Ciemiernik(Helleborus) cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
nierika
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 1 mar 2016, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bolimowski Park Krajobrazowy

Re: Ciemierniki Helleborus - BAZA

Post »

Witam,
mam do Was pewne pytanie. Na początku lutego zakupiłam w supermarkecie niedużego ciemiernika białego. Po jakimś czasie zaczął mi marnieć - pąki się nie rozwijają, niektóre obsychają, uginają się, a liście jakby więdły, niektóre żółkną. Wydawało mi się, że może ma za małą doniczkę, bo korzenie okazały się być na duś. Delikatnie przesadziłam do większej. Jednakże nie widzę poprawy (będzie już ze 2 tyg.). Dodam, że kwiatek stoi na północnym oknie, kaloryfera brak, podlewam delikatnie co 6-7 dni. Oznak pleśni, grzyba, czarnych plam brak. Ktoś jest w stanie coś doradzić? Z góry dzięki :wink:

ps
jestem początkującą "opiekunką" tego kwiatka, więc proszę o wyrozumiałość :wink:
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12832
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Re: Ciemierniki Helleborus - BAZA

Post »

Nierika, nie wiem od czego to zależy, ale mi nigdy nie udało się przechować Nigera z zakupów zimowych i już nie kupuję. :roll: Możesz tę donicę wystawić na zewnątrz, i tak już mu nie zaszkodzisz.

Nie kupuję kłączy, bo tak jak pisała Selli jest to bardzo ryzykowne. Miałam za dużo przykrych niespodzianek z roślinami z kapersach i z nich zrezygnowałam. Sama też nie wysyłam roślin w uśpieniu, bo nie wiadomo co z nich będzie wiosną.
Te ładne ciemierniki kupiłam na targach w doniczkach. To rośliny z in vitro i po zeszłorocznych zakupach wiem, że będą żyły. Zeszłoroczne mają już paki kwiatowe i zakwitną w kwietniu jak co roku inne odmiany.
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4871
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ciemierniki Helleborus - BAZA

Post »

Ja kiedyś kupiłam kłącza ciemiernika. :D . Dość długo nie wypuszczały, myślałam że nic z nich nie będzie jednak ku mojej radości zdecydowały się i wypuściły wszystkie trzy kolory.
Obrazek
Niestety radość moja nie trwała długo bo w krótkim czasie moją działeczkę nawiedziła powódż. :wink:
Obrazek
Jednak jeden ocalał. ;:173

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ciemierniki Helleborus - BAZA

Post »

Nierika, myślę, że przyczyna tkwi w nieodpowiednim przechowywaniu tych roślin w sprzedaży.Widziałam o zgrozo! w B...ce przy kasach.To jest roślina gruntowa, potrzebuje światła dziennego, w sklepie jest za ciepło, nieodpowiednie, zbyt słabe, sztuczne, oświetlenie.To zaburza ogólną fizjologię rośliny i w czasie zakupu często tego jeszcze nie widać, ale objawia się po czasie.Ponadto następuje zmiana warunków uprawy ze szklarniowych na 'sklepowe', czy domowe w ogólnie niekorzystnych dla roślin miesiącach zimowych, kiedy trudniej im się przystosować.

Kilka razy kupowałam w zimie, stawiałam w zimnym garażu na południowym parapecie, albo na zewnątrz zależnie od pogody.Po zakupie przesadzałam niezwłocznie do nieco większej doniczki i do gruntu sadziłam w sierpniu z wyrośniętymi nowymi listkami, co świadczyło o tym, że zaaklimatyzował się już do moich warunków.Klika słabo u nas zimujących uprawiam od kilku lat w donicach, nigdy mi żaden po zakupie nie zginął. Nie kupuję w marketach (tam zresztą najczęściej są tylko białe), ale w sklepach ogrodniczych, gdzie trzymają je na zewnątrz.

Poprawy na razie u twojego ciemiernika nie będzie widać, bo to ogólnie roślina wolno rozwijająca się i dopiero jak nadejdzie pełnia okresu wegetacyjnego, to zacznie rosnąć i puszczać nowe liście.Te stare i tak są na straty.
nerina
50p
50p
Posty: 96
Od: 28 sty 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Czy te nowo zakupione to sadzonki , czy gołe kłącze?
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12832
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Kupione na Gardenii gotowe rośliny.

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Iga, czy te na poprzedniej stronie na tle śniegu są w doniczkach, czy w gruncie tak pięknie kwitną? U mnie w gruncie pełnokwiatowe (mam tylko dwa) nie pokazały w sposób właściwy swojego piękna.
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12832
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Te zdjęcie są na dworze, ale rośliny w doniczkach, dopiero kupione w sobotę. Moje zeszłoroczne pełne są w pąkach, jeden trochę oberwał od zimy, ale dwa maja się dobrze i czekam na kwiaty. U mnie ciemierniki kwitną dopiero w kwietniu. Dotychczas obawiałam się pełnych, ale ponieważ zeszłoroczne przezimowały bez przykrywania to teraz zaszalałam i kupiłam 7 ;:oj
evastyl
1000p
1000p
Posty: 1933
Od: 13 sie 2009, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Te ciemierniki są sprowadzane z Holandii . Najłatwiej dostać je w centrach ogrodniczych . Ja też kupiłam jednego na Gardenii . Inne moje kupiłam w centrum ogrodniczym w Szczecinie .
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4527
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Bardzo żałuję ,że nie byłam na tych targach ;:145


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Annar13
1000p
1000p
Posty: 2004
Od: 4 maja 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: k/Poznania

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Danusiu nie ma czego żałować, nic takiego nie było, czego byś nie miała ;)
A ciemierniki pełne można kupić u naszego forumowicza 'Szczytnica'
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Widziałam dziś jedną z odmian 'Pink Frost' Helleborus Gold Collection (HGC), cena zaporowa 79 zł, ale sadzonka bardzo duża.Zdziwiona byłam, że takie cudo można dostać w małym sklepiku na prowincji.
evastyl
1000p
1000p
Posty: 1933
Od: 13 sie 2009, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Wychodzi na to że nastała moda na ciemierniki jak się tylko pokażą to schodzą jak ciepłe bułeczki :)

selli7 bardzo ładny ten ciemiernik którego spotkałaś tylko cena to przesadza u mnie w ogrodniczym były w zeszłym roku po 25,-
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”