Cukinia,kabaczek uprawa,wymagania,choroby,szkodniki cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2981
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Cukinia - uprawa

Post »

DorkaS-66 pisze:Smacznego!!! ...
Właśnie zjadłam na sniadanko ciemną i jasną (Piacenza i NIzza) z patelni z przyprawami :) .
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Cukinia - uprawa

Post »

A w jaki sposób wy przygotowujecie leczo? Bo jak wiadomo każdy ma własną recepturę.

Ja na oleju zmieszanym z oliwą z oliwek podsmażam cebulę, po chwili wrzucam paprykę, następnie kiełbasę, albo jakieś inne, wcześniej podsmażone mięso. Następnie drobno posiekanego bakłażana i pomidora, trochę to duszę. Później zależnie od tego, czy akurat mam, dodaję jakiś fix do lecza i na raz pokrojone na cząstki patisony, cukinie i młode dynie. Pod koniec dodaję pokrojoną w cząstki główkę czosnku i odparowuję większość wody. Wolę jakoś tak leczo na sucho, niż leczo, jako zupę. Czasami dodawałem też młodą kalarepę i czasami paprykę chili, ale wtedy leczo było ciut za ostre. Dla zrównoważenia czosnku dodaję pieprz czarny. W sumie to już od dawna nie kieruję się w przyrządzaniu lecza żadnym kulinarnym przepisem ^^
nataliaada
200p
200p
Posty: 222
Od: 27 sty 2009, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Ja leczo robię tak:

1. Do garnka wlewam trochę oleju.
2. Daję pokrojoną w kostkę kiełbasę/boczek wędzony, w ostateczności może być parówka.
3. Daję pokrojoną cebulę.
4. Daję pokrojoną w kostkę paprykę.
5. Daję pokrojoną w kostkę cukinię (bez pestek)/kabaczka/patisona, albo 1 z nich albo kilka. Można zrobić też wersje z dynią.
6. Daję pokrojone i obrane ze skórki pomidory (zrobi się z nich papka).

Można dodawać bakłażana, pieczarki. Niektórzy robią z ziemniakami też.

Przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, pieprz ziarnisty daję na początku.
Na sam koniec daję: sól, pieprz mielony czarny (można kolorowy), majeranek - to jest moje absolutne minimum. Czasami daję więcej np. papryka mielona słodka/ostra, pieprz ziołowy.
Awatar użytkownika
DorkaS-66
500p
500p
Posty: 628
Od: 27 maja 2011, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARMIA

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Tak jak Natalia... ale dodaję kolorowe papryczki, marchewkę, natkę pietruszki i dużo kopru, lubię kolorowe szaleństwo na talerzu.
Cebulkę zarumieniam z kiełbaską lub boczkiem zanim wrzucę do gara.

Zapomniałam o groszku i kukurydzy... jak mam - dodaję!
DorkaS.

"Barbam video, sed philosophum non video."
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Cukinia - uprawa

Post »

U mnie mimo dobrych plonów lecza w tym roku chyba nie będzie ;:3
Wszystko zjadamy na surowo. Moje typy, na każdy rok to: długa biała , prążkowana STRIATO D'ITALIA i od tego roku okrągła Nizza
Kasia
annaj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 lip 2012, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Ja też już zebrałam parę cukini, ale jeden owoc mały mi więdnie, nie wiem czemu.

A powiedzcie mi, bo wczoraj wysiałam jeszcze nasiona cukini, czy to nie za późno? będą jesienią?
Awatar użytkownika
RingoJelcz
200p
200p
Posty: 345
Od: 1 mar 2012, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lesznowola

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Ja posiałem dokładnie 2,5 tygodnia temu.
Dziś już ma małe pączki, podejrzewam, że za tydzień będą już ładne kwiatki. Żebym wiedział, że tak szybko rosną...
Tyle, że ja mam w dużych doniczkach, a w podstawkach prawie zawsze stoi woda.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2981
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Cukinia - uprawa

Post »

annaj pisze:...
A powiedzcie mi, bo wczoraj wysiałam jeszcze nasiona cukini, czy to nie za późno? będą jesienią?
Jak siałam cukinie w ostatnim tygodniu czerwca to zaczynały owocować koło 15 sierpnia.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
annaj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 lip 2012, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia - uprawa

Post »

No to dobrze, może coś będzie. Teraz w ogóle zrobiło się chłodniej i jakoś wolniej rosną. Szkoda, bo uwielbiam :D
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Zbiory w tym roku całkiem nieźle, mimo iż część jakiejś choroby dostały to były już i kotleciki i omlet z cukinią w środku.
Co do lecza bo widzę że dużo się tu rozpisujecie to podobnie robię jak nataliaada:

1. Cukinia pokrojona w kostkę jeśli młoda ze skórą jeśli stara bez i bez nasion duszona koniecznie na maśle
2. wraz z papryką czerwoną, żółtą i zieloną.
3. Cebula smażona z boczniem i dużą ilością kiełbasy.
4. Pomidory bez skórki.
5. Fasolka szparagowa.
6. Czosnek, przecier pomidorowy, koniecznie zielona pietruszka pod koniec.

Oczywiście wszystko na rosołku, lub z braku laku na kostce rosołowej, do tego z przypraw maga, sól, pieprz, ziele angielskie i jakieś ulubione zioło do tego :)

Osobiście też preferuję leczo takie bardziej w formie na tależ płytki niż głęboki.
Raz zrobiłem identycznie leczo tylko zamiast cukini dałem dynie - kosmos. Smak też super a do tego złoty kolor!!
annaj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 lip 2012, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Ja ostatnio robiłam placki z cukini ala ziemniaczane, wyszły przepyszne i delikatne :D

Teraz coś moja cukinia staneła z rozwojem, zrobiło się chłodno i deszczowo, niech lato wraca bo chcę jeszcze owoców.
mkwapisz
100p
100p
Posty: 191
Od: 9 cze 2012, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Cukinia - uprawa

Post »

mkwapisz pisze:U mnie uprawa cukinii pod folią to totalna porażka. Krzaki porosły wielkie a owoce się psują od strony kwiatka. Zafundowałem im oprysk saletrą wapniową i zobaczymy co będzie
Wygląda na to że oprysk saletrą wapniową pomógł (na razie 2 jutro idzie 3), owoce rosną całkiem nieźle. Tylko zastanawia mnie czy to efekt oprysku czy też niższych temperatur ostatnio. Zrobi się cieplej to będę wiedział

Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Cukinia - uprawa

Post »

Przecież nawet arbuzy ludziska polecają hodować w gruncie. A tę cukinię to wiosną, jak kto bardzo lubi może sobie kupić za grosze w markecie - sprowadzoną z Hiszpanii. Wam to by pasowała pewnie najlepiej cukinia bonsai do hodowli na parapecie okiennym :;230
Po prostu każde warzywko ma swój najlepszy czas i wtedy się go spożywa. Nawet Ci co bardzo lubią cukinię. Czyż nie lepiej poczekać ten miesiąc dłużej? Wszak im dłużej się czeka na ulubiony smakołyk, tym lepiej później smakuje :wink:
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”