Lipa (Tilia)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
wodnikszuwarek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2013, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: P. K. "Dolinki Krakowskie" (380 m.n.p.m.), pogranicze Małopolski i Śląska
Kontakt:

Re: Lipa

Post »

malgo_up - piękne nasadzenia! To wszystko mieści się na 1 ha? Jakie odległości zachowałaś między robiniami (ile też miejsca zostawiłaś na drogę i czy ta odległość się sprawdza), a jakie między robiniami i lipami? Czy sadząc je ponownie - posadziłabyś je gęściej/rzadziej czy tak samo? Rozumiem, że wszystkie te nasadzenia mają ok 10 lat?
Zadaję tyle pytań dlatego, że - jak pisałem wcześniej - właśnie jesteśmy na etapie planowania i początków realizacji nasadzeń. Moje dotychczasowe nasadzenia sprzed 8-10 lat niestety zostaną zniszczone, chyba że coś uda mi się przesadzić (teść - urodzony karczownik - żadnemu drzewu/krzewowi nie przepuści). Dlatego rozpoczynamy zagospodarowywanie nowej, swojej własnej, oddalonej działki od rozplanowania i realizacji nasadzeń. Ponieważ nie lubię ciągle przesadzać i wycinać nasadzeń, chcę to zrobić najlepiej jak się da.

Pozdrawiam

PS. Jeszcze z ciekawości: dużo masz pni korzystających z takiej bazy pożytkowej?
Krzysztof
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Lipa

Post »

Dzięki :) Tak, to wszystko jest na 1ha, jest jeszcze trochę miejsca na facelię.

Szerokość drogi to ok. 3,5m, była projektowana pod ciągnik. Mogłaby być szeroka na 4m, bo śnieguliczki trochę się rozrosły. Między drzewami jest po 4m, zarówno między akacjami jak i lipami, akacjami a lipami. Lepiej by rosły, gdyby odległości miały po 5m, tak jednak trochę nachodzą na siebie, akacje są nieco agresywne i zabierają wodę lipom.
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lipa

Post »

Lipy są gatunkiem rodzimym a robinie już nie. Jest miododajna ale ze względu na niewielkie wymagania glebowe, rozprzestrzeniła się w lasach, gdzie nie jest pożądana ze względu na wysuszanie gleby i wzbogacanie jej w azot co z kolei sprzyja rozwoj roślin azotolubnym np pokrzyw, a potem zmienia się skład gatunkowy flory. Na miejsce wycinanych akacji sadzone są rodzime dęby. Lipa ok akacja nie.
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lipa

Post »

A akacje nie puszczają odrostów? :wink:
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Lipa

Post »

Wiemy o tym, ale dla pszczelarzy akacja jest bardzo cenna. Wybieramy na działce miód kosztem odrostów i pokrzyw. Z drugiej strony mamy darmowe łany do gnojówki pokrzywowej. Jedynie walka z odrostami jest nieco drażniąca, ale nic nie zastąpi mi osobiście zapachu akacji i gleby wokół nich po deszczu, ich bajkowego kwitnienia i pięknych pni, na których widać żłobienia, szczególnie w czasie mokrych jesieni, kiedy mocno przyrastają na grubość. Nikt, żaden ekolog mi nie zmniejszy miłości do tych pięknych drzew :D O wiele bardziej szkodliwe są dzikie bzy rozrastające się przez siew o wiele bardziej ekspansywnie niż akacje.
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lipa

Post »

Akacje sprowadzono do Europy jako drzewa ozdobne do parków. Niestety za bardzo się rozprzestrzeniła, wtargnęła do lasów gdzie są obszary Natura 2000 i tam jest wycinana. Obecnie dzieje się podobnie z dębem czerwonym. A lipa jak to lipa, nasza polska. Szkoda tylko ,że tak dużo osób narzeka że im auto ubrudzi...
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1075
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Lipa

Post »

Ja też narzekam! Swego czasu w Warszawie sadzono lipy tysiącami na osiedlach, więc teraz w lecie samochód wygląda jak polukrowany tort. W dodatku na przedniej szybie gromadzą się kilogramy nasion. Wszystko się lepi i czyszczenie samochodu to katorga. Tak jakby nie było innych drzew. Lubię lipy ale w parkach i wśród pól. Sadzenie ich w mieście to kretyństwo! ;:222
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Lipa

Post »

dziad_Jag pisze: Sadzenie ich w mieście to kretyństwo! ;:222
Nieźle się zaczyna :wink: tak to jest jak człowiek widzi tylko swój nos. Trzeba było sobie garaż załatwić to nie było by problemu :wink: to tylko takie miastowe przekonanie...
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Lipa

Post »

Wow, trzeba w Wawie założyć pasieki, wtedy całym nektarem oraz spadzią zajęły by się pszczoły. W Słupcy też jest dużo lip, a miód z nich jest wyborny bo 99% lipowy :) Aż gryzie w gardło.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Lipa

Post »

Odezwę się jeszcze w obronie akacji. Tata się wsiekł jak mu powiedziałam słowa Limetki. Mówi, że przez pseudoekologów, którzy sieją bzdurną propagandę my pszczelarze coraz bardziej ubożejemy w pożytki. Większość ludzi, którzy nie znają problemów pszczelarstwa, słuchają was i wycinają akacje, bo to chwast. Jak tak dalej pójdzie, to nie będziemy mieli miodu akacjowego, który jest pyszny, ma dużą zawartość fruktozy i jako jedyny jest dobry dla cukrzyków. Namawiamy do nasadzeń niż wycinek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa

Post »

To co oblepia samochody to spadź. U mnie na osiedlu dużo bardziej spadziują klony. Lip w mieście powinno być jak najwięcej, ale sadzone tak by spadź leciała na trawę.
Miasto to naprawdę bogate pastwisko. Mam pasiekę na wsi i w mieście. Ta w mieście wygrywa. Najpierw na trawnikach miliony mniszka, później robinia, a dalej lipy no i nawłoć na nieużytkach. Dodatkowo cały sezon w ogródkach przed blokami, domkami i na skwerach kwitną różne rośliny. Jako bonus 2 tygodnie szybsza wiosna.
A jak się jeszcze w zasięgu lotu znajdą ogródki działkowe to szał cały rok (o ile działkowiec nie popryska :-/ )
Faktem jest że akacja jest obca, ale jest też bardzo wdzięcznym drzewem i też jestem zdania że należy je sadzić gdzie się da (zwłaszcza na piaskach gzie inne drzewa mają kłopoty by się utrzymać). Pod robioną pokrzywy? W większości znanych mi lokalizacji rosną tam czarne bzy, czasami podagrycznik. Pokrzywa wymaga dużo wilgoci.
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lipa

Post »

Może lepiej temat akacji zostawić.. ;:202 Proszę, napiszcie w takim razie czym i kiedy opryskiwać rośliny ozdobne w tym drzewa, aby nie zaszkodzić pszczołom? Wieczorami?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3801
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Lipa

Post »

Chcesz te lipy teraz czymś pryskać?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”