Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Tak jest Seba. Zrobię Ci zajazd całą rodziną ;:108 i ograbię z czego tylko się da ;:306 A tak poważnie to nie zmartwiłam się aż tak tą Aji i tak wysiałam za dużo ostrych a za mało słodkich. Z tych drugich czeka mnie dosiewka jak nic. I zapomniałam o maluszkach typu Little Elf czy Sangria, a jako przyprawowe są po prostu dla mnie idealne.
Wczesnych porów chyba późna starość u nas nie ma szansy doczekać ;:306 Okazało się, że mam jeszcze odmianę Giante de Inferno 2 Takie dziwne coś co nadaje się do zbioru letniego i jesiennego ;:183 ale chyba już wsieję w kwietniu od razu do skrzynek na zalesiu.
Uleńko aksamitki, bratki, nagietki i nasturcje tak na początek. Potem ogórecznik, nasturcja, czarnuszka, ale jemy też dużo dzikich kwiatów.
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42160
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu kilka lat temu siałam bakłażana i miałam klęskę urodzaju a potem dwa razy siany nie wydał żadnego owocu. Rośliny były zdrowe ładne, kwitły i tyle! Czy potrafisz wyjaśnić zjawisko :?: Wysiałam i w tym roku nasiona bakłażanów od Ciebie (chyba?) ale obawiam się znowu klęski więc proszę poradź coś ;:180
W masz nasiona chryzantemy jadalnej? bo ja chyba jeszcze mam sprzed dwóch lat :D
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Marysiu, chyba coś o tym w sezonie rozmawiałyśmy. Bakłażany mają problemy z zawiązywaniem owoców przy zbyt niskich temperaturach, przy zbyt niskiej wilgotności, zarówno podłoża jak i powietrza i przy zbyt dużej ekspozycji słonecznej o dziwo też - w sensie, upał, mała wilgotnosć powierza i słońce po liściach - wtedy kwiatki nie zawiązują. No i trzeba pamiętać że wprawdzie są samopylne ale czasem trzeba im troszkę pomóc. Tak jak pomidorami można nimi trząchnąć od czasu do czasu. Tyle mojej wiedzy ;:306

A jaką odmianę masz? Bo bakłażan, bakłażanowi nie równy.

Chryzantemę jadalną przysłała mi Basia - świstaczka ze swoich zasobów. Mam więc, nasionka, ale będzie to mój debiut z tym jedzonkiem, a przy okazji, kiedy to się sieje cudo, wiesz może?
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42160
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu, ale pewnie podobnie skończyła się rozmowa :oops: mnie raczej chodzi o przygotowanie gleby. Temperatura była wysoka, bo rosły w tunelu, podlewane i to regularnie do gleby, nie na rośliny... nie dość że nimi potrząsałam w nadziei że coś wytrząsnę ;:306 to jeszcze pędzelkiem albo paluszkiem próbowałam ;:223 i nic w tym sezonie to ani jednego zawiązka, bo kiedyś był jeden we wrześniu :wink:
Poszukam dilerek bakłażanowych i później napiszę nazwy. Podobno przesyłka z USA przygotowana w 100 % i w przyszłym tygodniu będzie wysłana więc trzymajmy kciuki za realizację ;:306 Dopóki nie zobaczę nie uwierzę :shock:
Chryzantemę siałam razem z astrami (koniec kwietnia) na rozsadnik na zewnątrz i potem przesadzałam w miejsce stałe. Próbowałam...da się jeść ;:215
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Jeszcze nigdy ńie jadłam kwiatów na surowo, tylko smażone kwiaty cukinii. Ale czy one są rzeczywiście smaczne, czy po prostu "da się je zjeść"? Rozumiem, że są w charakterze dodatków do sałatek. Nasturcja i aksamitki mają, jak dla mnie, niefajny zapach...
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Anida płatki kwiatków dodaję do sałaty oraz robię masełka ziołowe. Same płatki nasturcji i nagietka nie pachną tak intensywnie.
Pozdrawiam
Ula
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu pewnie, zabierz całą rodzinkę :D Na pewno z pustym bagażnikiem nie pojedziesz ;:306
Przy okazji dostaniesz rozsadę arbuzów. Planujesz sadzić kilka w donicach ?
Pamiętam, że wysyłałem Ci odmianę Golden Midget - małe owoce wytwarza ;:333 Idealna do donic ;:173
Czy bakłażany tak jak pomidory nie krzyżują się ? ;:oj Jak tak, to świetna informacja dla mnie. Nie będę musiał ich zapylać.
Moja Violetta Lunga rosła w gruncie i tunelu. Na polu miała znacznie mniejsze owoce, ale pokarmu jej nie brakowało. To wina niższych temperatur ;:224
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Seba Dobrze, że mi przypomniałeś, bo właśnie zaczęłam się zastanawiać, który arbuz nadawałby się do skrzyni. Zostało mi jedno ziarnko Mini Love, to też taki maluch - w zeszłym roku mi nie wykiełkowały, chyba za niską temperaturę miały.
Czyli spróbuję Golden Midget i Mini Love.
Nic mi nie wiadomo o krzyżowaniu się bakłażanów, nie wydaje mi się by miały z tym łatwość taką jak papryki czy dynie. Miałam kilka odmian obok siebie, z których w tym roku wysiałam kolejne pokolenie. Zobaczymy.

