Róże Oliwki - cz. III

Zablokowany
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5839
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Róże Oliwki - cz. III

Post »

Siberio, :;230 no wiesz, gdzieżbym śmiała? :;230
Moje nasadzenia na pewno nie są aż tak luzackie. Choć staram się, żeby to wyglądało na stylizowaną naturalność, to bardzo dużo przemyśleń i prób mnie to kosztuje :lol: No wiesz, dopasowanie wielkości, kolorów, pokroju.....czyli niekończąca się historia. Moim ideałem są buszowato zarośnięte tajemnicze ogrody z masą ukrytych zakątków. Dlatego wielki krzewy różane obsypane morzem kwiatów tak mi pasują do ogólnej koncepcji. Tworzą tę wypragnioną buszowatość. Nie ma u mnie miejsca na tzw. "cuda na kiju". :wink:

Grzesiu, przez ten rok moja fajnie wyrosła. z tego co widzę, na razie nie przemarzła, więc liczę, że osiągnie w tym sezonie słuszne rozmiary :) Czy Ty zamknąłeś swój wątek ogrodowy?

Doroto, zapomniałam o tym kolejnym atucie FL- nierozwijający się do końca pąk. Bo dla mnie to atut, coś co ją wyróżnia z masy innych.
Mozarta polecam z czystym sumieniem. To naprawdę niewymagająca odmiana. Jeśli nawet pędy trochę podmarzną, to odbija w sezonie z niezwykłą bujnością.

Jurku, tej strony jeszcze nie widziałam :D Kiedyś trafiłam na stronę z jego mieszańcami gallica i przeżyłam prawie załamanie nerwowe, jak się naoglądałam tych piękności. :shock: Cóż, u nas nie do zdobycia.
Choć spotkałam się gdzieś z opinią, że to dzieło bez sensu tworzyć współcześnie nowe odmiany starych klas róż.
Hmm, może i ziarno prawdy w tym jest, ale te jego współczesne gallijki, to.....brak mi słów. ;:63

Aszko, nie zawiedziesz się na Mozarcie ;:108 Na nim nie można się zawieść.
Super odmiana dla osób lubiących naturalne klimaty! Luzacka, że tak znów się wyrażę :lol:
Już na pewno w tym sezonie będziesz się nim cieszyć.

Ewo, otóż to właśnie: naturalność i bezpretensjonalność. ;:63
Mam go z 5 lat może. Żeby go prowadzić na łuku, to chyba trzeba do tego z dwumetrowych pędów :shock: Taki duży u mnie nie wyrośnie. Zresztą był sadzony jako krzaczasta i taki ma być! :D Popełniłam błąd sadząc go obok kępy zawilców jesiennych, bo późnym latem jego kwiaty trochę zlewają się z nimi. Trudno, przesadzać nie zamierzam.
A czy Ty go masz?

Krysiu, oni tam jednak mają trochę cieplej niż my. Pewnie dlatego taki wielki im wyrasta. Jakoś nie widzę tego u nas, może w najcieplejszych częściach kraju? Zresztą chyba bardziej właśnie podoba mi się jako soltier. Jak Ewa pisała, to architektoniczny krzew pięknym pokroju.

Asiu, nie no nie przesadzajmy :shock: Myślę, że dużo mniej. Pink jak mi się w końcu wziął za siebie, to zaczął śmigać aż miło. Rósł wręcz w oczach. Potem to już tylko chodziłam koło niego z sekatorem :;230
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5839
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Róże Oliwki - cz. III

Post »

Z piżmowych mam jeszcze to maleństwo: Buff Beauty.
(choć już nie takie maleństwo, bo pięknie wyrosła przez ten sezon).

Obrazek

Niestety, innych zdjęć brak. Trzeba poczekać do lata. :wink:
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Siberia
---
Posty: 2310
Od: 5 lut 2010, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róże Oliwki - cz. III

Post »

Ta parada róż to prawdziwa uczta dla oczu i udręka dla duszy :;230 A że ja lubię mocne wrażenia, to wróciłam do części pierwszej (2008 r.), a tam na stronie 6 na dodatek prezentacja szerszych planów ogrodowych :-) Co mi przypomniało, że mam te zdjęcia na służbowym kompie i często się na nie natykam :-)

Ach, kiedy Mój Luzacki pozbędzie się tych luzów między nasadzeniami??? :;230 :;230
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4512
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Róże Oliwki - cz. III

Post »

Same piękności pokazujesz ;:138 Proszę o jak najwięcej zdjęć... byle do lata zleciało :)
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Róże Oliwki - cz. III

Post »

Buff'kę mamy chyba z tego samego serbskiego źródła ;)
też miałam jeden kwiatek ale urosła ładnie przez lato.
Wymiękam przy piżmowych ;:167 mają w sobie to COŚ!

Mozart ukorzenił mi się z twojego patyczka ;:196 :heja :heja
i nawet kwitł dwa razy po kilka kwiatków.
Spodziewam się, że u nas nie dorośnie tak wysoko jak w Niemczech ale i tak go lubię :lol:
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5427
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Róże Oliwki - cz. III

Post »

oliwka pisze:Siberio, :;230 no wiesz, gdzieżbym śmiała? :;230
Moje nasadzenia na pewno nie są aż tak luzackie. Choć staram się, żeby to wyglądało na stylizowaną naturalność, to bardzo dużo przemyśleń i prób mnie to kosztuje :lol: No wiesz, dopasowanie wielkości, kolorów, pokroju.....czyli niekończąca się historia.

