Wszystko o pomidorach cz. 18

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1016
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Małe pytanko do uprawiających Persimmonową Sakiewkę - jakiej wielkości są nasiona, bo mam z 2 źródeł i jedne są duże drugie o wile mniejsze.
pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 314
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Siej duże, będzie większa :wink:
Anna
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9624
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Takiej wielkości są moje nasiona żółtej Sakiewki , większe niż np. nasiona pomidorów
koktajlowych .
Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6908
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Jak Tomku wyobrażasz sobie odpowiedź na pytanie? Ja w tej chwili mam do dyspozycji kilkanaście odmian profesjonalnych i faktycznie nasiona różnią się wielkością oraz wyglądem powierzchni pokrywy nasiennej ale i w obrębie opakowania potrafią być spore różnice w wielkości nasion. Suwmiarki nie mam, bardzo dokładnej wagi aptekarskiej też nie. Być może warto pokusić się by przy prezentacji odmian dołączyć zdjęcie np. 10 nasion ułożonych na suchym waciku kosmetycznym o średnicy 6 cm (takie akurat mam w domu waciki). O pomysł z porównaniem do 1 grosza super!!! ;:63 Przeciętnie 1 g nasion pomidora to ok.250-350 nasion. Na opakowaniu nasion Honey Moon F1 jest podane, że masa 1000 nasion wynosi 3,908 g czyli w 1 g jest ok. 256 nasion a zatem można przypuszczać, że są dość duże.
Giulietta F1 1000n waży 2,191 g czyli w 1 g będzie ok. 456 nasion i faktycznie nasiona są malutkie.
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1016
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Dostałem takie nasiona - w każdej paczce nasiona w jednym rozmiarze. Jeżeli byłyby w każdej paczce różnego rozmiaru, nie miałbym pytań.

Obrazek
pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 788
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Olafasola13 w pomidorach Ijuńskich właśnie o to chodzi, że one się nadmiernie nie wyciągają. Oczywiście przepikuje je ciut głębiej. W zeszłym roku siałem 12.01, a w tym roku 10.01. Rosną bardzo powoli. Popatrz kilka postów wyżej na zdjęcia bioy. Jacek siał dwa dni przede mną i ma lampy.

A tak wyglądają moje Ijuńskie siane 10.01 bez doświetlania.
Obrazek


A tutaj jeszcze dla porównania pomidorki Vilma siane 8.12. Na poprzedniej stronie Przemek pokazywał swoje siane miesiąc później z doświetleniem.
Obrazek

Wszystko rośnie powoli, ale daje rade. :) Póki co doświetlania nie planuje. W zeszłym roku sadzonki miałem przelane i system korzeniowy wyszedł kiepski. Zobaczmy jak mi pójdzie w tym roku. Wysadzanie planuję na 1 kwietnia.

deltoro popatrz na pierwsze zdjęcie. W lewej donicy mam nasiona od Ani 2022, a w prawej są moje 2023. Też się zastanawiam czemu moje nasiona wyszły dwa razy większe. Siewki też są większe. Posiałem takie i takie w razie, gdyby z moimi było coś nie tak.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Wydaje się, że nasiona wyglądają inaczej, bo są suszone i czyszczone przez różne osoby.
Asia
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1016
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Czyli przyjmuję, że oba nasiona są poprawne :)
pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 314
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Znalazłam u siebie Sakiewkę, ma duże nasiona. Jednak możliwe, że pomidor rosnący w innych warunkach wytwarza mniejsze nasionka. Możesz spróbować posiać obie odmiany.
Anna
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Ale to nasionko większe jakby zeskrobać z niego tą osłonkę białą , myślę , że by było podobnej wielkości .
Asia
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6908
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Obrazek

Obrazek
Jutro wezmę się za przepikowanie części pomidorów.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6908
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

aga_zgaga pisze: 27 sty 2024, o 07:47
przemek1136 pisze: 26 sty 2024, o 17:14 Muszą być źle dobrane LEDy bo coś złego się dzieje z chlorofilem.
Przemku napisz coś więcej. Ja doświetlam wieczorem pelargonie jakąś fioletową lampą, którą kupiłam dla kaktusów ale potem myślałam dać ją pomidorkom. Na razie na pelargoniach nie widać problemów, tyle, że to jeszcze małe roślinki.
W różnych lampach zastosowano różne sekwencje diod co powoduje, że będzie inne widmo światła. Początkowo nie zwracałem uwagi, że część z kiełkujących roślin ma białe liścienie ale w tym roku u większości roślinek, które wolniej kiełkowały dużo siewek albinosów zmarniała. Prawdopodobnie producent zastosował nieodpowiednią sekwencję diod. Coś w tym może być bo tych lamp nie ma już w sprzedaży. W tym sezonie testuję taśmy LED o innej sekwencji diod.
Olafasola13
200p
200p
Posty: 210
Od: 18 lis 2022, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Rowerzysta przekonałeś mnie, zasieje chociaż dwa ziarenka ijuńskiego na próbę i betaluxa też. Ogólnie mam 8 nasionek ijuńskiego bo sprawdzałam więc w razie czego coś zostanie a jak się wyciągną to urwę czubek i ukorzenie w wodzie, nic straconego. Gdzieś nawet czytałam że taki sposób się stosuje że urywa się czubek który się ukorzenia i ma on wtedy jeszcze silniejsze korzenie.
A to pewnie dlatego wsadzona dwa lata temu cherrola rosła mi jak szalona że nie mogłam jej opanować, a teraz mi się przypomniało że sadzonki przerosły a było za wcześnie na wsadzenie więc zerwałam i ukorzenilam z nich czubki.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”