Sadzenie, przesadzanie drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
tompil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 maja 2015, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Witajcie.
Dzięki za zainteresowanie.
Będziemy mieli bardzo mały ślub. Także nie oczekuje, że będzie więcej niż 20 tych sadzonek. Poza tym osoby będą z całej Polski dlatego już nie chcę nikomu nic narzucać. Zdam się na inwencję gości.
jutlandia
100p
100p
Posty: 154
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Mam dość duże (15-20 letnie?) brzozy i osiki. Proszę podpowiedzcie, w jakiej odległości od nich powinnam sadzić jabłonie i grusze? Zarówno w rzędzie jak i między rzędami.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

jutlandia pisze:Mam dość duże (15-20 letnie?) brzozy i osiki. Proszę podpowiedzcie, w jakiej odległości od nich powinnam sadzić jabłonie i grusze? Zarówno w rzędzie jak i między rzędami.
Oj, to jest bardzo złe towarzystwo dla drzewek. Osika wytwarza masę odrostów sięgających kilkanaście metrów od drzewa. Straszna do wytępienia i wysusza glebę. Ja mam na skraju działki osikowy las powstały po wycięciu jednego starego drzewa sąsiadujący z sadem. Cały czas chodzę i wyrywam małe odrosty pojawiające się w trawie. Brzoza natomiast ma bardzo płytki system korzeniowy, bardzo wysusza i wyjaławia wierzchnie warstwy gleby. Sadź najdalej, jak dasz radę.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
jutlandia
100p
100p
Posty: 154
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

corazonbianco - dziękuję.

Docelowo chcę część zarówno brzóz, jak i osik usunąć. Będę sadzić jak najdalej, choć na mojej wąskiej działce nie jest to proste. Zastanawiam się więc, czy jak będą rosły drzewka, po wycięciu nie będzie tzw. efektu zmęczonej gleby? Wiem, że nie wsadza się drzewek na zlikwidowane drzewa owocowe, czy to samo tyczy się np. brzozy? Odległość to około 10 metrów.
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Sposób sadzenia jest zależny od warunków jakie panują u Ciebie, kierunek rzędów ma chyba głownie znaczenie w przypadku wiatrów, bo potrafią przewracać drzewa sadzone na podładkach karłowych i pół-karłowych. A jeśli chodzi o rozstaw (2x3, 3x4) to masz racje, pierwsza liczba to odległość od pnia do pnia, druga to szerokość międzyrzędzia.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Ja jabłonie posadziłem co 150cm w rzędzie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
jutlandia
100p
100p
Posty: 154
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Podpowiedzcie mi jeszcze Drodzy Forumowicze, co z tą gruszą? Co to za odrost, czyli na jaką głębokość powinnam ją wsadzić? Co to za dwie dziwne, guzowate narośle? No i to szczepienie raczej nieudane...? Jak ja to zrobiłam, że ją kupiłam? :oops: (zwalam na jesienny ferwor... :roll: )
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7400
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Co z tą podkładką?

Post »

A masz możliwość zwrotu? Bo jeśli nie no to sadź. Nie wiem co to te narośla. :?
Zupełnie, jakoś to na straszną chorobę z kolei nie wygląda, ale ..

Odrost od podkładki to po prostu korzeń. Znajoma szkółkarz mówiła mi zawsze, że jak posadzimy głęboko, tzn, powyżej miejsca szczepienia to drzewko będzie się silniej korzenić, no bo będzie wypuszczać korzonki z miejsca szczepienia. Jak z kolei posadzimy poniżej miejsca szczepienia, czyli tak jak rosło w szkółce, no to system korzeniowy będzie słabszy. W sumie wszystko zależy od miejsca sadzenia. jak mamy marną ziemię, to może niech lepiej się korzeni głębiej, na lichej ziemi i tak nie osiągnie tego co na ziemi żyznej.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
jutlandia
100p
100p
Posty: 154
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co z tą podkładką?

Post »

jokaer - dziękuję za odpowiedź. Nie mam możliwości zwrotu, bo szkółka daleko... Nie wiem, gdzie ja miałam oczy, jak ją kupiłam? :(
Drzewka szkoda, ale nie wsadzam...
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 820
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Jak dla mnie to drzewko zostało zbyt płytko posadzone w doniczce. Te dwa "narośla" nad bocznym korzeniem wyglądają trochę jak kikuty po wyciętych odrostach podkładki.

Przy sadzeniu trzeba pilnować żeby ten boczny korzeń w całości był kilka cm pod ziemią.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Ja bym zasmarował to pastą i posadził mimo wszystko. Wiele razy się przekonałem, że takie niechciane potrafią się odwdzięczyć. I dotyczy to wszystkiego na tym łez padole :lol: Obrócił bym tylko drzewko i posadził tak jak jest na tym zdjęciu ,, guzem '' od północy.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
chris26
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 sie 2013, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury, Mrągowo

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Chciałbym jeszcze w tym tygodniu posadzić gruszę Konferencje. Wydaje mi się, że nie jest jeszcze za późno, (dodatnia temperatura). Stanowisko chciałbym przeznaczyć słoneczne, strona południowa. Latem jest bardzo gorąco.
Chłop z Mazur
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Kiedyś mnie uczono,że miejsce szczepienia drzew owocowych przy sadzeniu pozostaje nad ziemią.Tak do tej pory robię.Jeżeli będzie pod ziemią zaraz wyrastają dziczki z podkładki,co się zdarza u mnie w ogrodzie gdy mój M niekontrolowanie okopuje drzewka i przysypuje oczko.Natomiast to zgrubienie wygląda na jakąś guzowatość,co nie znaczy,że drzewka nie należy posadzić w gruncie i zaobserwować.Zawsze można wykopać i zniszczyć.
Halina
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”