Ogród zielonej

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25162
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród zielonej

Post »

Czytam, że też jesteś niecierpliwa.
Ja jak wpadnę na pomysł to nie czekam na pogodę, czy porę roku i przesadzam.
Tak robię też teraz.
Nawet róże przesadzałam w środku lata.
Jesteś pierwszą osobą, u której red baron tak pięknie rośnie
Zazwyczaj jest bardziej rzadki.
Zresztą jak to u zielonej, wszystko musi rosnąć :D
Ja niestety nie nawiozłam żadnej porządnej ziemi, a taka glina i u mnie by się przydała
Ale i ja widzę różnice w glebie. Ale na pewno nie taką jak u Ciebie
Moje rośliny przy Twoich to biedaki
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ogród zielonej

Post »

Nie wiem, jak Wy to robicie, że wszystko takie piękne i okazałe. U mnie noc, nyndza i bryndza :/ Niby zioła na tarasie mam i nawet dość okazałe, ale za to pomidor cytrynek żółty dostał suchej zgnilizny wierzchołkowej i może skończyć się na wyrwania sześciu krzaków i wysianiu rukoli. Niby rukola na nasiona dojrzewa, ale strasznie szpetnie to wygląda i nie mogę się doczekać, kiedy fasolki będą gotowe do zerwania, a badyle do wywalenia. Niby floksy rosną i kwitną jak szalone, ale łodygi na dole łyse jak kolana. Jak by tego było mało, mam krzak ziemniaka w pomidorach, bo nam się coś pomyliło przy nasadzeniach z córką. Ogórki to już zupełna agonia - mączniak przetrzebia liście i robi pogrom w zawiązkach owoców. Mam ochotę zamówić samolot, który wyleje z góry potop mordujący te wszystkie zarazy "na dzielni", bo już naprawdę zgrzytam zębami. Jak tak dalej pójdzie, postawię sobie krasnala ogrodowego w ogródku i będę go złośliwie podlewać :/
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11784
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród zielonej

Post »

Gosiu pracuję w ogrodzie zrywami. Właśnie przerobiłam rabatę po prawej stronie schodów, gdzie rosły limonkowe żurawki. ;:173 Zastąpiłam większość hostami Mediovariegata, które od dwu lat straszyły przypaleniami. Teraz będą mieć bardzo mało słońca, więc powinny być ładne. ;:65
Dla Red Barona wymyśliłam plastikowe obrzeże wysokości 15 cm, które zakopałam w ziemi. Nie widać go, a trawa zagęszcza się wewnątrz, nie rozchodzi się na boki. ;:215 Można takim obrzeżem uzyskać dowolny kształt. Dziesięć metrów kosztuje kilkanaście złotych.
Myślę, że osiem lat sypania kory na rabaty i sześć lat dosypywania kompostu poprawiły zdecydowanie glebę. ;:108 Mam jeszcze gorsze miejsca, gdzie leżał piasek budowlany i stała betoniarka w czasie budowy, tam gleba słaba. Posadziłąm szybko rośliny wieloletnie i teraz tylko sypię kompost, przekopać się już nie da.

Obrazek

Obrazek

FikuMiku mam nieduże doświadczenie ogrodowe. Zakładałam ogród osiem lat temu na kompletnym, piaskowym ugorze. ;:202 Jednak poczynione w tym czasie obserwacje, przekonały mnie, że właściwe przygotowanie gleby, ma decydujący wpływ na kondycję roślin. ;:108 Na części ogrodu, gdzie ziemię wymieszałam z gliną, kompostem, obornikiem, rośliny od początku doskonale sobie radzą. Tam gdzie się pośpieszyłam i wsadziłam bez przygotowania, kilka lat wegetowały lub wypadały. Dopiero po wzbogaceniu ziemi kompostem i obornikiem, zobaczyłam zdecydowaną poprawę.
Ponieważ gleba u mnie szybko wysycha, od początku ściółkuję rabaty korą. Miesza się z glebą, więc wzbogaca ją o składniki mineralne.

Sucha zgnilizna pomidorów jest łatwa do opanowania, jak tylko pojawią się pierwsze objawy. Wystarczy opryskać rośliny siarczanem wapnia i następne owoce już zdrowe. To objaw niedoboru wapnia, a nie choroba.
Floksów nie chcę w ogrodzie. Pięknie kwitną i pachną, ale zawsze chorują na choroby grzybowe. Zapamiętałam to z ogrodu babci i słyszę stale narzekania forumek.

