Ogródek młodego ogrodnika

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
dangar1
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 kwie 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Miałam kiedyś dynie ozdobne przez jeden sezon, ale tak mi sie wspinały na iglaki i tak sie rozpanoszyły, że już więcej ich nie wysiewałam. Masz rację, że są ciekawe i to bardzo.
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Ja już nie wiem o czym pisac wpierw. Bo tykwy wiadomo niesamowite, dyńki też, ale teraz jeszcze obejrzałam pomidory, słoneczniki, wspaniałe odmiany.

Piszesz, że brodawkowate pojawiły się pod koniec - czyli z tych samych nasion najpierw wyrosły gładkie zeberki (pasiaste0, a potem z brodawkami? Interesujące. Ja mam teraz kilkanaście zawiązków na dyni ozdobnej na działce. Wysiałam je w tym samym czasie, co te na tarasie. Na tarasie suszę dynki, a na działce dopiero malutkie owocki. Te na działce maja bardzo dziwne kształty. Jutro zrobie im zdjęcia.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Debra, W tym roku takie zjawisko zaobserwowałem, jedna pasiasta dyńka i ani jednej brodawki, natomiast od drugiej co kolejna coraz więcej brodawek, a teraz zawiązała się taka, co będzie miała same brodawki. Co do zeszłego roku to miałem na myśli, że pierwsze krzaki miały dynie bez brodawek, a w sierpniu zaczęły owocować krzaki z brodawkowymi dyniami :wit Chętnie obejrzę w Twoim wątku fotki tych dziwno kształtnych, uwielbiam każdą dynię ozdobną. Cieszą mnie takie proste, jak i fikuśne.
Awatar użytkownika
ewa w
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6837
Od: 13 sty 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Potasko wspaniała ta długaśna ;:oj - może zgłosisz ją do jakiegos konkursu? w tym roku zrezygnowałam z ozdobnych. Miałam ich mnóstwo w zeszłym roku ale wszystkie z czasem pogniły. Ostatnią wyrzuciłam w lutym. Dlaczego nie dały się ususzyć? Chciałam mieć stałą dekorację i niestety ;:185
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

ewa w, dyni ozdobnej nie da się wysuszyć jak tykw :roll: Trzeba czekać ze zerwaniem aż do przymrozków. Wtedy dynia jest twarda i ma lekko zdrewniałą okrywę. Jeśli wystąpi lekka zgnilizna, albo zauważy się pleśń, wtedy robi się jakiś otwór (ja robię wiertarką z okrągłym ostrzem), wybebeszamy i taką pustą dynię kładziemy na kaloryfer, lub gdy słońce już grzeje - na parapet. Po zasuszeniu można polakierować, by pleśń nie imała się okryw. Jeszcze mam 10 dyń, z czego 6 jest twarde jak stal, a reszta miękka. Miękkie, jak zaczną gnić to pójdą pod nóż, zrobi się wiórki i kurom podrzuci ;:333
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Garść fotek z dzisiaj:

Słonecznik Teddy bear, co w nim niezwykłego? Ma 30cm :)
Obrazek

Efekt nocnej burzy i wichury, tak pięknie prosto rosły... Teraz będę to musiał podwiązać. Obrazek
W ogóle dziś wyjrzałem za okno i moim oczom ukazał się tragiczny widok. 4 moje rączniki leżały na trawniku z pękniętymi palikami. Na szczęście nie pękły im łodygi i od razu mogłem to jakoś naprawić.

Sułtański, lub jak kto woli - Turecki turban :) Posadziłem dwa krzaki, rosły identycznie szybko i "masywnie". Jeden krzak nieszczęsna gradzina przygniotła akurat w czubek. Od tego momentu rosła gorzej i wolniej. A drugi krzak pięknie rósł i zawiązał owoc:
Obrazek
Po jakimś metrze roślina stanęła w miejscu, tylko dynia rosła, drugi krzak dogonił go i też się zatrzymał. Nawet nie zdążył zawiązać owocu. Tak stały sobie w miejscu, aż kilka razy na tydzień podlałem obydwa gnojówką z obornika króliczego i ta z owocem ruszyła z kopyta. Druga jest podniszczona i raczej już nie ruszy :cry:
Chciałem mieć dwa turbany, już straciłem nadzieję, aż wczoraj zauważyłem, że ta co ruszyła z kopyta zawiązała drugi owoc ;:138 Poniekąd szczęśliwa historia :) Rośnie 4cm w obwodzie na dzień.
Obrazek