Nooo...pamiętasz, jak w zeszłym roku porównywałyśmy Twój ogród do nasadzeń Karla Foerstera? To jest właśnie mistrzostwo świata - efekt naturalności, precyzyjnie zaplanowany. Bo jednak oddanie wszystkiego Naturze powoduje, że to ona wybiera co lubi...a nie zawsze lubi to samo, co my ;-)
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5839
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Róże Oliwki - cz. III

Post »

Siberio! Masz te zdjęcia na komputerze? :shock: To dla mnie duża pochwała :oops: ;:196
Wypełnienie luzów między bylinami zajęło u mnie kilka lat, może z 3 lub 4. Inna sprawa że jestem niecierpliwa i za gęsto powsadzałam. Efekt łatwy do przewidzenia :twisted: , teraz rozsadzam. Kiedy jeszcze owe luzy były, to wypełniałam jednorocznymi np. kosmosami: wielkie to, rośnie błyskawicznie i daje duży efekt.

Camelio, powoli zbliżam się do końca. Nie liczyłam ile odmian mi zostało, ale tak góra to z 30. Części w ogóle nie pokazuję, bo okazało się że nie mam zdjęć. Albo wcale nie zrobiłam, albo mi się poniszczyły (nie wiem o co biega, ale niektóre się nie otwierają, jest tylko widoczna ciemna linia przez środek monitora :shock: ).

Ewo, tak bufiasta piękność rodem z Serbii :lol: Właściwie to powtarzała kwitnienie i kwiatów było jednocześnie kilka na pędzie, ale.....hmm, jakby to rzec delikatnie :;230 , ona rośnie pod drzewem i akurat nad nią jakieś ptaki urządziły sobie sypialnię/living room? W każdym bądź razie liście roślin towarzyszących nie wyglądały estetycznie, a wyciąć się tego nie dało. :;230 Uznałam, że takimi zdjęciami nie będę Was raczyć. :wink:
Mozart się ukorzenił? I kwitł? ;:63 ;:63 ;:63 Bardzo się cieszę!

100ktotko, pamiętam ;:167
Gdybym zostawiła wolną rękę Naturze, to miałabym głownie: nawłoć, pokrzywy, babki, mniszek, podagrycznik.
Aha i zawilce jesienne :wink:

I kolejna piżmowa, czyli Cornelia (też Serbka).
To była licha sadzonka, a wyrosła nadspodziewanie duża. Myślę, że z 70-80 cm ma.
I ona i Bufiasta mają bardzo delikatne giętkie pędy, które udało się bez problemu położyć na ziemi i przykryć.
Z piżmowych marzy mi się jeszcze Nur Mahal.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
Aszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4040
Od: 16 wrz 2008, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pólnocna wielkopolska.Strefa 6B

Re: Róże Oliwki - cz. III

Post »

Nur Mahal-dla takiej nazwy warto ją mieć ;:3
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5839
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Róże Oliwki - cz. III

Post »

Nie tylko dla nazwy. Cała jest piękna ;:108
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Siberia
---
Posty: 2310
Od: 5 lut 2010, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róże Oliwki - cz. III

Post »

Też się czaję na kosmosy :-) Namnożyło się odmian, w tym uniwersalne białe, więc jest w czym wybierać :-)

A róże wszystkie piękne, ale w pamięci mam wciąż Twoją Lykkefund... Co to może znaczyć :?: :?: :?:
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Róże Oliwki - cz. III

Post »

Podoba mi się właśnie to u piżmówek, że śnieg je całe przykrywa i spokojnie śpią pod kołderką :)
Cornelia podobnie mi ładnie wyrosła :heja Już się nie mogę doczekać kwitnienia!
Coś jeszcze masz z piżmówek? :wink:
Awatar użytkownika
przemekg
1000p
1000p
Posty: 1673
Od: 9 sty 2010, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: północne Mazowsze

Re: Róże Oliwki - cz. III

Post »

Uff :D doszedłem przez tą piękną różaną kolekcję do końca, dużo cennych informacji o zimowaniu i zdrowotności ;:108 śliczne róże a moja przedsezonowa lista dłuższa :roll:
Pozdrawiam
Cz. I
Cz. II
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5839
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Róże Oliwki - cz. III

Post »

Siberio, to oznacza, że jest Ci on przeznaczony. Koniec, kropka! Masz jakieś drzewo albo i płot?

Ewo, niestety. Choć Glishaine de F też zdaje mi się pochodzi od piżmowych. Szczerze ubolewam nad faktem, że są tak trudno u nas dostępne. Zwłaszcza kiedy widzę, ile jest np. wielko i wielokwiatowych :x A czy Ty coś jeszcze masz?

Przemku, witam serdecznie w moich skromnych progach :wit
Tak, zwiedzanie wątków różanych jest zajęciem wielce niebezpiecznym, zawsze się coś znajdzie :wink: Moja lista zakupowa już poszła.
W sumie sama siebie podziwiam, że a. marudząc od lat wielu na brak miejsca, co roku sadzę około 10 róż :shock:
b. ograniczam się tylko do 10 :shock: :shock:

Piżmowe się skończyły, to teraz dalej krzaczaste, ale gatunki botaniczne lub ich odmiany.
Na początek jedna z moich ulubienic - Fruhlingsdufd: nie trzeba martwić się o mróz ani o choroby.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Zablokowany

Wróć do „Moje róże !”