Uprawa porów cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5038
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Por i Seler

Post »

Chciałam się przywitać z Wami pięknie.Na forum jestem od niedawna.Fajnie,że uprawiacie warzywka i sami produkujecie rozsady.Ja w tym roku będę wysiewać seler "Talar" a z pora to wczesny "Bulgaarse Reuzen" i pożny "Bartek".Też tak jak Wy mam kłopoty z tym paskudnym robalem co mi zanieczyszcza pory.Zanim wysadzę sobie selerki do gruntu to wykopuję rowki takie szerokie i głębokie na szpadel,ładuję tam kompostu ile się da,potem sadzoneczki ok 20kwietnia do grudntu,podlewam i ...pięknie rosną,z porami podobnie,tylko jesienią okazuje się,że "coś" po moje pory sięgnęło wczesniej ode mnie :x
adi5
50p
50p
Posty: 66
Od: 25 sty 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Uprawa porów

Post »

Ponieważ niedługo zacznie się czas produkcji rozsad pora i selera, chcialbym odświeżyć temat. Jakie polecanie średnio-późnie bądź późne odmiany pora? Chciałbym żeby dobrze się przechowywała przez zimę, może ktoś praktykował odmianę Winner?
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2598
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Uprawa porów

Post »

Adi5!
Radzę wrócić do 1 strony tego tematu i przeczytać wszystkie pozostałe aż do dzisiejszej.Będziesz miał dużą wiedzę na te tematy.
Pozdrawiam Maria.
misiadk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 28 wrz 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: oleśnica

Re: Uprawa porów

Post »

Z późnych odmian kiedyś miałam Blizzard(bardzo dobrze się przechowuje i w smaku też jest dobry), ale nie wiem czy są jeszcze dostępne nasiona w opakowaniach dla działkowiczów. W ostatnich dwóch latach kupiłam nasiona późnego pora w biedronce, ale nazwy nie podam, gdyż opakowanie zostało wyrzucone, ale pewnie w tym roku będzie znów w sprzedaży. Ten "biedronkowy" był całkiem przyzwoity. Z wczesnych odmian sadzę varna lub jolant zawsze się udają i ja je przechowuje prawie do wiosny(szczególnie jolant). Pora bartka nie lubię, gdyż jest "ostry" w smaku i nie wyrasta zbyt wysoko.
Sabina
adi5
50p
50p
Posty: 66
Od: 25 sty 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Uprawa porów

Post »

Po przeczytaniu całego wątku, to mam jeszcze większy ból głowy niż był :D Potrzebuję odmiany letnio/jesiennej do średnio-długiego przechowywania, nie będę go zimował na polu, macie jakieś pewne odmiany, dobrze się przechowujące. Ja się skłaniam ku Juhasowi, co o nim myślicie?
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2598
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Uprawa porów

Post »

adi5!
W ubiegłym roku siałam pora "Bulgaarse Reuzen".Jest to odmiana wczesno-jesienna.Do tej pory jeszcze mam trochę tych porów.Wykopane i przechowuję je w worku foliowym(takim na odpadki).Natomiast por zimowy "Bartek" jest zadołowany w ogrodzie.
W tym roku też kupiłam te same nasiona.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Uprawa porów

Post »

Maraga czy te pory w worku są z ziemią?? Jak to mniej więcej wygląda (jezeli można prosić o opis) :wink: ?
W piwnicy mi gniły ( zawilgotno), korzeniowe ładnie się przechowują.
W tym roku trzymałam w suchym, chłodnym pomieszczeniu, zeschły się z zewnątrz, dużo trzeba wyrzucić, zanim dostanę się do środka.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
iwa3003
200p
200p
Posty: 315
Od: 2 mar 2010, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Uprawa porów

Post »

Ja zawsze jesienią zamrażam nadmiar porów ,oczyszczam,kroje na kawałki różnej wielkości i do woreczka :wit
Pozdrawiam Iwona :)
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Uprawa porów

Post »

Tylko, że zamrażarka jesienią wypchana po brzegi ;:108 Zimowa odmiana na dworze się obecnie mrozi :wink:
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
misiadk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 28 wrz 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: oleśnica

Re: Uprawa porów

Post »

Ja pory przechowuję w wysokim wiadrze zasypane do połowy(czyli część białą, do miejsca kiedy zaczyna się "pióropusz" liści) piaskiem. Całość przechowuję w piwnicy o ok. 10*C.
Sabina
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2598
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Uprawa porów

Post »

lobuzka!
Pory są w worku foliowym wszystkie razem.Do tej pory były w pomieszczeniu nieogrzewanym w tzw.składziku.Też trochę z wierzchu lekko poschły,ale i tak te zewnętrzne liście usuwam.
Można też tak zrobić jak to robi misiadk.
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Uprawa porów

Post »

Por-póżny "Baca". Czy można wysadzić do szklarni(tylko kilka sztuk)?
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2598
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Uprawa porów

Post »

Por póżny to taki,że można go przechowywać długo do wiosny.Nie słyszałam żeby ktoś wsadzał go do szklarni bo i po co?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”