Dynia Large fungo, polecam, jest na prawdę piękna:
Obrazek

Krzak tej dyni wyskoczył jak torpeda, ruszył na wyłożony kompost i każdy korzeń, który wyrasta w kątach liści wbija się w niego. Coś czuję, że gdyby nie było zimy, to by rosła w nieskończoność. Była sadzona jako jedna z ostatnich, a ma ponad 7 metrów i jest jedną z moich najdłuższych krzaków dyń.
Obrazek

Proszę państwa, oto najmniejsza dynia świata |poważnie| - Dancing Gourd :tan Kwiat i zawiązka też do najmniejszych należą :)
Obrazek


Pozwoliłem sobie nagrać wczoraj filmiki po powrocie z pracy. Kogo interesuje, jak wygląda przeciętny (mój chyba taki przeciętny nie jest :D ) ogród w GOPie, może sobie wejść w link. Przepraszam za jakość, ale iPod ma tylko 1,3 mpx.

Nagietki i niskie słoneczniki, czyli popularny rządek :)
Rączniki
Kwiaty, czyli rabatka, którą dziś będę "naprawiać"
Tykwy :heja
Całokształt
Patrick
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Patrick, obejrzałam wszystkie po kolei. JESTEM POD WRAŻENIEM. Gąszcz tam wielki, 'miśkowe' słoneczniki są słodkie, turecki turban niesamowity, tykwy - wiadomo, rewelacja. Rączniki - muszę o nich poczytać. Czy one mają coś wspólnego z rodgersją? Wygladaja podobnie. Tak czy inaczej cud okazy.
Kwiaty to nie moja bajka, ale przykro mi, ze pogoda sprawiła Ci tyle szkód. Najważniejsze, że rącznik OK.
Czy GOP to Górnośląski Okręg Przemysłowy :?:
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Debra, pierwszy raz czytam o rodgersji :) Choć nie ukrywam, że gdybym miał większy ogród to by się tam znalazły jako alternatywa dla kasztanowców, których właściciel nie znosi :) Tak, GOP to Górnośląski Okręg Przemysłowy, w całym okręgu ziemia jest zdegradowana przez dawniejszy przemysł, słabo rosną nienawożone rośliny. Szczególnie było to widać u mnie 10 lat temu. Teraz na szczęście mam "hodowlę króliczych bobków" i wszystko pięknie rośnie, zwłaszcza 4 metrowe słoneczniki - to jakieś nieporozumienie, kiepski żart. Siałem je w tym samym miejscu gdzie rok temu miałem 4 metrowe słoneczniki, ale był jeden pęd główny i kwiat. Teraz te jednoroczne drzewa zakrywają mi całe poletko pomidorów... Muszę śię kiedyś zdobyć na odwagę i jakoś ogarnąć to na JEDNEJ fotce.
Awatar użytkownika
ewa w
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6837
Od: 13 sty 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Potasko jeżeli teren masz poprzemysłowy to czy zdrowo jest hodować jadalne owoce?
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

ewa w, teraz już tak. Wcześniej nie było to raczej możliwe z powodu metali ciężkich zawartych w glebie, dwa lata temu wysłałem próbki ziemi do badań i okazało się, że mogę jeść moje plony bez uszczerbku na zdrowiu :)
Awatar użytkownika
ewa w
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6837
Od: 13 sty 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

No to świetnie. U nas tez takie tereny przy hucie Silesia i kolezanka obawia sie sadzić cokolwiek jadalnego. Poza tym nie jest az tak zielono zakręcona jak my :)
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

ewa w, warto wysłać ziemię do analizy :) Jeżeli nie chce siać nic jadalnego, niech posieje dynie ozdobne, albo tykwy! :D
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogródek młodego ogrodnika

Post »

Moja działka jest obok dawnych terenów Huty Warszawa :D Teraz jest obok trasy Mostu Północnego.
Nie sądzę by było to miejsce idealne na warzywniki, ale wszędzie są, warzywka wyglądają ślicznie i zdrowo. Kupując warzywa w sklepie wcale nie mamy pewności ile chemii w nich siedzi. Co nam nie zaszkodzi, to nas wzmocni :;230
Ale dyńki i tykwy zamiast warzyw - jestem za.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”