Storczyki

Zablokowany
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Storczyki

Post »

Ja mam dwa przesadzone do naszej kory sosnowej jeden kwitnie już od 3 miesięcy ma drugi pęd i ciągle widzę że przedłuża stary więc chyba mu służy, kora została wypieczona w piekarniku około 45 minut w temp 200 stopni (śmierdziało ściółką)
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

Próbował ktoś wyprażać w mikrofalówce korę :?: bo ja wyprażałam mieszankę pod wysiew kaktusów, z pozytywnym skutkiem. Tylko jest mały problem ziemia musi jakiś czas poleżeć zanim zostanie użyta do posadzenia roślin ;:108
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Storczyki

Post »

Też robiłam tak, ale mniejsze ilości i częściej mech :) też smierdzi i trzeba potem micro wietrzyć, a korę użyć po paru godzinach
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

Ten sposób jest dużo szybszy, w piekarniku długo się schodzi, nie lubię tego zapachu. Prażyłam w woreczku z małym otworem aby para miała odpływ, później zwilżyłam odstaną przegotowaną wodą i jakiś czas wszystko stało nieruszane. Spróbuję z korą , kora na pewno musi być wilgotna bo może się zapalić :wink: I później, gdzie mieszkacie,, pod mostem" :;230
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Storczyki

Post »

Anna11 pisze:I później, gdzie mieszkacie,, pod mostem" :;230
heheh Aniu nie jest aż tak źle :) wietrze potem wszystko :) więc lepiej za takie cuda się zabierać na wiosnę :)
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

Nie bierz tych słów do siebie :P W domu mam jeszcze jedno powiedzenie i każdy wie o co chodzi. Nieraz jak mam coś ugotować brakuje jakiegoś składnika i trzeba się wybrać do sklepu więc mówię,, jak by była mąka a nie ma sera to byśmy pierogów nalepili''-moja córka mówi ,,no to co mam kupić w sklepie'' ;:167
Wyczytałam jeszcze inne mieszanki- wiadomości z książki.
Mieszanka dla epifitów. 3części torfu, 2 części kory, 2 części wiórków styropianowych albo wełny, 1 część włókien kokosowych
Mieszanka dla storczyków gruntowych- 1 część torfu gruboziarnistego, 1 część torfu drobnoziarnistego, 1 część kemrazytu,seramisulub gliny,1 część kory, 1 część granulatu styropianowego lub wełny
Mieszanka dla storczyków gruntowych np,Cymbidium, Zygopetalum
3 części torfu, 2części granulatu styropianowego, 2 części gliny, seramisu lub kemrazytu.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Storczyki

Post »

Aniu z tym torfem dla epifitów bym byłą ostrożna. Pamiętaj, że wełnę mineralną i styropian nie można używać naprzemiennie, bo wełna chłonie wodę i trochę dłużej ją "trzyma"(jak torf), a drugi wody w ogóle nie wchłania!

Przeszukałam forum, by znaleźć skład mieszanki, jaką robi Asia/Haim. Udało mi się znaleźć zdjęcie. Coś się z niego da wywnioskować. Jak Asia wróci, poproszę, by tu zajrzała :)
Haim pisze:Obrazek
Wiem, tylko tyle, że Asia wyparza składniki w piekarniku, przy termoobiegu.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

Chyba masz rację, ta mieszanka na zdjęciu wygląda na przepuszczalną dla wody i powietrza, korzenie na pewno nie zgniją. Co do torfu to długo trzyma wilgoć korzenie się oblepią i zgniją, poprzedni przepis był z książki nigdy go nie stosowałam. Jeszcze dziwniejszy jest na nawóz do storczyków, podam kiedyś przy okazji.
Po ostatnim przesadzeniu storczyka którego podtopiłam zaczęły odbijać nowe korzenie urosły do ok 3cm. Codziennie rano zraszam liście, korzenie stanęły w miejscu i nie rosną . Czy to przez nadmiar wody :?: Storczyki stoją na parapecie a pod spodem grzeje kaloryfer powietrze jest suche dlatego zraszałam :)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Storczyki

Post »

Baryczko- dzięki za fotkę :) Bardzo dużo na niej widać. Nie mam tylko łupinek orzechów laskowych i arachidowych...

Anna- też mi się wydaję, że w tych przepisach książkowych za dużo torfu. Ja też chcę dać, ale tylko "symbolicznie", a nie 3 części to dużo mi się wydaje...
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

Z tym torfem to przesada jest go za dużo, powyższa mieszanka podana przez Baryczkę powinna być dobra do storczyków z grubymi korzeniami a z dodatkiem niewielkiej ilości torfu z drobnymi korzeniami tak mi się wydaje. Na razie nie mam łupinek z orzecha i kory ale na pewno jednego przesadzę w taką mieszankę na próbę ;:108 Moje Cymbidium kwitnie już cały miesiąc :heja pozostałe odpoczywają, biały phal ma na pędzie zgrubienie może coś wypuści :?:
Awatar użytkownika
Haim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2515
Od: 19 cze 2009, o 01:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tczew

Re: Storczyki

Post »

Witajcie :)
Zostałam poproszona przez Kamilę(Baryczkę) do opisania swojej mieszanki do storczyków.

Obrazek


No więc składa się ona z:

-łupin orzechów laskowych
-łupin orzechów ziemnych
-keramzytu
-dość grubej kory
-styropianu

Wszystko oprócz keramzytu (wyparzam we wrzątku) i styropianu prażę w piekarniku na termoobieguw ok 200st przez 10 do 15 minut.
Niczego później nie namaczam, żeby podłoże było wilgotne, w tak wyprażone i wystudzone zmieszane podłoże przesadzam storczyki, zarówno Phalaneopsis, jak i Cambrie, Oncidium, Miltonię, Dendrobium.
Wszystkie super rosną i póki co podłoże nie pleśnieje.
Zauważyłam, że czują się w nim dobrze storczyki z grubszymi korzeniami jak i z cieńszymi, postaram się do końca tygodnia wstawić trochę zdjęć w moim zaniedbanym wątku storczykowym ;)

Pozdrawiam serdecznie :)

Aniu, Twoje storczyki są piękne, mam nadzieję, że Twoje eksperymenty z podłożem wyjdą im tylko na dobre.
Nie będę oryginalna ale Cymbidium masz na prawde piękne ;:138 ;:138 ;:138
Moje Kochane Storczyki ;:167

Pozdrawiam serdecznie, Asia :)
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

Asiu witaj, dziękuję za przepis na pewno wypróbuję. Chętnie zobaczę fotki roślin rosnących w takim podłożu. Cymbidium niestety przekwitło, ale za to na pędzie białego Phala widać centymetrową wypustkę, będzie chyba kwitł.
Kochani na moich storczykach pojawiają się tarczniki widocznie jakaś roślina miała to paskudztwo i zaczynają się rozłazić. Na razie oglądam wszystkie rośliny doniczkowe i wycieram, w kilka doniczek włożyłam pałeczki przeciw tarcznikom i innym robalom, ale nie wiem jak w takich wypadkach ochronić storczyki. Może ktoś miał podobny problem :?:
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4537
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Storczyki

Post »

Mały kawałeczek na białym Phalu :P
Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”