Cyprysik (Chamaecyparis) - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:Botrytis cinerea
Bardzo dziękuję Panie Januszu za udzielenie odpowiedzi. W takim wypadku zaatakuję skubańca Topsinem.

Dziękuję wszystkim za przyłączenie się do tematu.
Pozdrawiam
Krzysztof
konto-nieaktywne2
---
Posty: 423
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:Botrytis cinerea
A może ktos przetlumaczy na jezyk polski jak autor tekstu nie chce pisać w jezyku dostepnym dla prostego dzialkowca?.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Botrytis cinerea to szara pleśń. http://pl.wikipedia.org/wiki/Szara_ple%C5%9B%C5%84 Przeczytaj o tej chorobie na cyprysiku http://www.czwa.odr.net.pl/gazeta.php?artykul=00000159
Krzyk80 pisze:...W takim wypadku zaatakuję skubańca Topsinem...
Krzyk 80 Czy Topsin pomoże? W linku podanym wyżej pisze: "...Po stwierdzeniu objawów choroby, opryskiwać krzewy 2-krotnie, co 14 dni stosując Biosept 33SL 0,05% lub jeden z fungicydów: Dithane M-45 80 WP 0,2%; Kaptan zaw. 50 WP 0,2%; Rovral Flo 255 SC 0,2%; Sumitex 500 SC 0,1%..."
Pozdrawiam Andrzej.
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

Owszem może być szara pleśń ale nie do końca. Właśnie mam na tapecie rośliny od szkółkarza z zaawansowanym zamieraniem. Sparwca to grzyby z rodzaju Didymella. Zamieranie i opadzinę może zszesztą powodować sporo grzybów. A Topsin hmm.........zawsze mówię że nie zaszkodzi. Problem polega na tym że nie ma konkretnych zaleceń i badań (koszty) rejestracyjnych środków dla każdej rośliny i jest to trochę strzelanie w ciemno. Proponuję również pomyśleć o Amistarze lub preparacie typu Sportak (może być Rhiza lub Mirage).
Jeśli to rzeczywiście Botrytis to coś bardziej typowego na szarą tj. może Rovral lub nawet Euparen

Ponieważ fotki mało mówią nie wykluczam również przędziorków.[/list]
Jaszczur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sie 2007, o 13:27
Lokalizacja: Gdańsk

Czy z tymi cyprysikami się źle dzieje?

Post »

Witam,

Jestem nowym forumowiczem i kieruję do Was prośbę o pomoc w diagnozie mojego problemu.
Na przełomie marca i kwietnia posadziłem w ogródku przydomowym Cyprysiki Lawsona. Ziemia przygotowana z mieszanki ziemi do iglaków i torfu (jak doradził Pan w OBI). Od dłuższego czasu obserwuję obumieranie dolnych partii "liści", tych usytuowanych najbliżej korony. Korona nie nosi żadnych śladów pleśni, plam, ect i sprawia wrażenie zdrowej. Największe zagęszczenie suchych gałązek jest u podstawy iglaczka i w samym środku.
Przeszukałem już forum jak tylko mogłem ale nie znalazłem podobnego problemu. W związku z powyższym proszę o diagnozę na podstawia załączonych zdjęć. Drzewka do południa znajdują się w cieniu, po czym na bezpośrednie słońce są wystawione około 6 godzin. Spotkałem się w necie z różnymi hipotezami, mianowicie jedne mówiły o braku dostatecznego nasłonecznienia wewnętrznych obszarów cyprysika - drugie zaś o chorobach, trzecie o naturalnym procesie "gubienia przez wysuszenie" w fazie wzrostu drzewka. Tydzień temu użyłem nawozu (kupiony w castoramie) przeciw brązowieniu iglakom. Proszę o poradę i z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc (krytykę również :).

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam,

Robert
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Przy identycznych objawach wycinałam chore gałązki i robiłam opryski Topsinem z bardzo dobrym skutkiem.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
KASIA
200p
200p
Posty: 210
Od: 4 cze 2005, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Polska
Kontakt:

Odpowiedź

Post »

Witam,
Moim zdanie może być to Fytoftoroza (Phytophthora cinnamomi, P. citricola, P. cryptogea) lub Zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych (Pestalotiopsis funerea). Polecam oprysk preparatem Bravo 500 SC (0,2%), lub Acrobat MZ 69 WP. A na Zamieranie również Bavo 500 SC (2%) lub po prostu Topsin M 500 SC - Topsin M 70WP
Pozdrawiam Kasia R.
Jaszczur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sie 2007, o 13:27
Lokalizacja: Gdańsk

Topsin - jak?

Post »

Witam,

Tak więc kupiłem Topsin... I kolejne pytanie w związku z tym, jak go rozrobić (proporcje na 1l wody), jak i kiedy spryskać (pora dnia i czy cały cyprysik czy też jego dolne - usychające partie), i zasadnicza kwestia - czy usunąć wszelkie uschnięte i te w trakcie usychania gałązki?

Bardzo proszę o poradę - Dziękuję za zainteresowanie.

Z poważaniem,

Robert
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1005
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Na ulotce masz wszystko 0,1- 0,15% (1-1,5 ml w 1 l wody)
Pryskamy dokłądnie całość. W bezdeszczową pogodę, najlepiej jak nie wieje czyli zazwyczaj rano i wieczorem.
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Topsin - jak?

Post »

Jaszczur pisze:
i zasadnicza kwestia - czy usunąć wszelkie uszchnięte i te w trakcie usychania gałązki?
wycinałam wszystkie gałązki z oznakami choroby poniżej miejsca porażenia i paliłam. Nie martw się, że miejscami będzie "łyso". Wypuści nowe. Powtarzaj oprysk zgodnie z załączoną do preparatu instrukcją.

Pozdrawiam :)
Jaszczur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sie 2007, o 13:27
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Topsin - jak?

Post »

flowers pisze:
Jaszczur pisze:
i zasadnicza kwestia - czy usunąć wszelkie uszchnięte i te w trakcie usychania gałązki?
wycinałam wszystkie gałązki z oznakami choroby poniżej miejsca porażenia i paliłam. Nie martw się, że miejscami będzie "łyso". Wypuści nowe. Powtarzaj oprysk zgodnie z załączoną do preparatu instrukcją.

Pozdrawiam :)
Dzięki,

W trakcie wycinania zauważyłem, że grasują po cyprysikach miodówki cyprysikowe !!!

Tak więc, najpierw atak za atak na miodówki a następnie Topsin.

Rozumiem, że Topsin można stosować również prewencyjnie ?

Pozdrawiam dziękując za zainteresowanie
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Zapobiegawczo i interwencyjnie
zosia1591
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 paź 2007, o 20:30
Lokalizacja: Antoniów

Cyprysik choruje

Post »

Proszę o diagnozę na co może chorować.
Umieściłam mój problem w temacie Kolory usychania iglaków
ale chyba go nikt tam nie zauważył
a wydaje mi się jakby tego było coraz więcej
Obrazek
pozdrawiam serdecznie
zosia1591
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”