Przemyśl, co mogłabyś zrobić dla roślin, a nie skupiaj się na sadzeniu kolejnych. Przechodziłam przez to i teraz sadzę te, które przez lata się sprawdziły. Oczywiście jakieś nowości kupuję, ;:14 ale już nie tak spontanicznie, jak na początku.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 17213
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu :wit nie wiem co bardziej podziwiać, bo zawsze wszystko mi się u ciebie podoba ;:108 ;:108
Cudne hortki bieli nabrały, zaraz rumieńców też nabiorą.
Lilie cudne. Jeżówki i te trawy.Zwiewne, piękne, dostojne.
Wszystko masz zawsze tak ładnie dobrane. ;:215
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ogród zielonej

Post »

Cyma2704 ogród mam od roku, odziedziczyłam po poprzednich właścicielach wraz z hm... jakby nasadzeniami. Jakby ;:223
Floksów jest w pierdut, w dodatku w środę dostałam od znajomych donicę z... floksami.
Chyba jednak te 6 krzaków cytrynka wyrwę i wywalę, w gruncie mam takich 15 i wszystkie zdrowe z dwa razy większymi owocami, w castoramie ani obi nie ma nic, co mogłabym szybko kupić, żeby interweniować. Internetowo już ratuneczek zamówiony, ale zanim zapuka do paczkomatu, zejdzie trochę dni.

W przedogródku już zadbane wielkie krzewy różowej hortensji ogrodowej, ale bardzo podatne na grzyba. Były bardzo głodne i rosły w zasadowej glebie zarośniętej podagrycznikiem :/ Biała hortensja bukietowa niemal zeżarta i zniszczona przez mrówy - i też w zasadowej glebie ją zastałam. To samo rododendrony, w dodatku zżerane przez opuchlaki. Już mają zakwaszoną i obsypaną korą glebę.
Musiałam niestety też 3 razy opryskać przeciwko rdzy malw dwa piękne krzaczki różowych malw, ale są urokliwe i odwdzięczają się :)

Długo by tak pisać o roślinach, które przejęłam. A moje doświadczenie wynosi - jeden rok. No cóż, trzeba się otrzepać i heja do przodu. Może przyszły rok będzie lepszy.
Dziś zjadłam 2 swoje ogórki i 3 pomidory koktajlowe, a 5 fasolek trafiło do zupy :)
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11784
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród zielonej

Post »

Pada od siedemnastej, :tan moje rośliny odżyją, bo susza była straszna. Trochę podlewałam, ale deszczówka zdecydowanie lepiej ożywia rośliny.
Nareszcie objadam się trzy razy dziennie pomidorami. ;:152

Obrazek

Obrazek

Aniu dziękuję z dobre słowa o moich rabatach. ;:196 Obie kochamy hortensje, więc wiesz jaką radość mi teraz sprawiają.
Trawy już zaczynają się kłosić, więc niedługo staną się jeszcze bardziej zwiewne. ;:65

Obrazek

Obrazek

FikuMiku dwie wspaniałe wiadomości. ;:138 Masz zastane rośliny, dużo owocujących pomidorów i inne warzywa. ;:215
Zastanym roślinom poprawisz warunki, a te które nadal będą sprawiały problemy wyrzucisz. ;:108 Wiem, że to trudne, ale to jedyny sposób, żeby mieć ogród według własnego gustu i możliwości opieki nad nim.
Na pewno warto korzystać z doświadczeń innych i nie bać się pytać, zawsze znajdzie się dobra dusza, która pomoże. :)
Wszystkiego nauczyłam się od przemiłych forumek. Wielu błędów nie uniknęłam, ale przecież takie jest życie. ;:224
Życzę wytrwałości i cierpliwości w uprawianiu własnego ogrodu. Chętnie pomogę, jak tylko moja wiedza będzie wystarczająca. Mało używam chemii w ogrodzie, więc w tym temacie mało wiem.

Obrazek Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
nyna76
1000p
1000p
Posty: 1215
Od: 24 sty 2013, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród zielonej

Post »

Zosiu, nieustannie zachwycam się Twoim ogrodem i roślinami. Ale przede wszystkim wprowadzam w czyn zabiegi, które u siebie stosujesz, czyli na moje piaski kompost i kora, ciągle przekopuję, spulchniam. Nawet dżdżownice kalifornijskie w Decathlonie na dziale wędkarskim kupiłam, a co .... :heja
Wierzę, że doprowadzę moje piachy do stanu pełnej ( no prawie) urodzajności.
Tak jak piszesz, co przeżyje zostaje, reszta do podziwiania u innych.


W zeszłym roku kupiłam i podzieliłam sadzonkę jeżówki, ma taki morelowy kolor
, ale w słońcu robi się wyblaknięta (jak stare majty) :lol:
Czy należy poszukać jej trochę ciemniejszego miejsca?
Ania
Działeczka-marzenia się spełniają
Ziemia nie należy do nas, my tylko wypożyczamy ją od naszych dzieci...
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 17213
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Ogród zielonej

Post »

Cudne, cudniaste te twoje hortensje i połączenia z nimi. ;:63 ;:63
Jeżówki śliczne też ciesza.
Ech, pomidorków własnych zazdraszczam .Ja w tym roku nie mam. Wszystko mi zaraza strawiła. :twisted:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16693
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu, właśnie o takich hortensjach myślałam, dziękuję za podpowiedź. ;:196
Twój ogród zachwyca wspaniale ukwieconymi rabatami, ;:138 ;:138 a smakowite warzywa aż ślinotok wywołują. ;:92
My też zajadamy się pomidorkami, które udało się od zarazy uratować. Ponieważ pomieszkujemy na działce, to stanowią one teraz podstawowe warzywko, które świetnie gasi pragnienie podczas tych upalnych dni. ;:333

Pozdrawiam cieplutko, i życzę zdrówka ;:167 ;:167 , a Karolka - małego fotografa - podziwiam i życzę mu stałych postępów w sztuce fotograficznej. ;:32 ;:32
;:cm
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
inka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2169
Od: 5 lis 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica - Dolny śląsk

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu masz dużo cynii , mi zjadły ślimaki , to ich nie będzie , zawsze miałam , a widzę ,że zaczynają kwitnąć dalie , coś ich mało w tym roku na forum , lubię je ;:168
Awatar użytkownika
marpa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11457
Od: 2 sty 2009, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: płd.wsch.

