Borówka amerykańska - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1159
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Szkółki sprzedające sadzonki borówek do swej ofert dodają instrukcje sadzenia, w których zalecana wielkość dołka pod nasadzenia wynosi 40x40x40 cm lub niewiele więcej.

Borówkom przez kilka lat taki dołek wystarcza i jego wielkość nie jest przyczyną chorób. W dowolnym czasie można takie kwatery poszerzyć.

Przesadzałem dwa tygodnie temu cztery borówki w wieku od czterech do sześciu lat i żadna nie miała korzeni wychodzących poza obręb dołka o średnicy 50cm. Bryły korzeniowe miały średnicę od 35 do 45 cm i wysokość 20-25cm.
jb78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 kwie 2024, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Co może dolegać tej borówce? Jeszcze jakieś dwa/trzy tygodnie temu wszystko było ok i kończyła owocowanie. Od tamtego czasu zaczęły jej żółknąć i czerwienieć liście, które po przebarwieniu się opadają i usychają pod krzewem (potrafią opadać też jeszcze zielone liście).

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Obok rośnie kilka innych odmian i wszystkie są całe zielone, bez choćby jednego żółtego listka i z dużymi przyrostami. Wszystkie sadzone w tym samym czasie (rok temu), tak samo podlewane itd.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1159
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Jeśli nie nawoziłeś, to prawdopodobnie przelane. Małe krzewy najprościej byłoby wykopać i ponownie posadzić dając wokół korzeni trochę ziemi dedykowanej. Przy okazji można sprawdzić czy w korzeniach nie ma larw opuchlaka.
seebbek
100p
100p
Posty: 183
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Według mnie nic jej nie jest, normalny objaw zbliżającej się jesieni. Każda odmiana reaguje w innym terminie.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1159
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

We wrześniu borówki powinny mieć liście zielone. Co prawda spowalniają przyrosty, ale formują się pąki kwiatowe. Wczoraj u mnie każda dostała wiaderko deszczówki, mam nadzieję że ostatni raz w tym sezonie.
Przebieg wegetacji borówki wysokiej z publikacji An Introduction to Blueberries autorstwa Marka Longstrotha
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Wygląda na zalanie, gleba chyba mało przepuszczalna, tzn. podglebie gliniaste.Nie każdy rodzaj gleby i miejsce nadaje się pod uprawę borówek.Jakimś wyjściem są rabaty wzniesione.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”