Lilia biała czyli lilia św.Józefa,św.Antoniego (L.candidum )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Burgund
100p
100p
Posty: 169
Od: 24 mar 2011, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Lilium candidum - pora wykopywania i sadzenia

Post »

:wit Też posiadam kilka sztuk lilium candidum, Właśnie też jestem zadziwiony ich wysoką ceną , Chciałem w tym roku dokupić sobie parę lili bo marzy mi się tak pas rosnących i pachnących białych lili wzdłóż ścieżki , ;:224
no i w sklepie mieli je po 8 zł za sztuke gdzie standard to 3 złote 3,50 za inne lilie , a przecież jest to jedna z najpowszechniej występujących lili w Polsce , jej potoczna nazwa w zależności w którym rejonie Polski sie znajdujemy to Lilia św. Józefa lub druga nazwa Lilia św. Antoniego , ta sama lilia jest symbolem dwóch świętych (no ale nie miałem pisać tutaj doktoratu z ikonografii sorrry ;:132 )
dlatego wstrzymałem się z zakupem tych cebul, duży koszt dlatego będę bazował na tych co mi po Babci zostały już je i tak rozmnożyłem ale to i tak mało bo mam łącznie gdzieś 14 szt, a mi się marzy szpalerrr. ;:223
za to dla ludzi którzy podobnie jak ja mają problem z budżetem polecam też lilium regale alba , czyli lilię królewska białą , ma kształt trąbkowany trochę inaczej wyglada niż lilium candidum , może mieć mniej kwiatów , nie sadziłem jej wcześniej więc nie wiem czy jest to lilia pachnąca czy bezwonna , mi zależy nie tylko na wyglądzie ale i na zapachu , ale zainwestowałem na próbę w tym roku w dwie cebule lilium regale alba kosztowały 3,68 zł za sztuke więc taniej niż lilium czndidum , ale chcę wypróbować czy one pachną bo nigdzie nie mogłem uzyskać takiej informacji :mailbox :mailbox :mailbox :mailbox
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7440
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Lilium candidum - pora wykopywania i sadzenia

Post »

Lilium candidum lubi być wybredna, bo na złym stanowisku dopadać ją może pleśń i ogólnie może źle rosnąć
U mojej babci w ogrodzie rosły bezproblemowo, ale u innych sąsiadek niezaszczególnie.

Jak masz cebulki to sobie je sam namnóż :wink:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Burgund
100p
100p
Posty: 169
Od: 24 mar 2011, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Lilium candidum - pora wykopywania i sadzenia

Post »

;:143 w tym roku właśnie mam zamiar wprowadzić produkcję masową , czyli rozmnożę , bo na większy zakup przy takich cenach to mnie nie stać , ;:223 a wyobraźcie sobie tak się przechadzać koło białych pachnących lilii cudowne uczucie ;:87
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7440
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Lilium candidum - pora wykopywania i sadzenia

Post »

Puszczają nowe liście, nic im nie będzie, ale czemu straciły te :?: :(
może miały za mokro, bo widać , że chyba pogniły

no moje przetrwały znakomicie, odpukać :roll:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1195
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Lilium candidum - pora wykopywania i sadzenia

Post »

Joaker, ta na pierwszej fotce zakwitnie na pewno, te na drugiej - na pewno nie. Jak zdziebko podrosną opryskaj jakimś środkiem grzybobójczym i potem powtórz to jeszcze przynajmniej raz.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Babciabenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1640
Od: 10 maja 2012, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tarnowskie klimaty ,Małopolska.

Re: Lilium candidum

Post »

gloriadei pisze:Lilium candidum sadzimy inaczej niz resztę lilii czyli tylko 3 cm pod ziemią...
Witam serdecznie .
Chcę się podzielić pewną radą sadzenia tej oto odmiany: (Lilium candidum) - Lilia Św. Józefa - cebula. Z doświadczenia wiem, iż nie wolno nam w ogóle zasypywać pod ziemię cebulki,lecz 1/3 cebulki ma być nad powierzchnią. ziemi. Proszę mi wierzyć sprawdziłam i to jet właśnie błąd jaki popełniamy one po prostu giną Uprawiam je już kilka lat i wiem to z metody prób i błędów.

