Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny Cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Przecież ona właśnie o tym pisze. To nie glisty tylko gąsienice. Prawdopodobnie jak w większości przypadków larwa błyszczki, tylko bardzo młoda.
I tych gąsienic jest co najmniej 10 jak nie 12 na tym liściu...
Acid
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 sie 2021, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Witam,

Mój pierwszy post : potrzebuję pomocy.
Jakieś dwa tygodnie temu kupiłem w obi kalateę i nie wiem czy coś źle robię czy wybrałem chorą już w markecie.
Ma plamy na liściach i malutkie robaczki, jasne, poniżej milimetra. Nie wiem czy plamy to ich sprawka czy może inna przyczyna.
Żona powiedziała, że na liściu jest jakaś lepka maź.
Na ogół roślina stoi na parapecie, w jasnym miejscu, poparzenia są małe realne. Wilgotność powietrza raczej jest w granicach 40%, podlewana co 3-4 dni w zależności od temperatur.
Jeszcze jej nie przesadzałem, czekam na doniczkę...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Przede wszystkim przesadzić to od razu, doniczkę możesz kupić w każdym większym markecie, np. budowlanym, ogrodniczym itd.
Po drugie za często podlewasz przy podłożu produkcyjnym, w ten sposób bardzo łatwo przelać.
Liście z plamami do odcięcia.
Jeśli chodzi o szkodniki to na zdjęciu są niewyraźne. Na dobrą sprawę mogłyby być to larwy wciornastków, wtedy zrób oprysk Mospilanem.
Weź szkło powiększające i zobacz czy nie wyglądają jak roztocza, wtedy to byłyby przędziorki (Sanium, Magus).
Ale jak są podłużne i znajdziesz takie brązowe kreseczki to będą te pierwsze.
Poza tym, rozwiązanie z keramzytem przy tych roślinach jest rozwiązaniem mało wydajnym. Uprawiając te rośliny musisz zainwestować w nawilżacz powietrza. Minimalna wilgotność powietrza powinna oscylować wokół około 60%, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Acid
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 sie 2021, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Dzięki za podpowiedź. Jutro pryskam, przycinam i przesadzam! Mam jeszcze jedno pytanko: muszę w takim razie przesadzić również bananowca (nowo kupiony) ale nie wiem jakie podłoże do niego kupić (wszędzie napisane, że kompostowe) ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Wątek poświęcony uprawie Bananowca znajduje się tutaj: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... Bananowiec
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
CoToZaRoslina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 mar 2020, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Dzień dobry,
Mam problem ze Skrzydłokwiatem. Zauważyłem podejrzaną zmianę na jednym z liści.
Obrazek
Liść po stronie rośliny przeciwnej do okna, tuż obok niego ustawiony jest Fikus benjamina. Czy może mieć to wpływ na zaistniałą sytuację? Reszta liście jest w porządku, roślina kwitnie.

Dziękuję :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Ok., zacznij od dokładnego opisania pielęgnacji, podłoże, podlewanie, etc.
Żółknięcie liści może być z różnych przyczyn, ale patrząc na te brązowe plamy, mogą być to pierwsze oznaki przelania.
Znając życie, roślina posadzona do samej ziemi bez dodatku rozluźniacza, doniczka wsadzona do osłonki zamiast stać na podstawce, albo co gorsza posadzona bezpośrednio do niej - czyli bez odpływu, podlewana zbyt regularnie. Co z tego się zgadza?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
CoToZaRoslina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 mar 2020, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Cześć,
Dziękuję za szybką odpowiedź. Roślinę kupiłem kilka tygodni temu w supermarkecie. Po przyniesieniu jej do domu postanowiłem ją przesadzić. Wyciągnąłem ją wraz ze zbitą ziemią z doniczki. Ziemia oraz korzenie były bardzo mokre, wręcz ociekające wodą. Mokrą ziemię oddzieliłem z grubsza od korzeni.
Docelową doniczkę (z otworami) przygotowałem w następujący sposób, na dno nasypałem około 3cm warstwę keramzytu następnie nasypałem ziemi uniwersalnej którą wcześniej rozmieszałem z perlitem.
Obrazek

Światło pada od okna od prawej strony (Strona S). Stanowisko półcieniste około 4m od okna. Aktualna wilgotność powietrza 62%

PS: Niestety nie sprawdziłem stanu korzeni.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

No tak, 4 metry od okna to można postawić co najwyżej sztuczne kwiatki, gdyż w takiej odległości pada znikoma ilość światła, która jest potrzebna roślinie do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. W takiej odległości to nie masz żadnego półcienia, tylko cień.
Postaw przy oknie, poza obrębem promieni słonecznych, czyli przy tej wystawie około 1 metr, góra półtora.

Jeśli podłoże było bardzo mokre, to trzeba było sprawdzić stan korzeni, bo część podziemna to przecież część wspólna z częścią nadziemną.
Przesadź jeszcze raz, sprawdzając stan korzeni.
Jeśli będą jakieś pogniłe korzenie, to trzeba bezwzględnie je usunąć, a resztę bryły korzeniowej posypujesz sproszkowanym węglem.
Roślinę sadzisz do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji około 3:1, a nawet 2:1. Doniczka powinna być większa o około 1,5 - 2 cm na średnicy od bryły korzeniowej.
Doniczkę z odpływem stawiasz bezwzględnie na podstawce. Żadnych osłonek. Korzenie muszą oddychać.

Liść/-ie z plamami odetnij i zrób oprysk Topsinem.

Podlewasz dopiero wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

:wit Norbercie, co to jest? Przedziorek czy wciornastek?
Na waciku po przetarciu spodu liści pojawił się rdzawy kolor.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Niepotrzebnie przetarłeś, bo na waciku to teraz niewiele widać.
Trzeba było potrząsnąć delikatnie liściem nad białą kartką. Jak się pojawią brązowe kreseczki to będą wciornastki. Przędziorki to wiadomo, dorosłe osobniki zwykle są pomarańczowo - czerwone albo takie żółtawe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zzztoppl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 cze 2021, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Cytryna, po przejściach.
Prawie wszystkie liście zrzucone.
Stwierdzone ostatnio już zamieranie pędów - więc dużo czasu nie mam:(.
Wypuściła kilka nowych listków i kwitnie, ale chyba zbyt obficie jak na "w trakcie" regeneracji.
Obecnie takich gości mam w doniczce:
Proszę o pomoc w identyfikację i poradę czym to wybić?
I na przyszłość :skąd to się mogło wsiąść? zanieczyszczone kupne nowe podłoże????( Cytryna była przesadzana jakieś 40 dni temu)
Z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

To najprawdopodobniej larwy ziemiórek, dużo ich? Latają gdzieś w pobliżu jakieś muszki?

Na ziemiórki, a w zasadzie na ich larwy najlepiej zastosować nicienie. Kup Nemycel.

Tak, mogłeś je kupić razem z podłożem. Nie jesteś pierwszy, ani ostatni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”