Cukinia,kabaczek uprawa,wymagania,choroby,szkodniki cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Pogoda nie rozpieszcza. Wcześniej było sucho i gorąco. Teraz od kilku dni co chwilę pada.
A w jakiej formie dostarczyc im wapnia? O ile to jego brak. (cukinie rosną na oborniku końskim)
I zdjęcie:Obrazek
Wcześniejsze były dobre. Już dawno skonsumowane. Te, które zawiazują się teraz też wygladają zdrowo. Wynika z tego, że to może byc złe zapylenie. Jak trochę przeschnie ziemia dostaną znów obornika.
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7809
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Dorotko, nie wiadomo czy to brak wapnia. U mnie pierwszy zawiązek zgnił, drugi zaczął rosnąć i też zgnił, trzeci rosnie maczugowaty, dopiero następne są normalne - ale...... te trzy pierwsze kwiaty były żeńskie i ani jednego męskiego. Teraz kwitną męskie równoczesnie z żeńskimi to i zawiązki zachowują się normalnie. Chociaż deformacje dyniowatych może też powodować brak azotu lub potasu. Takie np maczugowate ogórki to brak potasu.
Pozdrawiam! Gienia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7809
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: WAŻNE UPRAWA CUKINI

Post »

:D :D Ja poznaję raczej po ogonku. Obejrzyj je, te które są na cieniutkiej łodyżce to męskie, a te z malutkim zawiązkiem to żeńskie.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
arty
500p
500p
Posty: 501
Od: 6 kwie 2012, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: Cukinia - uprawa

Post »

witam:
u mnie były takie przypadki ,zdeformowanych cukiń gdy były okresy suszy, w moim przypadku na deformacje bardzo była podatna ASTRA , gnić zaczynała gdy były okres zwiększonych upałów.
U nas w domu stosuje się przeważnie obornik krowi na jesień , i on starcza na zapotrzebowanie nie na cały rok, polecam cukinie Atene , skórka delikatniejsza i bardzo plenna i nie zauważałem zbytnik deformacji
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Jak może być źle z pogodą, skoro były upalne dni to niemal co drugi dzień podlewałem z wieczora a jak lało parę dni to spokój. Dla rośliny chyba obojętne czy konewka czy chmura. Pilnowałem tego więc nie rozumie jak mogą gnić! Normalne gdyby lało 2 tygodnie ale nie kilka dni. Do tego było zasilanie gnojówką z pokrzyw, wszystko rośnie na ziemi przkompostowanej kilka lat, czarnej jak "diabeł" :evil: no jaja jakieś... To niejednemu się udaje jak po prostu posadzi i czeka a tu człowiek pielęgnuje i takie straty :(
Eeeee, coś mi tu nie gra..
Brak wapnia? To bardziej możliwe - Jak to uzupełnić roślinie bo zbyt mokro lub sucho u mnie na ten przykład odpada... Rozsypać skorupki jajek? Wystarczy?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7809
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Może spróbuj z saletrą wapniową - np. posypowo. Bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie, nawet rosa ją rozpusci. No i nie ma groźby zasolenia.
Ja jej nie mam, nawet nie wiem jak się tutaj toto nazywa i gdzie tu można cos takiego kupić.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Mlody_Ogrodnik
100p
100p
Posty: 127
Od: 17 wrz 2011, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Cukinia - uprawa

Post »

U mnie wczoraj zaczął się sezon cukiniowy .
Dzisiaj zerwałem 1 cukinię . "Poszła w panierkę " . Pyszna była 8-) .
Wczoraj zajadaliśmy kwiaty cukinii w cieście . :roll:
Czekam aż reszta podrośnie ...
"Każdy ma prawo kochać, każdy ma prawo do miłości. Nieważne czy jesteś homo czy hetero - kochaj, bo tylko dzięki miłości świat staje się piękniejszy i lepszy."
marzenadawid
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwiaty cukinii a zawiązywanie owoców.

Post »

dzięki za informacje
te męskie kwiatki wtakim razie mam pozrywać???? :D
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwiaty cukinii a zawiązywanie owoców.

Post »

marzenadawid pisze:te męskie kwiatki wtakim razie mam pozrywać????
Czyżby przymusowa aborcja osobników płci meskiej ? :lol:
Zdaje sobie sprawę, że żyjemy w epoce matriarchatu ale żeby aż tak .... :shock:
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kwiaty cukinii a zawiązywanie owoców.

Post »

forumowicz, cóż począć, te męskie są najsmaczniejsze ;:224 (szczególnie smażone w cieście woda+mąka)!!
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Ania D.
500p
500p
Posty: 602
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kwiaty cukinii a zawiązywanie owoców.

Post »

One są konieczne do zapylenia żeńskich, więc ich nie obrywaj. Teraz po prostu czekaj, aż pojawią się kwiaty żeńskie, resztę można zostawić pszczołom.
Awatar użytkownika
ikona30
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 kwie 2012, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starachowice

Re: Cukinia - uprawa

Post »

witam :wit
widzę że u niektórych zbiory cukiniowe juz rozpoczęte u mnie dopiero zaczynaja rosnąć,mam nadzieję że będą ooogromniaste ;:138
Obrazek
a te kwiaty to chyba męskie a z nich nie ma owoców prawda??
Obrazek
może kiedyś i mój ogród będzie taki jaki sobie wymarzyłam ...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7809
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Cukinia - uprawa

Post »

A po co Ci oooogromniasta cukinia? Najlepsze są małe, nie trzeba obierać, nie lubię dużych, jeśli mi taka urosnie to sprawdzam- jak lekko się wbija paznokieć w skórkę- no to jeszcze może być, a jeśli nie - to ląduje pokrojona w kompostowniku.
Pozdrawiam! Gienia.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”