Bazylia (Ocimum basilicum) wysiew nasion

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

faktycznie troszkę słabo rosną nasionka.
Ja się nie znam jakoś mocno na ziołach, dopiero sie uczę, ale może brakuje dziurek na dole pojemników? ja u siebie jeszcze robie np drenaż z kamyków.
A może to wina ziemi? nakładałaś może folię od góry tworząc w ten sposób szklarnię? To przyśpiesza kiełkowanie.
albo to faktycznie dlatego, ze ziarenka były przykryte ziemią za bardzo, swoich w ogóle tym razem nie przykrywałam, nasionka sobie po prostu leżały na wierzchu.
A pojemniki stoja na południowym oknie? Hmmmm, no nie wiem, może ktoś bardziej obeznany się wypowie.
Ja mogę jedynie pokazać do porównania swoje bazylie i tymianek (oregano nie siałam tym razem)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Pikujecie potem wprost do gruntu czy wczesniej jeszcze do pojemniczków?
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

zobaczę jak będą rosły. Po 15 maja chciałabym już do gruntu.
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

http://www.kaila.pl/uprawa-bazylii-w-domu/
Może więc wasz słaby wzrost to wynik zbyt wczesnego siania?ja właśnie przymierzam się dopiero do wysiewu
Etnavo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 mar 2011, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

ipako pisze:faktycznie troszkę słabo rosną nasionka.
Ja się nie znam jakoś mocno na ziołach, dopiero sie uczę, ale może brakuje dziurek na dole pojemników? ja u siebie jeszcze robie np drenaż z kamyków.
A może to wina ziemi? nakładałaś może folię od góry tworząc w ten sposób szklarnię? To przyśpiesza kiełkowanie.
albo to faktycznie dlatego, ze ziarenka były przykryte ziemią za bardzo, swoich w ogóle tym razem nie przykrywałam, nasionka sobie po prostu leżały na wierzchu.
A pojemniki stoja na południowym oknie? Hmmmm, no nie wiem, może ktoś bardziej obeznany się wypowie.
Ja mogę jedynie pokazać do porównania swoje bazylie i tymianek (oregano nie siałam tym razem)
Doniczki mają dziurki , dodatkowo w doniczce z bazylią i oregano na dnie jest keramzyt. Pojemniki stoją na południowo-wschodnim oknie i są przykryte reklamówką foliową z dziurkami. Zdiołem cześć ziemi z wierzchu. Nie wiem czy temp. 20 stopni celciusza( tyle mam w mieszkaniu) i pochmurna pogoda nie spowolniły( w najgorszym przypadku) zatrzymały wzrost obecnych i nowych pędów .... Co do ziemi to użyłem uniwersalnej ... wiec chyba nie jest zła.
wisniowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2014, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia - Ocimum basilicum wysiew nasion

Post »

sachel pisze:
wisniowa witam serdecznie ! :wit
Ja poczekałbym do takiego stanu jak poniżej z 2 str. tego wątku:
Obrazek

i wtedy pikował jak autor powyższego zdjęcia :wink:
Bardzo dziękuję za radę i jednocześnie proszę o następna :twisted:
Otóż odczekałam, tak jak pisałeś, przepikowałam 3 dni temu do 2 donic, jedna duża, druga taka mniejsza okrągła. Ta mniejsza jest ok, a w tej dużej pokazała mi się pleśń w ziemi :shock: donice stoją w tym samym miejscu, na parapecie kuchni gdzie, w związku z kiepską pogodą, nie jest specjalne ciepło (drewniane, niezbyt szczelne okno). Przestawiłam na parapet pokoju i wyrzuciłam zapleśniałe grudki. Ale wcześniej cyknęłam zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Co robię źle? Może to być spowodowane za częstym podlewaniem? Może ziemia była za mokra przy pikowaniu?
Awatar użytkownika
sachel
100p
100p
Posty: 174
Od: 14 lut 2014, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Bazylia - Ocimum basilicum wysiew nasion

Post »

Miejscami ziemia mokra, miejscami sucha.. jak są podlewane?

Jeśli zebrane całe problematyczne fragmenty nie ma się co stresować, mi też na początku lekko chwyciło zebrałem, przesuszyłem podłoże i już mam spokój :wink:
KarolinaC
200p
200p
Posty: 217
Od: 14 kwie 2012, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Ipako, wiesz, ja miałam w zeszłym roku niedobre doświadczenia z wystawianiem bazylii na dwór, dokładnie za okno - na parapet. Po każdej nocy były coraz bardziej poobgryzane przez jakies robaczki, możliwe ,że to larwy motyli nocnych były.
W tym roku jestem samolubna - trzymam je w domu....
Pozdrawiam Karolina
Zapraszam do mojego wątku
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=58932" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

to może część bazylii zostawię w domu na parapecie, a częśc n podwórkowy zielnik. Ja mam w planach do gruntu poza bazylią dać też inne zioła, więc może żyjątka jak już to się na samej bazyli nie skupią i coś tam mi jednak będzie rosło :)
wisniowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2014, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia - Ocimum basilicum wysiew nasion

Post »

podlałam z góry :oops: bo mi się wydawało, że te korzenie takie malutkie, ze z dołu wody nie dostaną :roll:
ok, to przesuszę jeszcze trochę tą ziemię i mam nadzieję, że będzie ok.
dziękować ;:180
Etnavo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 mar 2011, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

witam. Ja wracając do mojej uprawy chciałem się poradzić.

Wyciągnąłem jedna bazylke z ziemi i zauważyłem że korzonek jest brązowawy. czy to oznaki przelania ??
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Etnavo pisze: Wyciągnąłem jedna bazylke z ziemi i zauważyłem że korzonek jest brązowawy. czy to oznaki przelania ??
Trudno powiedzieć,ale bazylie najlepiej podlewać od spodu,wlewasz do podstawki max wody a ona sobie wyciągnie tyle ile potrzebuje
Etnavo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 mar 2011, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Ciężko żeby ziemia nasiąkła wodą z podstawki skoro na dnie doniczki jest keramzyt ....
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”