Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1174
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Mrówki na zdjęciach podobne są do hurtnicy czarnej. U mnie robotnice mają po 3-5mm. Zmniejszyłem radykalnie populację poprzez likwidację gniazd budowanych pod płaskimi kamieniami. Wystarczy położyć pod drzewem lub krzewem kawałek płyty chodnikowej a mrówki natychmiast budują pod nim gniazdo. Gatunek jest odpowiedzialny za rozwój mszyc.
Na działce w mniejszej ilości spotykam hurtnicę podziemną. Jest żółta i malutka. (2-3mm). Ta z kolei zajmuje się hodowlą mszyc korzeniowych (miałem gniazdo pod różą).
Widywałem także małe czarniawe, prawdopodobnie murawki darniowe, które nie hodują mszyc.
eldirfar
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 cze 2023, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny. Cz.2

Post »

Od pewnego czasu zmagam się z mrówkami w doniczce w palmie kentia. Wychodzą z doniczki na podstawkę i zazwyczaj tam umierają. Sypanie granulatu na mrówki na podstawkę nie pomogło. Na podstawce skrapla się też woda przez co granulat szybko się rozpuszcza. Położyłem też pułapkę na mrówki na wierzchu ziemi ale tam ich nie ma. Macie jakieś porady?

Też przez ciągłą wilgoć na podstawkach zalęgają mi się skoczogonki :cry:

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny. Cz.2

Post »

Tutaj masz wątek poświęcony zwalczaniu mrówek:
viewtopic.php?t=16&hilit=Mr%C3%B3wki
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1174
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Mrówki z donicy mają fortecę. Wyjąłbym roślinę nad dużą miską z wodą na dnie i wytrząchał mrówki z bryły korzeniowej.
Ostatnio we wkopanej doniczce z fasolę szparagową tyczną oprócz mrówek było też ponad 100 białych jajeczek, kilkanaście dużych kokonów i mrówki uskrzydlone.
eldirfar
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 cze 2023, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Czyli pozostaje przesadzenie z oczyszczeniem bryły korzeniowej :cry:?
Pewnie palma trochę ucierpi na oczyszczaniu korzeni. Jest to też dość duża roślina.
mario77
100p
100p
Posty: 121
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

To chyba mrówki faraona, one nie są groźne dla roślin. A na pewno nie jest to ich jedyne gniazdo w mieszkaniu/bloku i za jakiś czas przyjdą kolejne, jak miejsce na gniazdo jest dobre ;). Lubią ciepłe miejsca, czy donica stoi na słońcu? Może wyniesienie na zewnątrz w trochę chłodniejsze dni i noce by pomogło?
eldirfar
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 cze 2023, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Tak donica stoi na słońcu w mieszkaniu przy balkonie i to gniazdo przyszło raczej razem z kwiatem. Obok stoi parę innych palm ale u nich nie ma śladu po mrówkach. Przy ostatnim przesadzaniu jak już były mrówki to próbowałem je znaleźć w korzeniach ale bryła jest mocno zbita i nic nie znalazłem. Teraz pewnie rozplącze totalnie korzenie by je znaleźć.
eldirfar
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 cze 2023, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Usunąłem całą starą ziemnie i wypłukałem korzenie i na razie nie widać po mrówkach śladu. Niestety roślina straciła przy tym zabiegu połowę korzeni i na razie dochodzi do siebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”