Stefanotis bukietowy - liście żółkną, opadają i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
22drutu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 wrz 2010, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stefanotis Bukietowy

Post »

Dziękuję za odpowiedź. A czy oprócz spryskania rośliny tym preparatem należy zrobić coś więcej - np przesadzić ją, lub jakoś odseparować od innych roślin?
Awatar użytkownika
izabelka34
100p
100p
Posty: 169
Od: 15 lip 2009, o 16:54
Lokalizacja: irlandia

Re: Stefanotis Bukietowy

Post »

Stefanois nie lubi towarzystwa innych roślin.Ziemia widać ma biały nalot,można wierzchnią warstwę ziemi wywalić i dodać świeżej.
Podlewać przegotowaną wodą odstaną
pozdrawiam Iza
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Re: Stefanotis Bukietowy

Post »

izabelka34 pisze:Stefanois nie lubi towarzystwa innych roślin.Ziemia widać ma biały nalot,można wierzchnią warstwę ziemi wywalić i dodać świeżej.
Podlewać przegotowaną wodą odstaną
Izabelko-możesz coś więcej napisać o tym "towarzystwie"?
Od kiedy stoi obok innych roślin z listków uszła mi wilgoć,są wciąż zielone ale zaczęły się skręcać (mimo,że częściej go zraszam) ;:223
Na wszelki wypadek postawię go znów osobno-mam nadzieję,że odżyje :roll:
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Stefanotis Bukietowy

Post »

Nic nie wiem o towarzystwie innych roślin (choć wydaje mi się, że ma ono raczej dobry wpływ - inne rośliny wokół zwiększają wilgotność wokół Stefana), ale Stefanotis nie cierpi przestawiania i przekręcania, więc może tu leży problem.
Awatar użytkownika
izabelka34
100p
100p
Posty: 169
Od: 15 lip 2009, o 16:54
Lokalizacja: irlandia

Re: Stefanotis Bukietowy

Post »

http://www.swiatkwiatow.pl/stefanotis-b ... id444.html
Prosze tu wyczytalam o tym ze stefanois najlepiej czuje się swobodnie, nie ograniczany innymi roślinami.
pozdrawiam Iza
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Re: Stefanotis Bukietowy

Post »

Dziękuję-przeczytałam wszystko i sama już nie wiem :roll:
Przestawiłam go dopiero parę dni temu kiedy wygladał już tak jak teraz(wiotkie liście).Wcześniej od zakupu stał w tym samym miejscu i w tej samej pozycji.Jakiś czas temu dostawiłam obok Ludisię Red Velvet :roll:
Podlewam wraz z innymi roślinami raz na tydzień-może po prostu za rzadko(przyznaję,że trochę się boję bo gdy kupiłam był przelany i stracił kilka listków).
Pocieszające jest to,że niektórym nawet bezlistne na wiosnę ruszały ;:3
ninotka
50p
50p
Posty: 79
Od: 18 maja 2011, o 08:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Post »

Witam mam taki problem z moim stefkiem i nie wiem co to żółkną mu liście od dołu rośliny w górę.Najpierw dostaje jasno zielonych plam potem robią się żółte aż jak są całe żółte zasychają i opadają.Oprócz tego wypuszcza dużo takich małych cosiów i chyba planuje kwitnąć w jednym miejscu oprócz tego zahamował wzrost .Robaczków nie ma ,korzenie ok, stoi ok. 50 cm. od okna południowego przesłoniętego firanką.Nawożę florovitem do zielonych odkąd jest ten pypeć do kwitnących.Podlewam raz na tydzień lub rzadziej zależy od pogody sprawdzam najpierw podłoże ,wodą przegotowaną odstaną min. 3 dni.Proszę o pomoc
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
ninad
200p
200p
Posty: 498
Od: 10 mar 2010, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stephanotis chory? proszę o pomoc

Post »

Podlewam swego Stefka , prawie codziennie , bardzo lubi popić i być zraszanym , ale i tak się trafia że jakiś listek mu żółknie . Zraszaj go i pilnuj wilgotności podłoża ,( częstotiwość podlewania jest uzależniona od wielu warunków , jak wielkoś donicy , wielkośc rośliny i temperatura ):D

Pozdrawiam milutko :D
ninotka
50p
50p
Posty: 79
Od: 18 maja 2011, o 08:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Stephanotis chory? proszę o pomoc

Post »

Mój jest zraszany codziennie i stoi dodatkowo na misce wypełnionej wodą i keramzytem. Wilgotność na dzień dzisiejszy to 68% w tym pokoju ,a ostatnio pogoda nie sprzyjała częstemu podlewaniu temp. powietrza w granicach 23 kresek.Spróbuję go podlewać częściej ale raczej boje się go zalać ,ponieważ zostało mu zaledwie 6 listków.
danakacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 kwie 2010, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mój stefantotis choruje (patrz zdjęcia). Część liści pokryta jest małymi żółtymi plamkami. Małe listki wyglądają jakby się skręcały i żółkną. U nasady listków widoczne są ciemnobrązowe malutkie punkty, jakby przyczepione. W obecnej chwili roślina ma zawiązki kwiatowe. Stoi na wystawie południowej z żaluzjami, podlewany przegotowaną wodą, w lato deszczówką. Raz na tydzień zasilany nawozem do kwiatów kwitnących. Co może dolegać mojemu stefanotisowi i jak mogę mu pomóc?
Proszę o rady.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10358
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Re: Mój stefanotis choruje.

Post »

Kwasolubny, jakie pH podłoża?
Podlewasz przegotowana wodą? Zasilasz żelazem lub nawozem pełno składnikowym dla kwasolubnych?
Ma stała wilgoć powietrza i lekka wilgoć podłoża?

Zdjęcia nie są wyraźne, ale bywa podsuszany- widać nerwy na wierzchu/ wypukłe i liofilizację liści;
także zwężenie ogonków liściowych.
Plamy, to moze byc korek z przesuszania/ podlewania, ale i objawy niedoborów pokarmowych mikro.
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Stephanotis chory? proszę o pomoc

Post »

Ja swojego stephanotisa zraszam. Ale tylko jak mi się przypomni :wink: Podlewam wodą ze studni lub deszczówką. Niektóre listki też żółkną ale nie niepokoi mnie to. Na dzień dzisiejszy roślina pięknie kwitnie i cały czas się rozrasta. Stoi też przy południowym oknie ale tylko dlatego, że nie mam na nim już miejsca :D

Życzę Ci powodzenia z Twoim Stefkiem :)
Awatar użytkownika
ONA-NINA
200p
200p
Posty: 234
Od: 10 lip 2012, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szczecin

Re: Stefanotis Bukietowy

Post »

Chyba tutaj już nikt nie zagląda,ale zaryzukuję pytaniem :)

Mam stefka kupionego ponad tydzień temu.Kupiłam go z pączkami,a od paru dni cieszę się rozwiniętymi kwiatami(pięknie pachną)
Wczoraj przesadziłam go w ceramiczną donicę i odłożyłam na jego miejsce...no i właśnie...Wycztałam,że stefan nie lubi być w cieple,a mój stoi na parapecie pod którym jest grzejnik.
Miejsce przez wzgląd na światło wydaję się być idealne,ale ten grzejnik mnie martwi.Będzie mu za ciepło w tym miejscu prawda?muszę go przestawić?choć boję się mu miejsce zmieniać ;:185
Mogę dać go na parapet południowy,ale tam przeciągi są jak ta lala.
Doradzcie proszę co zrobić,bo lada moment grzejniki pójdą w ruch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”