Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18820
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Mój Amarylis ruszył z kwiatem, po ok dwumiesięcznym przesuszeniu podłoża i jakiś miesiąc od wniesienia z balkonu do pomieszczenia. Cebuli nie zaszkodziły nawet kilkunocne przymrozki. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Hippeastrum - porady ,uwagi,zapytania

Post »

andziula30 pisze:Zamówiłam w Benex hippeastrum Rilona. Zaczyna kwitnąć,ale to chyba nie to ? :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Moja Rilona nie przypomina Twojej
Obrazek
Obrazek
więc to chyba nie to.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Hipek00985
50p
50p
Posty: 57
Od: 19 gru 2015, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Mój Hippeastrum zaczyna żyć :D


Obrazek



Obrazek

I druga cebula :D


Obrazek

Tylko nie wiem jak to odmiana Hippeastrum? ;:218
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Odmian jest bardzo dużo a czasem różnice między nimi są bardzo nieznaczne więc często nie da się zaklasyfikować okazu do konkretnej odmiany...

Pochwalę się moją pierwszą, zakwitającą siewką - pochodzącą z krzyżówki białego i czerwonego hippeastrum :D
Obrazek
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 256
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Gen na barwę czerwoną dominuje nad genem na barwę białą.

Też czekam na swoje siewki.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

dukra13 - możliwe, że tak jest ale :wink: żeby tak to działało to trzeba mieć czystą odmianę czerwoną i białą - znaczy homozygoty pod względem barwy kwiatów :wink: Z tego co zauważyłem to część siewek po moim czerwonym ('Red Lion' podobno) i białym (prawdopodobnie 'Mont Blanc') ma czerwonawe zabarwienie nasad liści (typowa cecha dla roślin kwitnących na czerwono) a część ma liście czysto zielone - więc rodzice homozygotami nie są. Aczkolwiek brak czerwonawych nasad liści nie wyklucza czerwonej barwy kwiatów :wink: Siewka ze zdjęcia akurat z dużą pewnością będzie kwitła na czerwono (czerwonawe nasady liści). Nawet gdyby wyglądała jak jeden z rodziców to i tak własna kwitnąca siewka cieszy bardzo :D
A ile lat mają Twoje siewki dukra13?
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 256
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Moje siewki są różne wiekowo. Większość to krzyżówki z H. aulicum. bo to moje flagowe hippeastrum, po za tym jest chętne do wydawania nasion i podobno do kwitnienia. Tym sposobem moje krzyżówki będą chyba wszystkie czerwone, bo aulicum to gatunek i czerwień będzie dominująca.
Czekam na kwitnienie najstarszej krzyżówki/5 lat/
Hippeastrum NN białe x Magic Green
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Hippeastrum aulicum bardzo mi się podoba - mam nadzieję, że kiedyś się go dorobię :wink: Oby Twoje siewki długo na siebie nie kazały czekać z kwitnieniem. Na jakiejś stronie widziałem nawet krzyżówki z aulicum - były czerwone i bardzo ładne :wink: Moja kwitnąca siewka ma 2,5 roku więc nie musiałem długo czekać ale jak szukałem informacji na temat krzyżówek zwartnic to wyczytałem, że czasem cebule zakwitają po wielu latach od wysiania.

Jako, że to wątek o uprawie zwartnic to dopiszę jeszcze odnośnie cierpliwości przy sadzeniu cebul. Jeśli kupiliście cebulę, która ma widoczny pęd kwiatowy lub młode liście to wzrost pędu czy liści będzie zauważalny nawet po dniu od wsadzenia do ziemi (pęd kwiatowy potrafi przyrastać kilka centymetrów dziennie). Ale jeśli kupiona (czy też własna cebula) nie daje oznak życia to nie ma się co spodziewać, że uda nam się ją od tak wybudzić w tydzień. Czasem po prostu trzeba jej dać czas. Nawet wyciągnięta z ziemi sama da znać kiedy zakończy się jej okres spoczynku. Dobrym przykładem jest tu roślina ppawla :wink:
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 256
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Kwitnąca krzyżówka H. aulicum x Santiago

Obrazek

Udało mi się doprowadzić do kwitnienia w niecałe 3 lata.

Też uważam,że każda cebula ma swój rytm i nic nie można zrobić na siłę.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Piękny kwiat :D
Rośliny, wbrew pozorom, też trzeba zrozumieć. Trzeba trochę poznać ich cykl rozwojowy aby móc odpowiednio się nimi zajmować. A u zwartnic mamy charakterystyczny okres spoczynku, który jest ważny w ich rozwoju - i jeśli ktoś ma więcej roślin to wtedy łatwo zauważy, że cebule potrafią wejść w stan spoczynku pomimo podlewania - bo przyszedł na to czas. Lub niepodlewana cebula cały czas rośnie choć my chcielibyśmy ją uśpić - wtedy nie ma co na siłę je do czegoś zmuszać, lepiej poczekać i obserwować. Wyjście z okresu spoczynku też najlepiej pozostawić roślinom - wtedy nie zakłócamy im ich naturalnego rytmu rozwoju.
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

W czerwcu wysiałam wprost do ziemi nasionka zebrane z czerwonego i białego hippeastrum. Wzeszły dość szybko,całe lato stały na zewnątrz . Tak wyglądają dziś.

Obrazek
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Bardzo ładnie wyglądają Twoje siewki andziula30. Moje zeszłoroczne częściowo wprowadziłem w okres spoczynku, część była podlewana cały czas - a i tak część z siewek weszła w stan spoczynku. Na zdjęciu na dole po lewej stronie są siewki z późnego siewu (częściowo zniszczone lub zjedzone przez kota), do góry po lewej zimujące siewki, do góry po prawej siewki bez okresu spoczynku (w których kot zrobił sobie raz legowisko :wink: ). Nie widać tego na zdjęciu ale siewek jest tu ponad 100 :wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 256
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

U mnie siewki zachowują się tak jak rodzice. Krzyżówki z odmianą botaniczną nie zasuszają liści. Moje wszystkie siewki też nie są teraz podlewane i stacjonują w chłodzie. Uważam, że nie postępuję prawidłowo, ale niestety nie mam gdzie tego trzymać. Prawdopodobnie gdyby moje siewki miały możliwość wegetacji cały rok, szybciej by zakwitały.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”