Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Orgella
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 lis 2010, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

ABC hipeastrum

Post »

Witam! Wkrótce zamierzam kupić sobie cebulkę amarylisa albo hipeastrum. Chciałabym wiedzieć jak dbać o te rośliny, kiedy i jak wsadzać cebulę, a także czym różni się amarylis od hipeastrum.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Pozdrawiam :)[
heliofitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7921
Od: 2 cze 2010, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: ABC hipeastrum

Post »

dużo przydatnych informacji i pięknych zdjęć znajdziesz w tym wątku ;:7

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... t=amarylis
Pozdrawiam Iwona
Domowe Ogród
Spis treści
ela_k
200p
200p
Posty: 350
Od: 8 mar 2010, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: ABC hipeastrum

Post »

Hipeastrum jest kwiatem cebulkowym zakwitającym w zimie. Ma on duże cebule. Mam kilka hipeastrum w domu i zawsze wysadzam go pod koniec grudnia co dwa tygodnie aby zawsze kwitły. Po przekwitnięciu gdy jest już ciepło, wystawiam na dwór. Stoi tam do sierpnia. Od sierpnia już całkiem nie podlewa się i pozwalając liściom uschnąć. Przenosi się je do chłodnego i ciemnego miejsca, by przeszedł stan spoczynku, przez kilka miesięcy. Gdy będziemy przestrzegać zasad pielęgnacji, będziemy mieli piękne kwiaty. ;:108 Czytałam że amarylisy mają mniejsze kwiaty.
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Amarylis, hipeastrum...

Post »

Witam, mam problem kiedy posadzić cebule tej rośliny do doniczek. Pod koniec września wyjęłam je z doniczek, oczyściłam z ziemi i do tej pory leżą sobie w ciemnym, zimnym garażu. Pytanie kiedy wysadzić je do doniczek? W zeszłym roku najpierw wyrósł pęd kwiatowy, a później liśćie. Proszę o radę.

Pozdrawiam ;)
dawidbanan
---
Posty: 7590
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amarylis, hipeastrum...

Post »

Tutaj masz wątek poświęcony Hipeastrom: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=910

Korzystaj z szukajki :idea:
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Amarylis, hipeastrum...

Post »

Dzięki. Doszłam do wniosku że natychmiast sadzić cebule, racja? :D
dawidbanan
---
Posty: 7590
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amarylis, hipeastrum...

Post »

Tak ;:108
Awatar użytkownika
KasiaS
50p
50p
Posty: 53
Od: 24 mar 2010, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hippeastrum / amarylis

Post »

No i wyobraźcie sobie, że wsadziłam mojego amarylisa do ziemi w październiku czekam i czekam i czekam i listki chyba nie planują dalej rosnąc...czy to możliwe, że tak wolno to trwa? Korzenie są ok na moje oko, podlewam kiedy ziemia lekko przeschnie - może za rzadko albo za często?:)
Obrazek
Awatar użytkownika
hiacynta
200p
200p
Posty: 322
Od: 15 lis 2010, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum / amarylis

Post »

Wyrastanie liści u każdego osobnika ma inne tempo. Z obserwacji własnych cebul pamiętam, że czasem jak dostały chęci do życia, to w papierowym worku w piwnicy zaczynały puszczać liście i pąki. A kiedyś to nawet piwniczny osobnik wyrósł szybciej niż wychuchany parapetowiec, tylko liście miał prawie białe, bo bez światła się rozwijał.
Do kwitnienia potrzebne jest też lekkie przechłodzenie cebuli. Ale w ubiegłym roku nie zimowałam cebul, bo chciałam, żeby trochę podrosły i większość z nich zakwitła na przedwiośniu.
Awatar użytkownika
KasiaS
50p
50p
Posty: 53
Od: 24 mar 2010, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hippeastrum / amarylis

Post »

No właśnie mój kwitł marzec/kwiecień i udał się na spoczynek gdzieś w wakacje i nie miał za zimno więc może dlatego...eh dam mu jeszcze szanse:) Dzięki za odpowiedz
pozdrawiam
Awatar użytkownika
laura51
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 sie 2009, o 22:43
Lokalizacja: Opolskie

Re: Hippeastrum / amarylis

Post »

Mój piękniś:
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
kwitł w trzeciej dekadzie kwietnia.
W tej chwili odpoczywa jeszcze w piwnicy i zamierzam dać mu jeszcze dobre dwa miesiące spokoju.
Może więc, KasiuS, za szybko chcesz Twojego hipka obudzić :D
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
KasiaS
50p
50p
Posty: 53
Od: 24 mar 2010, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hippeastrum / amarylis

Post »

Tak właściwie to on sam się obudził i zaczął wypuszczać nowe listki pod koniec września więc poszedł do doniczki i na parapet;)
Awatar użytkownika
hiacynta
200p
200p
Posty: 322
Od: 15 lis 2010, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum / amarylis

Post »

Jak nie zakwitnie w tym roku, co jest mało prawdopodobne, bo cebula duża, to przynajmniej podrośnie. Z dużej cebuli jest więcej łodyg kwiatowych. Muszę pstryknąć fotkę jednej mojej, prawie jak kula do kręgli;)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”