Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Perukowiec Podolski

Post »

Beata nie daje mi spokoju to co napisałaś i zaczęłam drążyć temat i okazuje się że to dwie różne rośliny Cotinus coggygria dorasta do 15m, tworzy peruki ( purpureus i Purple,) oraz Cotinus obovatus i ten nie tworzy takich peruki tylko kwitnie, dorasta do 25m , dobrze znosi suchą ziemię.
Tak że sama nazwa odmianowa( to co piszą w szkolkach) chyba nie jest najważniejsza, trzeba patrzeć na nazwę następującą po Cotinus.

Beata a rozmnazasz może tego kwitnacego?, czy tylko te z peruczkami?
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Perukowiec Podolski

Post »

To jest ten sam ,najpierw kwitnie a w lecie ma peruki na których widać nasiona . Na pierwszych trzech zdjęciach jest Royal Purple , kupiony 2 lata temu .Na 4 i pozostałych ten sam Purpureus a na ostatnich siewki z Purpureusa . Raczej u nas sprzedają tylko perukowiec podolski i wszystko zależy gdzie rośnie .Moja koleżanka ma perukowca kupowanego razem z moim 16 lat temu ,tylko ,że mój ma 2,5 metra wysokości a jej 6 metrów i dużo mniej peruk . Ja mieszkam na górce , gdzie ziemia jest twarda a łupek pod spodem a koleżanka prawie na mokradłach ,bo jak wyleje wodę z oczka to folię podnosi bo od dołu zbiera się woda .

Beata :wit
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Perukowiec Podolski

Post »

W tamtym roku kupiłam perukowca. Drzewko ma ok 40 cm.I teraz pytanie - kiedy przyciąć? Jeszcze u mnie nie ruszył, wsadziłam go późnym latem na miejsce stałe i teraz chciałabym żeby ładnie się rozkrzewił.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Perukowiec Podolski

Post »

Absolutnie nie przycinać, takiego po posadzeniu tym bardziej.Perukowiec sam się doskonale krzewi, a peruki wykształca na starszych gałązkach.
ledenika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 kwie 2015, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Perukowiec Podolski

Post »

Beatko, jak wysiewałaś perukowca?

Stratyfikowałam ponad miesiąc czasu w lodówce i drugi tydzień czekam na wschody :(

Mieszanka ziemia z piaskiem w stosunku 3:2.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Perukowiec Podolski

Post »

Nie pamiętam jak to było . Możliwe ,że siałam dopiero wiosną a zimą były w lodówce. Nie robiłam tego już z 4 lata , dużo siewek miałam znalezionych w ogrodzie , co same się wysiały . Jesienią nazbierałam z Golden Spirit i też nie pamiętam , czy jeszcze są w domu , czy wysiane jesienią ;:7

Beata
Ajjjc
50p
50p
Posty: 63
Od: 5 maja 2013, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Perukowiec Podolski

Post »

Moj perukowiec rośnie u mnie 2 lata, kiedy zacznie produkować peruk?
W tej chwili ma ok 120cm wysokości .
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Perukowiec Podolski

Post »

Mój Perukowiec rośnie u mnie już 3 sezon. Jak kupiłam był mały około 30cm, pokazuję zdjęcia z poszczególnych lat :D

Świeżo posadzony 8 czerwca 2014 r
Obrazek

13 sierpień 2014 r
Obrazek

10 maj 2015 r
Obrazek

3 lipiec 2015 r
Obrazek

24 lipiec 2015 r
Obrazek

30 sierpień 2015 r
Obrazek

W 2015 roku zaczęły się susze, Perukowiec od lipca tracił barwę, blakł i wolniej rósł :(
Mam nadzieję, że ten rok będzie bardziej korzystny.
Muszę podsypywać pod niego wapno z magnezem, ponieważ okazywał wyraźne niedobory magnezu.
Ajjjc
50p
50p
Posty: 63
Od: 5 maja 2013, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Perukowiec Podolski

Post »

msk83 pisze:Mój Perukowiec rośnie u mnie już 3 sezon. Jak kupiłam był mały około 30cm, pokazuję zdjęcia z poszczególnych lat :D

Świeżo posadzony 8 czerwca 2014 r
Obrazek

13 sierpień 2014 r
Obrazek

10 maj 2015 r
Obrazek

3 lipiec 2015 r
Obrazek

24 lipiec 2015 r
Obrazek

30 sierpień 2015 r
Obrazek

W 2015 roku zaczęły się susze, Perukowiec od lipca tracił barwę, blakł i wolniej rósł :(
Mam nadzieję, że ten rok będzie bardziej korzystny.
Muszę podsypywać pod niego wapno z magnezem, ponieważ okazywał wyraźne niedobory magnezu.







Kurcze u mnie nie ma peruczek a u Ciebie już po 2 roku ;/
może zdradz jak o niego dbasz?
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Perukowiec Podolski

Post »

Jak go kupiłam już miał peruczkę, co rok daje pod krzak sporo wapna magnezowego, podlewam jak susza, staram się usuwać chwasty. Nic więcej. Ja myślę że on powinien mieć więcej kwiatów.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Perukowiec Podolski

Post »

Czas kiedy wytworzy peruki nie zależy od pielęgnacji, ale odmiany, lub konkretnego egzemplarza jeśli z siewu. To pionierski krzew i nie należy mu dogadzać czymkolwiek.Najlepiej rośnie pozostawiony sam sobie, jedynie młody trzeba podlewać w czasie suszy.Faktem jest, że jak młody egzemplarz w czasie zakupu ma peruczkę (jak u autorki zdjęć) to taki będzie je wcześnie i 'chętnie' tworzył. Są takie które tworzą tylko kwiatki, poczytaj było o tym wcześniej.

msk 83 będzie miał więcej, ale jak będzie starszy (to jest docelowo duży ok.5 metrowy krzew) i nie będziesz go ciąć, bo peruki tworzy na starszych gałązkach.Zresztą widać to wyraźnie peruki są na tych niższych, starszych, a młode wyrosłe wyżej peruk jeszcze nie tworzą.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Perukowiec Podolski

Post »

Perukowiec najpierw kwitnie , po kwitnieniu są peruczki , ale u mnie jest taka zależność ,że jeżeli tych peruk ma dużo , to wcale nie przyrasta . Dawniej jak był młodszy to cały robił się bordowy z tych przyrostów , bo taki miały kolor a długość ich to była nawet 40 cm . Teraz na całym krzaku jest kilka przyrostów na 10cm . Po 16 latach ma może 2,5 -3 metry .

7-mio letni wówczas
Obrazek

takie małe ma teraz przyrosty , nawet peruki teraz nie są tak bordowe jak dawniej
Obrazek

wszystkie trzy drzewka sadzone były 16 lat temu , nie przycinane ,obok cyprysik groszkowy Filifera i cyprysik nutkajski Pendula
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Perukowiec Podolski

Post »

Żeby nie być gołosłowną tutaj jest przykład na to, że mogą być egzemplarze bez peruk http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7&start=84
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”