładko i jednym ruchem (by nie było karbów, fal) i dobrze docisnąć, i dobrze (tzn. silnie a dokładnie z dociskiem) związać.
Dokładnie w tym największy problem jeden jedyny raz mi wyszło coś pomiędzy przystawką, a stosowaniem, :twisted: , dlatego wolę tą szparę. ;)

seedkris ;:oj ciekawy eksperyment, dawaj znać czy to się zrośnie i jak małżeństwo będzie działało. Czereśnia niby Prunus avius, a czeremcha Padus avium (Prunus padus) sam maiłem ochotę na czeremsze zrobić wiśnię szklankę, ale przez okulizację.
Pozdrawiam Kamil
Siła wzrostu podkładek jabłoni1 2
Mój sad
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”