Kawon ( arbuz ) - część 10

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
mirek_z
100p
100p
Posty: 121
Od: 26 lis 2007, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

wokan pisze:Asahi ze zdjęcia powyżej zjedzone i powiem, że pyszniejszego arbuza nie jadłem w życiu. Był cudowny.
To może wrzucisz nasiona na AWN 2019 ?
Ja będę mieć z 10 odmian kupionych w Moskwie, część już jedzona i opinie na FO są delikatnie mówiąc fajne.

-- Wt 27 sie 2019 12:51 --
BobejGS pisze:Ja nie mam tak dużo arbuzów ale i tak nie nadążamy jeść. Fakt, w tym tygodniu będzie większe parcie, bo jest ciepło ale jak juz się robi chłodniej, to nie ma takiego brania.

Trzeba jakieś super wczesne odmiany mieć, by coś już w lipcu podjeść, gdy jeszcze na dworze gorąco.
Ja nie jestem w stanie zjeść 1/50 (???) tego co u mnie rośnie
Gardening isn't a hobby, it is an obsession and a lifestyle.
My tent is my second home.
Nasz ogród
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1140
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

mirek_z Mam pozbierane nasiona i może na AWN coś wyślę. Ale Asahi to hybryda F1, więc nie gwarantuje drugiego pokolenia, bo na takim polu nie jestem w stanie kontrolować zapyleń. Poza tym Asahi jest normalnie do kupienia w Polsce (np. na Alledrogo - włoskie nasiona)
Co nie zmienia faktu, że rosyjskie odmiany są bardzo dobre i z chęcią się wymienię :)

BobejGS Jak chcesz wczesną odmianę to zdecydowanie polecam tego Asahi Miyako. Jest w zasadzie tak wczesny jak Złoto Wolicy (kilka dni różnicy) i jest rewelacyjny. Skórka nie taka cienka, więc w transporcie lepszy i lepiej się wg mnie przechowuje po rozkrojeniu. I jest bardziej plenny od Złota (więcej większych owoców)
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1034
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Dzis zjadłem szczepione rosario na tykwie, nie odczułem żadnego negatywnego wpływu podkładki na smak arbuza.

Jeśli chodzi o szczepioną wolice na shintozie, to rownież oceniam smak na niezmieniony, czego nie moge powiedzieć o rosario.

Owoce wszystkie zerwane, krzaki sie trzymają, nawet nowe owoce wiążą . W przyszlym sezonie zrobie nawadnianie kropelkowe, lepiej ziemie przygotuje i może pobije w zbiorach juliana i wokana :)

Na peweno
Posadze wolice, asahi miyako, moze sprawdze tego AWN tylko jak wypada smakowo w porownaniu do wolicy/rosario?
Piotr
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13796
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Zloto wolicy chcialem juz w tym roku ale nie wiem czy nie skiełkowało czy co ale nie mam ani jednego krzaka.

Czyli poszukam tych obu odmian i dodam na kolejny sezon do puli. ;:333

Oby tylko wypalił plan z nowym poletkiem.
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1140
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

rolnik90 pisze:Jeśli chodzi o szczepioną wolice na shintozie, to rownież oceniam smak na niezmieniony, czego nie moge powiedzieć o rosario.
Czyli Shintoza z Rosario sie nie za bardzo dogaduje?
Ja podobna zależność zauważyłem ze Złotem, które w ogóle słabo dogadywało się z podkładkami i na Shintozie i na tykwie - słabiej plonowało, owoce nie były za duże i w smaku jakby mniej slodkie.

W przypadku AU Producera (na tych odmianach mam porównanie) - na tykwie rewelacja, owoce po 10 kg i więcej, słodsze od tych szczepionych na Cobalcie, które dodatkowo były trochę mniejsze.

Pozostałe odmiany z tykwą gadały świetnie i na smak żadnego wpływu nie zauważyłem.