Re: Ogród zielonej

Post »

U mnie ta szałwia wybujała i pokłada się ;:222 Twoja prezentuje się świetnie na zdjęciu. ;:63
Dzisiaj będzie cd upału mój M buntuje się przed wyjazdem na działkę ;:131 ..w domu miły chłodek ...
Miłego dnia Soniu ! ;:196

:wit
MARYNA pozdrawiam
spis wątków
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11784
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród zielonej

Post »

Ciepło zdecydowanie przyśpieszyło wegetację dyń. Dzisiaj pierwsza skończyła w zupie. ;:152

Aniu nyna76 dziękuję, ;:196 rabaty się zagęszczają, więc coraz lepiej wyglądają. Ogólnie ogród już mnie zadowala, choć są miejsca, gdzie wiosną znowu nastąpią zmiany. ;:173
Podziwiam Cię za hodowlę dżdżownic, ;:180 u mnie w kompostowniku zwykłych sporo.
Jeżówki generalnie powinny rosnąć na słońcu. U mnie tylko Cherry Fluff blaknie. Niestety jeżówki, które przeniosłam na rabatę, gdzie mają tylko 4-5 godzin słońca zmarniały i po zimie z kilkunastu zostało sześć. ;:174 Musisz chyba polubić swoje, może jak kępa się rozrośnie będzie trzymać kolor. ;:218
Uczymy się nawzajem, jak uprawiać ogród, żeby rośliny był okazałe i cieszyły oczy. Wysiłek włożony w poprawianie struktury gleby na pewno się opłaci. ;:108

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aniu anabuko1 dziękuję, ;:168 hortensje kwitną, choć aura dla niech niełaskawa, słońce przypala najmłodsze.
Dwie odmiany jeżówek rosnących pod klonem, niestety bardzo schną, wiosną już zaplanowałam ich przesadzanie. Pozostałe nadal kwitną.
Pomidory po oberwaniu chorych liści, ładnie dojrzewają. Już chwaliłam Corazon, ale jeszcze raz muszę go zarekomendować. Wspaniale owocuje, ma piękne duże owoce i świetny smak. ;:215

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lucynko dziękuję za dobre słowo. ;:196 Ogród teraz więcej oglądam, pracy właściwie w nim nie ma. Cieszę się kwiatami i plonami z warzywnika. :tan
Świetnie, że sierpień taki ciepły, możecie pomieszkiwać na działce bez przeszkód. ;:215 Pewnie plony też zostają dla Was, a nie dla złodziei.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tereniu cynie sieję do pojemników i podrośnięte wsadzam do ogrodu. Też ślimaki mi zjadały, choć w tym ptaki mnie wybawiły od naszych rodzimych. ;:108 Bezskorupkowych tylko kilka unicestwiłam i więcej nie widać.
Dalii mam kilkanaście, 5 miniaturowych, pozostałe wysokie. Dwie posadziłam do donic i całkiem dobrze sobie radzą.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Maryniu dziękuję, ;:196 sporo odpoczywam, uwielbiam czytanie, wykorzystuję wolny czas. Dzieciaki wyjechały, więc szukam sobie innych zajęć. Nawet wykopaliśmy kilka malin, jakieś chorowite dostałam, więc chciałam się pozbyć, bo szkoda miejsca. Przede wszystkim bałam się, że pozarażają pozostałe, które ładnie owocują. ;:202
U mnie też pokładają się niektóre pędy szałwii. Najbardziej leży, ta która przeżyła zimę i ponownie w tym roku zakwitła. Tegoroczne siewki zdecydowanie wyprostowane. Kilka posadziłam beznadziejnie, za trawą, ;:124 więc też wychylają się do słońca i tracą wyprostowany pokrój.
M z pewnością znajduje sporo cienistych miejsc na działce, więc jakoś przetrwa upały. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 17213
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Ogród zielonej

Post »

:wit
Ta fioletowa dalia przecudna. Na taki kolorek jeszcze choruję. Może dlatego,że takiego nie mam.
Inne dalie tez piękne.W donicach je masz ?? Bardzo ładne kompozycje ;:63
Lilie, hortensje jeżówki , cynie, tytoń ozdobny same śliczności.
No fakt grzeje mało pada.Nie łatwa pogoda dla roślin.
U mnie już 2 tygodnie nic nie padało.
Pozdrówki zostawiam :)
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”