Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
LukaszW
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 26 maja 2011, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

LukaszW pisze:Witam Wszystkich Forumowiczów! Zaglądałem tutaj niemal codziennie od dawna jako gość ale dopiero dziś postanowiłem poświęcić chwilkę i zarejestrować się na stronie - jak słusznie stwierdził administrator, od tej pory będę pracować na swoje konto.

Mam problem z jukkami. Może najpierw opiszę pierwszy...

18 marca kupiłem nową malutką jukkę. Stała sobie aż do 30 kwietnia na parapecie w tej zwykłej doniczce ze sklepu, tego dnia postanowiłem ją przesadzić. Kupiłem specjalną ziemię do jukk z dodatkiem nawozu azofoska - ponoć bardzo dobra ziemia. Zalecano mi po przesadzeniu nie podlewać jej przez 2 dni i tak też zrobiłem - podłoże było samo w sobie wilgotne. Gdzieś przeczytałem że warto jukkę wynosić na zewnątrz i po kilku dniach tak właśnie zrobiłem. Wynosiłem ją do ogrodu na słońce. Po paru dniach zauważyłem że na liściach zaczęły się pojawiać brązowe plamki, zaczęły zasychać końcówki i w dodatku zmieniły kolor - zrobiły się jasne. Oczywiście zaznaczę że jukka nie była przelana. Staram się ją podlewać umiarkowanie. Na dole ma drenaż z kamyczków także odpływ wody ma dobry. Z początku myślałem że to choroba grzybowa i kupiłem pałeczki ale tak po głębszym zastanowieniu może zaszkodziło słońce. Poniżej przedstawiam zdjęcia. Prosiłbym o fachową poradę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A mój drugi problem jest związany z ponad 10 letnią jukką którą postanowiłem odmłodzić bo była pozbawiona liści na dole. Nie będę się rozpisywać ale zrobiłem wszystko zgodnie z zaleceniami podanymi na forum. Jukka była ścięta 19 marca. Z uciętych wierzchołków mam już olbrzymie korzenie. Z pinków są już małe rozety liści - na kilka tygodni zamierzam je ukorzenić i wsadzić do macierzystej jukki, tej w której rośnie ta z systemem korzeniowym. Po kilku latach uzyskam fajny efekt. Problem dotyczy właśnie tej z systemem korzeniowym. Chyba popełniłem gafę bo ściąłem ją za nisko nie pozostawiając żadnego tzw. oczka. Czy jest szansa że coś z tych pni wyrośnie? Pnie nadal są twarde jednak zero oznak zielonych punktów. Pocieszeniem jest malutka jukka która wybiła z korzenia. Poniżej zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Byłbym ogromnie wdzięczny za pomoc.
Z góry dziękuję.

Łukasz.

PS: Przepraszam za edycję - nie wyświetlały się obrazki ale już rozwiązałem problem.

Ponawiam prośbę o pomoc. Pierwszy problem nadal nie rozwiązany. Szkoda że ostatnio do tego wątku tak mało osób zagląda...
Awatar użytkownika
LukaszW
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 26 maja 2011, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

A tak wygląda moja jukka z systemem korzeniowym na dzień dzisiejszy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niedawno wsadziłem do niej 3 pinki z których wybiły korzenie i ścięty wierzchołek. Na efekt będzie trzeba trochę poczekać ale jak dla mnie nawet teraz wygląda to imponująco. Nie wiem tylko czy nie przesadziłem - system korzeniowy ponad 10 letniej jukki, mała jukka która wybiła z systemu korzeniowego, wierzchołek + jeszcze 3 pinki w jednej donicy. Na swoim parapecie posiadam jeszcze 2 ścięte wierzchołki które tak jak już wspominałem mam zamiar wsadzić do jednej donicy. Zostały mi jeszcze 3 pinki na których są pióropusze ale jak na razie bez korzeni. Też je prawdopodobnie dosadzę do tych dwóch wierzchołków.

Pozdrawiam Wszystkich! :)
Awatar użytkownika
LukaszW
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 26 maja 2011, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam,

we wodzie zostały mi ostatnie dwa pinki ze ściętej jukki. Inne się zdążyły ukorzenić. Te mają rozety z liśćmi jednak brak korzonków. Siedzą w wodzie już od ok. 3 miesięcy.

Czy można je wsadzić? Czy jest możliwe że wyrosną one same już w ziemi? - oczywiście przy odpowiednim podlewaniu.

Prosiłbym o poradę.
Michal-
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 11 mar 2011, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

wiecie co wykopałem odrosty juk ogrodowych bo chciałem je przesadzić i nie wiem co teraz zrobić ponieważ,chyba nie wyrwałem korzeni , sa tylko takie białe pałki , i tak sobie pomyślałem ,że jak włoże do wody i korzenie wyjdą.Ale nie wiem czy coś z tego będzie ,prosze o rady,i może już ktoś tak już kiedyś robił.Może ktos mi pomoże bo niechce tych juk zmarnować.Z góry Dzięki. :wink: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c08 ... ed072.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/783 ... 67fbc.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9b6 ... da88d.html
majlo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 3 lip 2011, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: tarnów

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam
Mam dosyć dużą dracene ,niestety zaczyna już dotykać sufitu a pasowało by ją jeszcze chyba przesadzić do większej doniczki bo ta wydaje mi sie za mała W związku z tym ma pytanie czy po odcięciu od niej czubka (tak ok 20cm) opuści mi sie ona z powrotem ładnie od góry takk żeby dalej rosła ??Oraz czy ten obcięty czubek moge jakos ukorzenić?
pozdrawiam:))

Link do fotki draceny
http://imageshack.us/photo/my-images/88 ... 21801.jpg/
BECINA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 sie 2011, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Ratunku co mżna zrobić z taką draceną- gigantem? przyciąć? ale jak ? pomóżcie Obrazek Obrazek Obrazek
Elle
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 24 sie 2007, o 16:43

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Z jednej strony, to masz fajne drzewko :) i pasuje w tym miejscu... :)
BECINA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 sie 2011, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

w sumie tak, ale jest już wiekowa cała powyginana i jakaś taka zdziczała , myślałam żeby ją '' odświeżyć'' ale jak?
Awatar użytkownika
sleepywink
100p
100p
Posty: 107
Od: 24 mar 2011, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

ja bym na razie zostawiła ja taką jaka jest. Moim zdaniem odmładzać się powinno draceny jeśli chorują, Twoja wygląda na zdrową. Odmładzanie to ostateczność.
Justyna
BECINA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 sie 2011, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

witam i dziękuję za odpowiedzi posłuchałam Was i dracena stoi jak stała może faktycznie szkoda byłoby ją ciąć
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witajcie,
dzisiaj zostałam posiadaczką czubka draceny marginaty, włożyłam do wody w celu ukorzenienia, jak długo ok czeka się na korzonki ?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
LukaszW
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 26 maja 2011, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam, myślę że to kwestia 2-3 miesięcy. Ja pobrałem czubek z mojej draceny początkiem lata. Byłem do tego zmuszony bo niestety przez zbytnie podlewanie zgniła. W zasadzie już mam niewielkie kilkucentymetrowe korzonki. :)
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5057
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Ja czekałem na korzonki 2tygodnie
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”