Jedyna różnica to wigor i masa zielona - tu shintoza daje lepsze wyniki. Tylko ja liści arbuza i pędów nie jem ;:306

rolnik90 pisze: Owoce wszystkie zerwane, krzaki sie trzymają, nawet nowe owoce wiążą . W przyszlym sezonie zrobie nawadnianie kropelkowe, lepiej ziemie przygotuje i może pobije w zbiorach juliana i wokana :)
Trzymam za słowo! ;:215
U mnie już mączniak szaleje. Zawiązki nowych pędów zniszczone. Ale to już i tak róznicy nie robi. Arbuzy zawiązane tak późno nie mają szans.
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1034
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

wokan pisze:
Czyli Shintoza z Rosario sie nie za bardzo dogaduje?
Ja podobna zależność zauważyłem ze Złotem, które w ogóle słabo dogadywało się z podkładkami i na Shintozie i na tykwie - słabiej plonowało, owoce nie były za duże i w smaku jakby mniej slodkie.
No wlasnie wolica na shintozie rewelacja :wink:
Owoce po 6-7kg mam takich 4 i kilka mniejszych po okolo 3-4kg. I to wszystko z 4 krzakow.
Piotr
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1140
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

No to ja już nie wiem z czego wynika fakt, że mi w tym roku Złoto nie wyszło. U Ciebie jest chyba za to złota ziemia ;:306
Ale za to pozostałe odmiany nadrabiają z nawiązką. Pierwszy tak udany rok arbuzowy :)
Tykwy już dojrzewają na krzakach. Będą nasionka na przyszły rok do podkładek 8-)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9561
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

:wit Plony arbuzowe też mam w tym roku lepsze niż w ubiegłych latach .
Sukcesu upatruję w nawadnianiu kropelkowym , zdecydowanie lepiej rosną
niż podlewane konewką .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13796
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ja w życiu bym się nie spodziewał, że zbiorę tyle arbuzów. W dodatku, że wysadziłem sadzonki na nieprzygotowane pod nie poletko, co więcej nawet dołków pod nie nie przygotowałem. :) Arbuzy wysadziłem w polu kukurydzy znajomego. Pole to było wstępnie przygotowane pod kukurydzę właśnie ale w związku z tym, że jest to najniższy terem w polu, dość blisko rzeczki, to po zimie praktycznie stała tam woda i nie szło tam w ogóle wjechać, a zanim wyschło na tyle by wjechać, to na dosiew było już za późno. Na czym skorzystałem Ja dogadując się, że wysadzę tam nadprogramowe sadzonki. :)

Troszkę śmiesznie to wygląda, takie poletko w środku kukurydzy ale przez wszystkie lata, co uprawiałem arbuzy, nawet je sumując, nie miałem takich plonów. :D Powiem szczerze, że już chodzi mi po głowie, wydzierżawienie tego kawałka pola na rok kolejny i zrobienie tam plantacji arbuzów. :) Istnieje oczywiście ryzyko, że podczas deszczowego roku, będzie tam wszystko zalane ale z tego co widzę, to z roku na rok pogoda się powiela i opadów jest jak na lekarstwo.

Już zbieram baniaki 30l by mieć w czym wodę tam wozić, bo jest to zupełnie inne miejsce i w zupełnie innym kierunku niż działka, a czy plan wypali, to okaże się po czasie.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9561
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Skoro arbuzy udały się w tym miejscu , to warto powtórzyć je tam w przyszłym roku .
Jak ważne jest dobrze dobrane stanowisko obserwuję w przypadku mojej siostry od lat .
Ma miejsce osłonięte przez budynki i arbuzy rosną tam znacznie lepiej niż u mnie .
W dodatku ma tam ziemię gliniastą trzymającą wilgoć .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13796
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Gliniastą mam na działce i arbuzy nie chcą rosnąć. Widać wolą bardziej luźną strukturę gleby.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9561
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

A myślałam , że taka ziemia im pasuje . A to pewnie zasługa obornika , który
dają tam dość często .
Awatar użytkownika
mirek_z
100p
100p
Posty: 121
Od: 26 lis 2007, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

BobejGS pisze:Widać wolą bardziej luźną strukturę gleby.
U mnie glina pogórza wielickiego i drugi rok rosną super.
Gardening isn't a hobby, it is an obsession and a lifestyle.
My tent is my second home.
Nasz ogród
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”