Begonia bulwiasta

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
ania2478
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 11 lut 2013, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Begonia bulwiasta

Post »

Dziękuję , za odpowiedz :)
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Begonia bulwiasta

Post »

W myślach mi czytacie, bo właśnie wpadłam na forum, żeby zobaczyć, czy mam biec i wykopywać begonie (zapowiedzieli przymrozki i przed chwilą w panice ewakuowałam skrętnik). Miło, że nie muszę tego robić w tej chwili :)
Awatar użytkownika
Kiwiczanka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 18 lip 2013, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Begonia bulwiasta

Post »

Kurcze wlasnie wykopalam swoje begobie mialy byc bulwiaste. Mam takie jak na poprzedniej stronie te czerwone zwisajace.
Nie znalazlam tam zadnych bulw ? Tylko zwykle korzenie
Czy ktos mi moze powiedziec dlaczego?
Nie rezygnuj z marzenia tylko dlatego, że potrzeba czasu na jego realizacje. Czas przeminie -tak czy siak
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 983
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Begonia bulwiasta

Post »

A ja też wykopałam swoją begonię którą mam już 4 rok i bulwa jest średnicy 18 cm :shock: czy mogę ją podzielić ,jak to zrobić i kiedy?
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12832
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Re: Begonia bulwiasta

Post »

Dzielimy wieosną, jak widać kiełki, podział robimy by w każdym kawałku był kiełek,a miejsce cięcia zasypujemy węglem drzewnym.
x-u-3
---
Posty: 285
Od: 20 kwie 2013, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia bulwiasta

Post »

Witam wszystkich pięknie
w tym wątku jestem nowa ale begonie bulwiaste uprawiam od dobrych dwudziestu lat bardzo je lubię.
Mogę podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami wypracowanymi latami praktyki.
-Begonie sadzę zawsze w donicach , ponieważ uprawa w gruncie wiąże się z ryzykiem straty bulw -zgnicie z tyt. długotrwałych deszczów, ich zjedzenie przez nornice lub inne ustrojstwo no i są mniej narażone na choroby grzybowe lub wirusowe.
- tak jak wcześniej pisaliście po pierwszych przymrozkach jak zwarzy liście to ścinam łodygi na wysokości 5 cm i wykopuję z donicy nie czyszcząc dokładnie bulwy z resztek ziemi. pozostawiam w suchym miejscu około tygodnia do lekkiego przeschnięcia.
w tym okresie myję i dezynfekuję skrzynki i kupuję ziemie kronen- zawiera dużo torfu no i bardzo ją begonie lubią.
po tygodniu góra dwóch czyszczę delikatnie z suchej ziemi i z powrotem wsadzam do donic ale wypełnionych nowa ziemią.
jeśli resztki łodyg nie odpadły to zostawiam je przy bulwie same muszą odpaść. Tak posadzone bulwy nie podlewam tylko skrzynki chowam do kotłowni lub pod schody -niestety nie mam piwnic.
Na początku lutego wyciągam powinny pojawić się kiełki. Ustawiam w pokoju w jasnym ciepłym miejscu do ziemi otworami wprowadzam granulowany obornik bydlęcy i systematycznie podlewam zapewniając ciągle wilgotne podłoże .Używam skrzynek z podwójnym dnem co zabezpiecza je przed przelaniem /kupiłam je w OBI są super-ale trochę drogie.
Dodatkowo przez miesiąc podlewam nawozem do zielonych a potem już tylko i wyłącznie do kwitnących.
w tym roku podlewałam raz w tygodniu nawozem do pomidorów zamiast do kwitnących, musze powiedzieć że efekt jest lepszy.
Na dwór wyjeżdżają jak tylko pogoda pozwala w kwietniu z tym że na noc chowam do domu do czasu ustania nocnych przymrozków.
Moje begonie kwitną nieprzerwanie od końca kwietnia do przymrozków kiedy to muszę kwiaty z łodygami ściąć.
Ustawione są od strony północno-wschodniej. Kiedy stały od południa w lipcu ich kwitnienie się zmniejszało z powodu zbyt ostrego słońca. Ważne jest też dbanie o stałą wilgotność podłoża no i systematyczne usuwanie nasienników które swoim wyglądem przypominają nasiona klonu.
jeśli chcemy mieć większe pełne kwiaty to można usuwać lub przerzedzać te pojedyncze.
W deszczowe dni begonie wstawiam pod zadaszenie bo co prawda lubią wilgoć w podłożu i powietrzu ale kwiaty nie lubią deszczu - wtedy gniją i opadają.
No i to wszystko. a w załączeniu moje kwitnące begonie na wiosnę. Dodam tylko, że stosując się do powyższego mam w ostatnich latach dużo szybciej kwitnące begonie niż są dostępne w sklepach lub na targu . Obrazek
a w październiku stoją w doniczkach z palikami bo ich wysokość nierzadko przekracza 70 cm
W momencie gdy bulwy są już za duże robię tak jak wyżej ale w lutem jak pojawia się kiełki wyjmuję je z ziemi kroję a miejsca krojenia obsypuję ukorzeniaczem i miałkim węglem drzewnym i na drugi dzień po obeschięciu z powrotem wsadzam do skrzynki.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Begonia bulwiasta

Post »

Czy wszystkie begonie mają bulwy? Pierwszy raz kupiłam odrośniętą begonię w maju, w małej doniczce.Rozrosła się pięknie w górę i na boki, do tej pory kwitnie.
x-u-3
---
Posty: 285
Od: 20 kwie 2013, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia bulwiasta

Post »

Niestety
ale wszystkie nie maja bulwy z tego co wiem to niektórzy szkółkarze ukorzeniają sadzonki wyrosłe z bulw podobnie jak dalie pobudzając bulwy w ten sposób do tworzenia nowych pędów uzyskując w ten sposób większą ilość roślin.
Uzyskane w ten sposób rośliny wprawdzie wytwarzają malutką bulwę ale jest ona raczej zbyt słaba by przetrwać zimę.
sama kiedyś takie kupiłam bo spodobały mi się bardzo piękne kwiaty natomiast jesienią byłam bardzo zdziwiona widząc bulwę wielkości 20 gr. dlatego drążyłam temat.
Dopiero będziesz wiedziała czy jest bulwa jak zaglądniesz do ziemi.
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Begonia bulwiasta

Post »

Witam.
Pierwszy raz będę podchodzic do przechowywania bulw begonii przez zimę. Przeczytałam już jak za to się zabrac, ale nie wiem jaka będzie dobra temperatura. Możecie mi coś podpowiedziec?
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12832
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Re: Begonia bulwiasta

Post »

Ja przechowuje w +6. Doskonale zimują. ;:108
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Begonia bulwiasta

Post »

Dziękowac. ;:180
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Begonia bulwiasta

Post »

Wykopałam i znalazłam bulwę ok.4 cm średnicy.Jednak grube pędy zajmują sporo miejsca na tej bulwie i zastanawiam się gdzie po przezimowaniu pokazałyby się nowe pąki. Jeśli teraz te kikuty zaschną i odpadną, to czy w tym miejscu będą nowe pąki? ;:218
x-Cz-a

Re: Begonia bulwiasta

Post »

Ja nie nie mam wyboru,muszą zimować w blokowej wózkarni ;:173
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”