Podam Państwu receptę na maść domową na trudno gojące się rany:otóż każdą ilość kwiatu lilijek zalewać spirytusem jak już wszystkie je tam ułożymy w miarę kwitnienia ,to zakręcamy słoik i trzymamy aż się wszystko zmaceruje .Potem można używać jako okład itp.Dobrze tęż smakuje ,ale w nie wielkiej ilości ja dodaje jako olejek do ciast.To przepis mojej teściowej (góralki)Teraz jest czas ich pełnego kwitnienia .Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7440
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Lilium candidum - pora wykopywania i sadzenia

Post »

:wit
To ciekawe co piszesz z tym sadzeniem. Spróbuje tak zrobić z częścią cebulek.
Mnie jak na razie zakwitły dwie, ale takie bidne są te kwiatki, coś mi się zdaje,
że powinnam je dać na inne stanowisko, zdecydowanie bardziej do słońca.

O nalewce słyszałam, też chciałam zrobić, ale nie mam spirytusu tylko wódkę 40%, czy może być?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Babciabenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1640
Od: 10 maja 2012, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tarnowskie klimaty ,Małopolska.

Re: Lilium candidum - pora wykopywania i sadzenia

Post »

Dzień dobry
Jeśli chodzi o alkohol to czysty spirytus albo okowita ale spirytus, wódka nie. Można kupić 250 ml.albo 100 ml.spirytusu.to się wszystko zmniejszy ,potem można dolać.
a z tym sadzeniem to jest sprawdzone te cebulki są prawie całe na wierzchu ,sadziłam je zasypując to były tylko takie jakby młode i nie kwitły ,potem zrobiłam tak jak piszę wyżej .Nie bać się mrozu one tego potrzebują i ju wczesną wiosną okrywają się liśćmi .a jak teraz pięknie kwitną na każdej łodydze jest po 7 -10,lilijek a mam tych łodyg czyli cebul około 15,to sobie wyobrażacie teraz widok i wszystkie kwitną jeszcze ważna jedna rzecz:jeśli posadzisz cebule ww wrześniu ona zakwitnie dopiero w drugim roku ,czyli nie na nowe lato lecz na następne Tak się dzieje one muszą odchorować to też sprawdzone! ;:3 więc się nie zrażaj tylko czekaj .Nie daję żadnych nawozów a kwitną jak szalone! ,także z tego względu by mieć nie skażoną maść liliową!pozdrawiam
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7440
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Lilium candidum - pora wykopywania i sadzenia

Post »

Ja swoje lilie wykopałam, bo zrobię im nowe miejsce. Miałam je w ogóle posadzone w trzech różnych miejscach
i w porze deszczowej, która była do lipca, najlepiej zniosła ten czas jedna lilia posadzona w miejscu dość wywiewnym.

Ogólnie ładnie kwitły i udało mi się zrobić słoiczek nalewki.

Wstawię zdjęcie jak wrócę do siebie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Babciabenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1640
Od: 10 maja 2012, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tarnowskie klimaty ,Małopolska.

Re: Lilium candidum - pora wykopywania i sadzenia

Post »

Joker dzięki za odezwanie się tu!
to miło że moja rada przydała się!moje jak widać są już gotowe do zimowania .Są od 5 lat w jednym miejscu bardzo słonecznym i mają się dobrze,same się namarzają Czekam na fotki. ;:3
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1195
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Lilium candidum - pora wykopywania i sadzenia

Post »

Babciubeniu, Twoje lilie tak będą zimowały na wierzchu? Będę musiała przesadzić w tym roku swoje, bo za bardzo rozrósł się po sąsiedzku miskant, ale jeszcze trochę poczekam. Przesadzę gdy będą miały już nowe liście.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Babciabenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1640
Od: 10 maja 2012, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: tarnowskie klimaty ,Małopolska.

Re: Lilium candidum - pora wykopywania i sadzenia

Post »

Dokładnie! one tak co roku ja nic koło nich nie robię tylko oczyszczam z zeschłych łodyg po kwitnięciu i te małe dorosną na nowe lato i zakwitną!. One mają być prawie na powierzchni ziemi,tylko nie wielka część jest w ziemi . ;:3
majka2103
100p
100p
Posty: 139
Od: 9 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów Małopolska- Polski Biegun Ciepła

Re: Lilium candidum - pora wykopywania i sadzenia

Post »

Bożenko dzięki za dobre rady odnośnie sadzenia lilii białej candidum. Kupiłam ją dwa lata temu i jeszcze nigdy nie kwitła, postanowiłam jej dać ostatnią szansę, już przesadziłam ją do nowej ziemi, w koszyku aby nornice jej nie dopadły, zobaczym za rok. Pozdrawiam niedaleką sąsiadkę. :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”