Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3917
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: czy uprawiacie(uprawialiście)byliny z nasion?warto?

Post »

Loki, kupowanie na odległość to zawsze jakieś ryzyko. Ja jednak nie żałuję tych nasion, stoicko stwierdzam iż życie toczy się dalej.
Masz bardzo ciekawe hobby :D Związki mrówek z roślinami to też interesujący temat (elajosomy i te sprawy). Można by wymienić troszkę bylin rozsiewanych przez mrówki i już wracamy do tematu wątku :lol:

Hanuszko, ja siałam różnie- do inspektu, albo na parapecie i potem dopiero wysadzałam do gruntu zahartowane młode rośliny. Czasem wystarczy rozsadnik, wszystko zależy od wymagań rośliny. O etykietkach dla roślin były już wątki, ja wypróbowałam znaczniki wycięte z puszek po piwie, fajne, tanie. Korzystam też z gotowych plastikowych tabliczek, opisanych ołówkiem (nie zmazuje się tak jak marker).
mirzan
---
Posty: 4278
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czy uprawiacie(uprawialiście)byliny z nasion?warto?

Post »

Tak wygląda baptisia.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
juni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2079
Od: 17 wrz 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: czy uprawiacie(uprawialiście)byliny z nasion?warto?

Post »

Połowę roślin które mam w ogrodzie rozmnożyłam z nasion-pysznogłówka,łubiny,żagwin,gęsiówka,agastache,ostrogowiec,głowienka,jeżówka,len trwały,wielosił,posłonki,gaurę.
Kupuję nasiona na alegro,i w innych sklepach internetowych oraz u p.Ochotnickiej. Jest ryzyko, trzeba się liczyć że nie wyrosną ,albo jak to było w moim przypadku wyrosło ale całkiem co innego,a że takich bylin akurat nie miałam więc nie straciłam.Sieję zawsze w marcu do doniczek,w maju wysadzam do gruntu.Zresztą z nasion renomowanych firm nasienniczych też parę razy nic nie wykiełkowało.Nie zawsze jest możliwość kupienia rośliny,a samemu wyhodować,patrzeć jak kiełkuje-kto sieje ten wie.

moja baptisia
(kupiona u mirzana)

Obrazek
anita-maria
50p
50p
Posty: 63
Od: 5 mar 2010, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żagwin, mydlnica bazyliowata i rozwar :)

Post »

To i ja zapytam o mydlnicę,bo nie ma sensu tworzyć nowego wątku.
Kupiłam w tym roku kłącza mydlnicy,posadziłam do doniczki i do tej pory nic się nie dzieje.Felerne,czy mają jeszcze czas?Inne roślinki już się obudziły,nawet funkie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żagwin, mydlnica bazyliowata i rozwar :)

Post »

Z kłączy ta roślina kiepsko 'idzie', pokrój będzie miała nieciekawy, a w tym roku i tak nie zakwitnie.Najlepiej kupić nasiona, otrzyma się ładne i zwarte kępki.Ja wysiewałam do gruntu na początku czerwca.Potem rozsadziłam i ładnie kwitła za rok. Pokrój tej rośliny w miarę upływu czasu (2-3 lata) robi się brzydki (mimo podcinania), więc lepiej wysiewać do gruntu nasiona co jakiś czas.
Awatar użytkownika
jolka009
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 maja 2008, o 10:15

Byliny zadarniające wysiew

Post »

Zrobiłam sobie nieregularną ścieżkę z płyt kamiennych. Między płyty chciałabym coś zadarniającego. Kupiłam nasiona karmika ościstego, macierzanki i rogownicy kuternowatej.
Na opakowaniach jest napisane, że należy to siać do pojemników a potem przesadzać. A czy nie dałoby się wprost do gruntu? Od razu w te szczeliny między kamieniami? Czy to się uda?
Jakoś słabo widzę przesadzanie setek malutkich roślinek...
Bardzo proszę o radę w tej sprawie.
magdalenca
100p
100p
Posty: 198
Od: 26 paź 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LUBLIN

Re: karmnik, macierzanka i rogownica - dla leniwych

Post »

Czy rogownica nie będzie za wysoka? Mimo, że niewysoka, to jest jednak sporo wyższa od macierzanki czy karmnika.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7368
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: karmnik, macierzanka i rogownica - dla leniwych

Post »

Niestety - karmik nie jest dla leniwych - sporo przy nim pracy. Po kilku miesiącach potrafi być łysy i trzeba go dzielić, a potem dosadzać. Lepiej było kupić kilka sadzonek już w doniczkach, nie są drogie.
magdalenca
100p
100p
Posty: 198
Od: 26 paź 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LUBLIN

Re: karmnik, macierzanka i rogownica - dla leniwych

Post »

Karmnik posadziłam w zeszłym roku na skalniaku, latem prezentował się bardzo ładnie, ale chyba zima mu zaszkodziła, bo wyłysiał/wysechł w środku, tylko po brzegach ładnie się rozrasta.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13425
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: karmnik, macierzanka i rogownica - dla leniwych

Post »

To normalne, karmik tak się starzeje.
magdalenca
100p
100p
Posty: 198
Od: 26 paź 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LUBLIN

Re: karmnik, macierzanka i rogownica - dla leniwych

Post »

Aż tak szybko ?? :roll:
Posadzone były 2 sadzonki, ładnie się rozrosły, po zimie zostały w środku łyse placki :( To co roku mam te placki uzupełniać, jeśli chcę mieć karmnik?? Bo jeśli tak, to z niego zrezygnuję i zamiast tego wsadzę coś mniej kłopotliwego.
maxx
100p
100p
Posty: 124
Od: 14 kwie 2011, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne Mazowsze

Re: karmnik, macierzanka i rogownica - dla leniwych

Post »

Mój karmnik też miał wielką brązową plamę a podzielony i posadzony od nowa rozrasta się słabo. Za to obok mam miniaturową macierzankę (2 cm wysokości 5 z kwiatkiem) wysadzona 2 lata temu z doniczki 10x10 ma już pół metra średnicy i jest bardzo zwarta. Ostatnio podniosłem i podsypałem ziemią brzegi bo robiła się górka na środku a ja mam nizinny, płaski skalniak. Właściwie podwyższoną 40 centymetrów rabatę z małymi bylinami obłożona tylko na zewnątrz murkiem z luźno ułożonych, miejscami postawionych na sztorc płaskich kamieni. Nie znam nazwy odmiany tej macierzanki (kupiłem na rynku bez plakietki) ale polecam.
xp_w-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 132
Od: 10 maja 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Byliny z nasion. Jakie polecacie wysiać?

Post »

Witam.Na początku powiem , że nie chcę raczej sadzonek kupić tylko nasiona...dlatego , że chcę się trochę pobawić i poobserwować wzrost roślinek...

które byliny trawy itp polecacie wysiać bo są ładne i warte zachodu??
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”