Ciemiernik(Helleborus) cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

selli7 pisze:Renata, te plamy i zagniwanie pąków sugeruje, że mają nieodpowiednie miejsce.Może też być tam zbyt wilgotna gleba.Nie przejmuj się zbytnio tym, że nie lubią i przesadzaj.Wschodnie nie są zbyt wrażliwe na przesadzanie, tym bardziej jak widać nie są to mocno rozrośnięte starsze kępy.
U mnie ciężka gleba ilasto-gliniasta. Co roku tak zimą moje ciemierniki wyglądają ;:204 Nowe liście puszczają ładne zieloniutkie i są ozdobą rabat wiosną i latem, ale zimą i wczesną wiosną.. ;:185 Bardzo wolno rosną, ale nawet te brzydkie pąki ładnie rozkwitają.
Mam sporo szkodników (nornice, ślimaki nagie itp) więc mają ostrą szkołę życia.
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Renato znam ten ból, też mam wilgotną glebę, a na takich nornice i ślimaki to prawdziwa plaga.Ciemierniki białe posadziłam w zeszłym roku do dużych donic szkółkarskich wkopanych w grunt w miejsce po wyżartych zimą kosaćcach syberyjskich, które zresztą dla ochrony były posadzone w siatkach.Bałam się, że donice jednak mniej przepuszczalne niż siatka i spowoduje to zamakanie korzeni ciemiernika, ale to względnie suche miejsce pod okapem.Teraz właśnie kwitną, więc chyba jest to jakieś wyjście, a ciemiernik blisko domu i można go oglądać be wychodzenia do ogrodu, ale latem muszę częściej podlewać.
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Czarne plamy na liściach to objawy choroby grzybowej - Coniothyrium hellebori. Ciężko z nią walczyć. Najważniejsze to odpowiednie stanowisko i podłoże. Słabe rośliny padają często ofiarą tej choroby. Na liściach pojawiają się czarne plamy, często infekowane są również kwiaty i łodygi. W takim przypadku ważna jest profilaktyka. Sukcesywne usuwanie wszystkich porażonych organów i palenie ich (tudzież nie wrzucanie na kompost). Narzędzia dobrze byłoby po każdym cięciu zdezynfekować, żeby nie przenosić patogenów na zdrowe rośliny.

Ale tak jak zaznaczyłem - warunki uprawy są kluczowe. Lekkie, próchniczne podłoże na bazie ziemi liściowej. Lekko zasadowa gleba i półcień - wszak ciemierniki to rośliny leśne. Jeśli rośliny rosną w dużym zagęszczeniu warto byłoby je rozsadzić.

Sam walczę z tą przebiegłą chorobą. Ale przestrzeganie podstawowej higieny dużo daje i objawów choroby jest coraz mniej.

Myślę, że ciemierniki warte są tej troski. Pomijając fakt, że to jedne rośliny w naszych ogrodach kwitnące na przełomie zimy i wiosny to po prostu są przepiękne. Zwłaszcza w tak ponurej porze roku.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

W wilgotnej z natury glebie te patogeny siedzą i się panoszą niestety.Żadne opryski nie pomagają trzeba zmienić warunki, miejsce, przesadzić, ale to trudne, bo często taka gleba jest na całej działce.Pomagają trochę podwyższone rabaty.
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Moje ciemierniki dostają co tylko najlepsze: opryski, kompościk, odpowiednie podlewanie, ba nawet wszystkie rosną na podwyższonych rabatach właśnie ;:333 , ale do czasu gdy nie trafią do donic nic nie pomoże. Pokazywałam zdjęcia dwa lata temu w dwóch profesjonalnych szkółkach i nic więcej nie mogę zrobić.
Ścinanie liści na zimę zdecydowanie mi odradzono więc wyglądają jak wyglądają. Kwiaty nie mają oznak choroby.
Wiosną będzie poważne strzyżenie i zobaczymy, czy tym razem pomoże.
Jedynie co mogłabym na jednej rabacie zmienić, to "przewiewność" bo sporo roślinek tam rośnie (bez objawów chorobowych), ale w innym miejscu jest pustawo, a problem identyczny! ;:222
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
Ma-Do
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1754
Od: 22 lut 2010, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Moje sprzed kilku dni

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam , Małgosia
Moje wątki
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4526
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Ten rośnie u mnie 4 lata , zakwitł pierwszy raz :D
Obrazek

i inne
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ela_2015
500p
500p
Posty: 543
Od: 26 gru 2015, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Danusia masz ładne ciemierniki a zwłaszcza ten pełny bordowy.
Gdzie kupiłaś tego bordowego pełnego mam na niego chrapkę.
Ela
szczytnica38
200p
200p
Posty: 476
Od: 26 gru 2011, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk ,między Bolesławcem a Chojnowem

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Danusia, za kilka dni zakwitnie mi odmiana BLACK, ciekawe, czy będzie dużo ciemniejszy od tego z pierwszego zdjęcia postu powyżej... :roll:
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4526
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Ten anemonowy , ciemny , to siewka od kolekcjonera .
Mariusz , czyli u Ciebie zaczynają zakwitać ;:oj , a ja nie mam jak przyjechać ;:145 .

Helleborus siewka zielony w kropki
Obrazek
babcia52
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 wrz 2014, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

U Danusi ,jak zwykle piękne kwiaty !!!! :) Wszystkie Ciemierniki są cudowne ,rewelacyjny kolor ma - Hlleborus orientalis HARD ROCK :) urokliwy jest zielony " piegusek " :)




------------------

Lucyna.
Awatar użytkownika
Annar13
1000p
1000p
Posty: 2004
Od: 4 maja 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: k/Poznania

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Piękne, a moje cały czas w pąkach :)
szczytnica38
200p
200p
Posty: 476
Od: 26 gru 2011, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk ,między Bolesławcem a Chojnowem

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

ktoś pisze:Ten anemonowy , ciemny , to siewka od kolekcjonera .
Tak czułem, że to jakaś mutacja, niespotykana w masówce
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”