Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
almera
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 kwie 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Odkryłam dzisiaj na sałacie zielone żyjątka ;:202 , wg rozpoznania w necie są to mszyce. Sałata dostała oprysk z Biochronu. Rośnie na najwyższej półce regału, obok niej jest tylko mięta. W ubiegłym roku nie miałam mszyc na balkonie i teraz nie wiem co robić - pryskac profilaktycznie wszystkie rośliny ? A jeśli tak, to tylko ten Biochron, czy cos jeszcze ?
Aniu, co to znaczy,że ziemiórki traktujesz igłą ?
viewtopic.php?uid=71467&f=36&t=106199&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

KrysiuZiemiórki igłą :shock: ;:306 Nie, nie mam zwinności Bruce?a Lee..chodziło o miniarki. To te takie co drążą korytarze w liściach. Już kiedyś było na ten temat w wątku. Oczywiście to żadna metoda, raczej napad szału morderczego.
No tak mszyc w tym roku zatrzęsienie. Polecam założyć rękawiczkę i uczynić masową eksterminację. Zwłoki spłukać a po osuszeniu spryskać bioczosem, biochronem, emulparem lub agricolle. Możesz też uczynić własny specyfik z jakiegoś olejku typu neem, czy herbaciany.
Izo jest też szansa, że obornik wypłukał się przy podlewaniu zanim korzenie do niego dotarły. Dlatego ja wolę obornik mieszać w donicach z wierzchnią warstwą, i preferuję granulowany.
Dolistnie jest zawsze interwencyjnie lepiej, bo szybciej roślina przyswoi, natomiast jak dasz doglebowo też się im poprawi.
almera
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 kwie 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Obejrzałam dzisiaj dokładnie wszystkie sałaty w tej skrzyni. Trochę dziwne,że mszyca była tylko na lodowej, masłowej nie ruszyła.
Na innych roslinach jej nie widzę, ale wszystkie, oprócz pomidorków, potraktowałam prewencyjnie Biochronem i chyba będę powtarzac to co tydzień, skoro piszsz,że w tym roku plaga mszyc. Mam nadzieję,że to ochroni moje pozostałe roślinki.
Aniu, małas je u siebie na balkonie ? Jest szansa,że się w ogóle z balkonu wyniosą ?
viewtopic.php?uid=71467&f=36&t=106199&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Nie wyniosą się niestety ;:174 skoro już go znalazły. Trzeba zrobić mszycobójstwo. Jasne, mam mszyce, ale panuję nad populacją. Albo przynajmniej tak się łudzę ;:306 Nie można dopuścić by się zbytnio mnożyły. Ja mam o tyle gorzej, że oprócz mszyc mam mrówki a to bardzo nie dobre połączenie ;:131 Wczoraj wymordowałam zielone mszyce na rumiankach. Miałam też kolonie na jednej truskawce i bakłażanie. Na pomidory siadają pojedyncze czarne, ale łatwo je zebrać. Ja je po prostu rozgniatam palcami. To co zostaje spłukuję i pryskam bioczosem, i emulparem, albo neem. Który tam mam pod ręką. Mam też sporo biedronek, i złotooków. Taras jest 2,5 metra nad ziemią, dużo żyjątek do mnie trafia.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

A tak, mszyce mają sprecyzowane gusta kulinarne :twisted: czasem doslownie obok rośnie coś czego za nic nie ruszą. No i zawsze wybiorą najbardziej kuszącą opcję do założenia kolonii. Dlatego warto mieć donicę z czymś na wabia, takim mega kuszącym jak np. Nasturcja. Ja mam taką wędrowną. Stawiam ją gdy się pojawią na tarasie w pobliżu czegoś co mi zaatakowały, każde następne wybierają nasturcję. Nasturcję poddaję co jakiś czas odmszycowieniu i jest git. Wprawdzie mrówki robią mi krecią robotę, ale nawet w taki rok jak ten, gdzie mszyc jest sporo nie mam większych problemów.
almera
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 kwie 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Bardzo dziękuję za rady ! Ja mimo wszystko mam nadzieję,że te mszyce się wyprowadzą ze względu na niesprzyjajace warunki mieszkaniowe, jakie zamierzam im stworzyć :twisted: Balkon mam na 3 pietrze, więc mrówek i innych żyjatek sie nie spodziewam. Może nałapie biedronek na spacerze :D Słyszałam tez ,że można gdzies kupić ... Muszę tez gdzies kupic nasturcję.
viewtopic.php?uid=71467&f=36&t=106199&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ciągle czytam tu wpisy i staram się zapamiętywać porady. Część zapisuję, ale jak czytam nie będąc w domu to potem zapominam zapisać. Chyba kupię ten Bioczos żeby był pod ręką w razie konieczności szybkiego działania. Tak to robię HT lub swój wywar czy wyciąg z czosnku. W każdym razie chciałam napisać, że dziękuję za wpisy :) ;:3 To bardzo ciekawy i pomocny wątek ;:108
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1565
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Dzięki Aniu ;:196 , zadziałałam doglebowo, wkrótce zobaczymy efekt.
Iza
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Izo to trochę potrwa, musisz uzbroić się w cierpliwość ;:131
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1565
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Kurcze, nauczyłam się pomidorów, zaczynam dogadywać się z paprykami (choć było ciężko!), to i z bakłażanami uda mi się w końcu porozumieć :lol:
Iza
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Balkonowy warzywnik odwiedzają różne żyjątka. Jedno żarłoczne przyłapałam w marchewce doniczkowej. Zapozowała na listku i ałt mi z balkonu Obrazek
To gąsienica Pazia Królowej. Wypasiona na mojej szkodzie na maxa ;:306 Taka piękna, że wysłałam ją na wczasy w nieużytek ;:215
Przyleciał też raz motyl, który układał skrzydła w przedziwnej pozie. Wygooglałam że to Ochlodes sylvanus czyli Large Skipper. No patrzcie państwo- ponoć nie często można go u nas zobaczyć
Obrazek
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Piękna gąsienica :) Wyczytałam gdzieś, że pazie królowej bardzo lubią marchew i Twoje znalezisko by to potwierdzało ;:306 Zamierzałam nawet posiać trochę marchwi na rabacie bylinowej, ale zapomniałam... U mnie pazie królowej pojawiają się późnym latem, odwiedzają floksy. A w ubiegłym roku miałam jakiś nalot pawików, chociaż wcześniej gąsienic nie widziałam. Może od sąsiadów przyleciały na żerowisko.

Zachęcona Twoim przykładem, postanowiłam moje nasturcje, rosnące na razie w doniczkach torfowych, posadzić nie w gruncie, lecz w donicach. Będę je przestawiała w razie potrzeby, bo mszyce już grasują :evil:
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1565
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

U mnie w tym roku mszyce nie stanowią problemu, jest za to duużo biedronek w fazie larwalnej i innych żyjątek zjadających mszyce. Zauważyłam, że inwazja mszyc jest co dwa lata. W zeszłym roku było mnóstwo. Zawsze obserwuję to na trzmielinie, która co drugi rok jest praktycznie pożarta przez mszyce jeszcze zanim wypuści listki. W tym roku za to sobie odbiła i mam mnóstwo owoców.
Iza
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”