Anida - mam dla Ciebie króciutką lekturkę na niedzielny wieczór ;) natchnęłaś mnie swoim pytaniem http://balkonowywarzywnik.pl/news/posie ... alne-smak/
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu fajny zestaw jadalnego kwiecia zrobiłaś, teraz tylko czekać na wiosnę i kwiatowe sałatki ( niektórych nie znałam).
Pozdrawiam
Ula
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Super lekturka, będę zaglądać i tu i tam.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Mam kilka pytań odnośnie uprawy pojemnikowej:
- dlaczego ostre papryki należy wysiewać szybciej?
- ile razy przesadzacie rośliny zanim trafią do doniczki finalnej?
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ostre papryki mają dłuższy okres wegetacji - zazwyczaj- zależy od odmiany i jej ostrości. Poza tym sama faza kiełkowania jest u nich bardzo wydłużona. Co oznacza, że jeśli wysiejesz je w połowie marca to owoce mogą nie zdążyć dojrzeć na krzakach. Dotyczy to szczególnie tych bardzo ostrych odmian.
Mam jedną odmianę Rocotto, która jeszcze nie puściła kiełków gdy inne odmiany wysiewane w tym samym czasie nie tylko mają już liścienie ale po woli zbierają się do pierwszej pary liści właściwych.
Osobiście przesadzam 2 razy ten drugi już na miejsce docelowe. Czyli jeśli wysiewam do kubeczków 0,25l, przesadzam następnie do 0,5l a potem do donicy docelowej.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Dzień dobry, świetny jest ten wątek i bardzo inspirujący, więc się do niego dołączam :)
Nie mam zbyt wielu doświadczeń w uprawie warzyw, bo na moim mazowieckim piasku VI klasy powinnam chyba mieć własną hodowlę krów czy innych zwierząt obornikowych, żeby osiągnąć jakie takie rezultaty. Dlatego zrezygnowałam z warzywnych grządek i dopiero w ubiegłym roku ustawiłam w kącie ogródka parę skrzyń i donic i zaczęłam działać. Udała mi się fasolka karłowa, cukinia, różne odmiany papryki i sałaty. Jakaś dynia-potwór (kupowałam gotową rozsadę, niestety, bez oznaczenia odmiany) wypełzła mi ze skrzyni na zielnik i liśćmi jak parasole zasłoniła wszystko, co tam rosło, a potem usiłowała zadusić młodziutką jabłonkę :D Kompletnie natomiast nie udała mi się rzodkiewka :shock: a kukurydza ozdobna nie dojrzała, chyba za późno ją posiałam. A, poziomki też hodowałam w skrzynkach. W tym roku zamierzam poszerzyć repertuar i działać bardziej świadomie. W związku z tym mam pytanie: czy znacie może jakieś odmiany papryki o niedużych strąkach, żeby się dało zamarynować je w całości? Kupiłam jesienią takie ładne (pomarańczowe i czerwone) na targu, lecz sprzedawca nie wiedział, co sprzedaje. A co z uprawą patisona? Sądząc po moich doświadczeniach z dyniowatymi, też chyba by się udał w skrzyni...
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”