Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18818
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jak pajęczynka to nie wciornastki, tylko przędziorki. Na przędziorki masz kilka preparatów, Floramite, Magus, Nissorun plus Ortus.

Minti, przebarwienia to naturalne od większej dawki światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A czy one mogą być powodem tych przebarwień na liściach? Używam Targer Emulpar, powinnem zmienić czy mogę stosować ten środek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18818
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Emulpar i pochodne preparaty to taka eko alternatywa dla chemii. U innych działa, u innych nie za bardzo. Jeśli stosujesz, a szkodniki dalej się pojawiają to lepiej użyć chemii.

Jeśli chodzi o przebarwienia, szkodniki mogą za nie odpowiadać, bezpośrednio lub pośrednio. Uszkodzone tkanki to otwarta droga dla różnych patogenów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Czyli można powiedzieć że lepiej będzie zastosować chemię i mieć większą pewność powodzenia z walki z robactwem. Mam jeszcze jedno pytanie, korzenie Strelizij rosną głęboko w dół, gdy korzenie zaczną wychodzić spodem przez dziurki wkładu/doniczki powinno się zmienić wklad/doniczke na większą?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18818
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak, jak napisałem, jeśli preparat eko nie działa najlepiej to lepiej użyć chemii, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z przędziorkami. Dobrze tutaj użyć dwóch preparatów zastosowanych naprzemiennie. Czyli wpierw oprysk jednym, a po tygodniu drugim. Możesz spróbować z koktajlem Nissorun plus Ortus i nim zrobić dwa opryski w takim samym odstępie czasu.

Jeśli chodzi o przesadzanie do większej doniczki to robisz to wtedy jak bryła korzeniowa wypełni całą doniczkę. Jeśli nie, to wystarczy tylko wymienić podłoże co około 2 lata.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry. Przesadzam moja roczną Nicola. Zdjecia korzeni
W załączeniu. Chyba wyglądają ok ? Czy powinnam korzenie „profilaktycznie” spryskac, czy posypac cynamonem ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
art87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 kwie 2022, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień Dobry!

to mój pierwszy post na tym zacnym forum, także :wit !

Chciałbym skonsultować dalsze kroki do pielęgnacji strelicji.

Kilka faktów:
1. Stanowisko bezpośrednio przy oknie o ekspozycji południowy-wschód (nic jaśniejszego nie mam w domu)
2. Przesadzona do donicy palmowej, na dnie keramzyt z 5 cm. W donicy jeden otwór około centymetrowy środku.
3. Ziemia compo complete, uniwersalna z dodatkiem perlitu. Dorzuciłem nieco keramzytu do ziemi. Nie jest to co prawda rozluźnienie żwirkiem 3:1, aczkolwiek tego perlitu jest całkiem sporo.
4. Podwyższam wilgotność nawilżaczem, jak spada poniżej 50%.
5. Nawoziłem biohumusem raz na dwa tygodnie. Obecnie czekam aż przestanie działać nawóz z podłoża i przesiadam się na nawóz mineralny.
6. Ostatni liść rozpoczął wzrost 11.2021; obecnie nie rośnie już jego blaszka, ale myślę, że jeszcze powinien nieco do góry podejść, bo jest niższy niż poprzedni.

Problem:
1. Około połowy marca dostrzegłem plamy na dwóch liściach. Brązowe kreseczki i lekkie odbarwienie w tym samym miejscu. Po drugiej stronie liścia w miejscu tych odbarwień dostrzegłem małe robaczki poruszające się i jakby jajeczka (mniejsze od robala). Zaznaczyłem na zdjęciu.
2. Wertując internet i to szanowne forum, sklasyfikowałem to żyjątko jako przędziorki (może błędnie)
3. Po tym fakcie, umyłem dokładnie wszystkie liście pod bieżącą wodą.
4. Przesadziłem roślinę do nowej ziemi (w sumie to nie z powodu samych robali, ale korzenie wychodziły dołem)
5. Nie robiłem chemii, zakupiłem dobroczynka.

Obecnie nie widzę kolejnych robaczków, jednak te pierwsze liście które były wiertownie zainfekowane coraz bardziej się wybarwiają i marnieją. Zastanawiam się czy:
a) usunąć całe liście
b) usunąć zepsutą tkankę ?
c) czy aby to na pewno był przędziorek?
d) czy oprócz robala jakiegoś grzyba nie dostała roślina?

Prośba o wsparcie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 266
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Z załączonych zdjęć ciężko powiedzieć, czy to jest przędziorek. Dobroczynek jest dobry na przędziorka i możesz go zastosować profilaktycznie. Na pewno nie zaszkodzi roślinie. Otrzymałeś już saszetki z dobroczynkiem? W jakim stanie dotarły? Dobroczynki, które zamówiłam podczas podobnych temperatur na zewnątrz, padły podczas transportu z powodu zbyt niskiej temperatury (zwłaszcza w nocy).
Pozdrawiam
G.
art87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 kwie 2022, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Niestety ten robal był tak mały, że lepszego zdjęcia nie dałem rady zrobić.

Tak, dobroczynki zamówiłem oko 20.03.Przez jakieś 24 godziny nie było ich widać, ale potem się odhibernowały i zaczęły grasować po roślinie.

A co poradzisz z tymi zainfekowanymi liśćmi? Ciąć, zostawić ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18818
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Podłóż białą kartkę pod spód liścia i lekko nim potrząśnij. Jak masz brązowe/czarne ruszające się kreseczki, to zrób oprysk chemią - Mospilanem. Możesz też nim podlać. Dobroczynek jest dobry zapobiegawczo.
Liście oczywiście zostaw, przecież są zielone więc biorą udziału w procesie fotosyntezy.

Ps. Na przędziorki też lepsza jest chemia, tylko trzeba użyć innych preparatów, niż Mospilan.


tusiaaab, korzenie wg mnie wyglądają w miarę dobrze. Co do cynamonu, to z użyciem trzeba uważać, używa się go jedynie do małych ranek, miejsca cięcia. W zbyt dużej ilości może popalić korzenie.
Bezpiecznie jest użyć sproszkowanego węgla.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 266
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Brązowe lub jasne kreseczki to są wciornastki. Robal na Twoim zdjęciu ma kształt przypominający jakiegoś roztocza, więc może to być przędziorek albo dobroczynek. Chemia jest skuteczniejsza na przędziorka, ale może zabić przy okazji dobroczynka.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18818
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zgadza się, dlatego po użyciu chemii trzeba oczywiście zastosować karencję, czyli minimum około 3 tygodni, można nawet odczekać miesiąc przed zastosowaniem dobroczynka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
art87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 kwie 2022, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

zrobiłem test z białą kartką, nie widać "przecinków".

Niestety kolejny liść zaczyna pokazywać ślady jakieś choroby. Tym razem jest to ostatni (najmłodszy) liść.
Obecnie nie widzę żadnych robali na roślinie, a pomimo tego właśnie pojawiają się takie zmiany na tkance liścia.

Poniżej zdjęcia zainfekowanego liścia. Co to może być? Czy zrobić jakiś obrys profilaktycznie?


Obrazek
Obrazek
Obrazek

pozdrawiam,
AD
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”