Cyprysik ( Chamaecyparis) jaka to odmiana?

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gebo13
200p
200p
Posty: 490
Od: 1 mar 2007, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

fineska pisze:czesc tych tiu ma wyraznie wystajacy czubek,,czesc -tak jak ta - jest bardziej kulista....czemu ?? dodam że tuje dostałam od znajomych..mają 2 lata...siane z nasionek... o ile pamiętam znajomi mówili że to jedna odmiana...ale może coś się wymieszało :)będą się bardziej nadawa na żywopłot bo wyrosną w szerokości czy raczej będą to wysokie średnio szerokie tuje ??
W tym samym gatunku tui jedne mają wyraźnego przewodnika,inne mają ich kilka,
dlatego tujka rośnie bardziej zwarta i jest ładniejsza.Wiosną przytnij te "wybiegające"
czubki a też zrobią się gęste. :D
fineska pisze:czy na zimę zasypywac wokół korzeni kopczyk z ziemi?? są dopiero co niedawno przesadzone na miejsce stałe z innego miejsca .
Nie kopczykuj,ale podlewaj.Tuje lubią mokrą jesień aż do mrozów :wink:

Cyprysa rozszyfrowaliśmy,ale z tujami będzie kłopot.99%,że to nie Szmaragd...
Z resztą zobaczysz zimą,bo szmaragd nie zmienia kolorów zieleni przez cały rok.
Może to być tuja"Kolumna" ale ta niechętnie tworzy nasienniki.Jak do wiosny nie dowiesz
się jaka to odmiana,to znowu poslij na forum zdjęcia młodych przyrostów. :D
Szczęście to nic innego jak dobre zdrowie i krótka pamięć
fineska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 paź 2008, o 13:34

Post »

cyprysik rozszyfrowany..
z tujami poczekamy.... tak jak piszesz gebo13 - najwyżej na wiosnę się jeszcze raz upomne o nazwę:)
zawsze kupowałam rosliny po prostu patrząc na wygląd i na miejsce przeznaczenia... teraz zaczęło mnie interesowa co ja tak na prawde sadziłam..a dlaczego ...bo teraz zakładam juz swój własny ogródek :)

wielkie dziuękuję :)
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Tuja to żadna odmiana ,bo to ...siewka... :D No , przesadziłam trochę z tą żadną odmianą ,bo z jakiejś zostały nasiona zebrane :lol: Chodzi o to ,że jeśli tuje te zostały wysiane z nasion, a nie sadzonkowe ,to nie powtórzą one w 100% cech rośliny matecznej. Oczywiście w większości będą do siebie podobne, ale mogą się zdarzyć egzemplarze różniące się kształtem, tempem wzrostu, pokrojem itp.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
fineska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 paź 2008, o 13:34

Post »

aniawoj masz racje....to siewki...właściwie to wiele z tych co właśnie dostałam jest bardzo różnych..tzn każda inna od innej :) jest w tym jakaś racja...

aniawoj - mam pytanie?? uważasz że lepiej robi rozsadę z gałązek tui niż z nasion ??
Awatar użytkownika
gebo13
200p
200p
Posty: 490
Od: 1 mar 2007, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Tak! Na 100% uzyskuje się ten sam gatunek
Szczęście to nic innego jak dobre zdrowie i krótka pamięć
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Oczywiście gebo - ten sam gatunek ,ale siewki nie mają czystych cech odmianowych!

Finesko - podczas sadzonkowania zawsze otrzymasz osobniki identyczne z rośliną, z której pobierałaś sadzonki
:D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jolami
500p
500p
Posty: 995
Od: 12 lip 2008, o 23:53
Lokalizacja: opolskie

Post »

To i ja jeszcze raz zamieszczę zdjęcia mojej tui do rozszyfrowania. Nie udało mi się zrobić lepszych zdjęć :(
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Zastanawiam się czy nie jest to 'Spiralis'? :?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
fineska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 paź 2008, o 13:34

Post »

A ja ostatnio nazbierałam sobie nasionek z tuj które mi się bardzo podobały...wysiałam prawie 40 sztuk :) i nie mam pewności że to będzie to samo - taka prawda....
lepiej więc metoda sadzonkowa...powiedzcie mi proszę jeszcze jedno -czy pod nazwą sadzonkowania rozumiecie to : odrywam ok 10 cm gałązkę tui - świeżą - razem z tzw nóżką, potem do ukorzeniacza i do torfu z piaskiem..można zakryć plastikową butelką....czy taka metoda dla mnie początkującej jest dobra..czy robi się to tak ja - teraz na zimę i może stać w piwnicy ??czy lepiej na wiosnę??ile czasu mam czekać na korzonki ??
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Finesko - tak, o takie rozmnażanie chodzi, ale teraz jest zła pora - trochę za późno!

Poczytaj sobie to przez zimę ,a na wiosnę działaj :D

Rozmnażanie iglakówI
Rozmnażanie iglakówII
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

JOLA i MIREK jeśli chodzi o twoją tuje, to bym bardziej postawiła na "Smaragda" tylko dobrze podgonionego w uprawie doniczkowej w gęstym zagonie, tak potrafi wyglądać roślina w doniczce 3 litry wyciągnięta nawet do 75 cm, odrobię traci kształt pierwotny, ale szybko zaczyna nabierać kształtu. SPIRALIS miał by bardziej pozawijane gałązki, bardziej poskręcany.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jola i Marek pisze:A jaka to jest tuja?
Obrazek
'Smaragd'. Bardzo silnie przenawożony.
Awatar użytkownika
jolami
500p
500p
Posty: 995
Od: 12 lip 2008, o 23:53
Lokalizacja: opolskie

Post »

grzesiek_z, MirekL bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy w związku z tym, że są takie wyciągnięte to przyciąć je na wiosnę, żeby nabrały kształtu????
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”