Paprocie ogrodowe Cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Nie wiedzieć czemu zastój na naszym wątku :roll: Te paprocie były już prezentowane,ale o tej porze roku wyglądają chyba najładniej :wink:
Dryopteris x australis
Obrazek
Polystichum setiferum 'Herrenhausen'
Obrazek
Polystichum setiferum 'Plumosum-densum' i nowe liście o dziwnym kształcie :?
Obrazek Obrazek
Polystichum setiferum 'Otello'
Obrazek
Dryopteris atrata
Obrazek
Fajne jest to ,że większość paproci gruntowych jest trwała i atrakcyjna do późnej jesieni. Chyba się ze mną zgodzicie?
Pozdrawiam-Tomek.
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Tomku, po obejrzeniu Twojego "Herrenhausen", zaczynam mieć wątpliwości, czy mój 'Herrenhausen" jest dobrze oznaczony. (kupiony za takiego). Na początku wydawało się, że to jest to. Ale teraz zaczyna się upodabniać do "Plumosum Densum". Podaję zdjęcie liścia mojego "Herrenhausen' ? i 'Plumosum Densum' Nie bardzo przypomina tego Twojego, chyba.
Pozdrawiam - Jean
kattka24
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 506
Od: 3 maja 2010, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żuławy

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

TomekMr pisze: Fajne jest to ,że większość paproci gruntowych jest trwała i atrakcyjna do późnej jesieni. Chyba się ze mną zgodzicie?
Tak większość tak, a niektóre, sukcesywnie wypuszczające liście do jesieni, są najpiękniejsze pod koniec sezonu np. taki Dryopteris sieboldi albo języczniki.
Pozdrawiam, Kaśka
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Jean , Polystichum s.'Herrenhausen' różni się znacznie od 'Plumosum-densum'.Jest dużo większa i liście ma bardzo ażurowe.Nie powinieneś mieć problemów z rozróżnieniem.
Na zdjęciu młode 'Herrenhausenki' :wink:
Obrazek
Dużo trudniej rozróżnić Polystichum setiferum'Herrenhausen' od np.'Proliferum','Madame Patti','Wollastoni czy 'Laxum'.Młode rośliny są do siebie bardzo podobne :roll:
Polystichum setiferum 'Laxum'
Obrazek
Dodam jeszcze zdjęcie Polystichum setiferum 'cristato Pinnulum'
Obrazek
Z rozróżnieniem tej odmiany nie ma problemu,bo jest bardzo charakterystyczna...i wyjatkowa :!:
kattka24 pisze:
Tak większość tak, a niektóre, sukcesywnie wypuszczające liście do jesieni, są najpiękniejsze pod koniec sezonu np. taki Dryopteris sieboldi albo języczniki.
Kasiu,do tych najpiękniejszych trzeba jeszcze dodać odmiany Polystichum setiferum :wink:
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Dziękuje Tomku za informacje. P. set. 'Plumosum Densum' znam b. dobrze. Są gęste , nastroszone. Mam 2 kilkuletnie sztuki.
Jednak wątpię czy sprzedany mi niby Herrenhausen jest nim. Podam ci zdjęcie młodego niby Herrenhasenka i proszę Cię o odpowiedź czy Twoim zdaniem to jest on - czy coś innego. Ja mam wątpliwości. No i przepraszam za...a, nie chce tego słowa pisać. :wink:
Pozdrawiam - Jean
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Jean ,Polystichum na Twoim zdjęciu bardziej przypomina 'Plumosum-densum' niż 'Herrenhausen'.
Ja kilka lat temu kupiłem Polystichum 'Plumosum multilobum'.Posadziłem specjalnie blisko 'Plumosum densum',coby dobrze widzieć różnicę pomiędzy tymi odmianami...no i do dzisiaj nie wien na czy ta różnica polega :?I tak się zastanawiam czy nie funkcjonują dwie nazwy do tej samej odmiany :roll: :?:
Pozdrawiam-Tomek
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Elu,trzymamy kciuki za dobre zimowanie(bo to różnie piszą o tej odmianie).Oby na wiosnę kępa się jeszcze bardziej rozrosła i nadawała się do podziału... dla znajomych z forum :wink: :) :wit
kattka24
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 506
Od: 3 maja 2010, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żuławy

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

W takim razie powiedzcie mi czy ja mam Adiantum 'Japonicum' bo moje jakby inne od tego Eli i już zwątpiłam.

wiosną wygląda tak
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Kaśka
Elba
200p
200p
Posty: 345
Od: 28 sie 2008, o 17:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Kasiu, Twoja może rośnie na słońcu. U mnie paprocie maja cień.

Twoja jest śliczna, super
Pozdrawiam , Elżbieta
kattka24
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 506
Od: 3 maja 2010, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żuławy

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Nie, to po prostu wiosenne barwy, już znalazłam fotke zielonych liści...jakby inne niż Twoje.
A kępę masz wypasioną :D Moja ma z 6 lat, albo wiecej i kurdupelek z niej

Obrazek
Pozdrawiam, Kaśka
Elba
200p
200p
Posty: 345
Od: 28 sie 2008, o 17:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Kasiu, moja jest kupiona teraz, trzy tygodnie temu. W małej doniczce bardzo duża kępa i pewnie dlatego te liście drobniejsze są.
Sprawdzałam w Encyklopedii Garden Ferns i zdjęcie jest dokładnie jak mojej. :oops:

Ona dopiero pokaże jak wygląda , jak porośnie trochę w glebie . Uprawa w dniczce jest dla rośliny niekorzystna.Sama o tym najlepiej wiesz.
Pozdrawiam , Elżbieta
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Jean pisze: Jednak wątpię czy sprzedany mi niby Herrenhausen jest nim. Podam ci zdjęcie młodego niby Herrenhasenka i proszę Cię o odpowiedź czy Twoim zdaniem to jest on - czy coś innego. Ja mam wątpliwości.
Moim zdaniem nie jest to Herrenhausen. Ta odmiana ma listki koronkowe, bardzo delikatne podobne trochę do Proliferum. Ciężko będzie ustalić co masz, mutacji P.setiferum są setki. W każdym razie ładna jest, jak wszystkie polysticha:)

Elba pisze:Kasiu, Twoja może rośnie na słońcu. U mnie paprocie maja cień.
Adiantum aleuticum vel Adiantum pedatum "Japonicum' vel Adiantum pedatum var. japonicum ma takie różowawe listki wiosną, to cecha charakterystyczna tej odmiany (botanicznej), dorasta do ok 40 cm czyli jest niższe niż gatunek. Gatunek wiosną nie ma takich kolorów, nawet w słońcu. Przynajmniej nie u mnie. Akurat tak rośnie, że na wiosnę wypuszcza liście znacznie wcześniej niż drzewo nad nim.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma ?

Post »

Dziękuję Marto za potwierdzenie iż nie po raz pierwszy, ze znanego źródła wysyłkowego, otrzymuję nie te odmiany czy gatunki, które się zamówiło. Często wysyłane są nie zamówione i co jakiś czas źle oznaczone.
Pozdrawiam - Jean
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”