Liliowce -Hemerocallis cz.10

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.10

Post »

Halinko, jesteś bardzo miła- dziękuję za ciepłe słowa. Z tym pokazywaniem to będzie w tym roku klapa-z powodu mojej nieobecności w nasadzeniach rozprzestrzeniła się roślinność potocznie zwana chwastami i zdjęcia niezbyt nadają się do pokazania. :D
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.10

Post »

Witajcie!

Piękne te Wasze liliowce-chciałabym je wszystkie mieć :wink:

U mnie w tym roku o dziwo prawie wszystkie zakwitły.Niestety z nazwami gorzej ,bo wiatr ciagle rozwiewa moje etykietki,ale pewnie poznacie :roll:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36511
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.10

Post »

Aniu niezła kolekcja. ;:215

To może kilka moich które teraz jeszcze kwitną.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.10

Post »

Ania, Grażynka- piękne te Wasze liliowce i z przyjemnością ogląda się Wasze zdjęcia.
Solid Geometry -(Kaskel, 1999), coś dla miłośników odmian o pełnych kwiatach
Obrazek
Ismena
500p
500p
Posty: 706
Od: 5 sty 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.10

Post »

Witam!

Jaka była moja radość jak zobaczyłam liliowca , który dopiero wypuszcza z ziemi po zimie. Miałam coś tam dosadzić , ale ciągły brak czasu i nic nie wsadziłam, z tego wynika ,że nie warto się spieszyć.
Kilka moich siewek z tego roku.
Pozdrawiam
Ismena
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36511
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.10

Post »

To prawda Ismenko, cieszy taki widok zwłaszcza jeśli odmiana była cenna.
Ja tak zabrałam z powrotem liliowca z kompostu, który leżał tam od wiosny.
Teraz siedzi w doniczce i rośnie aż radość bierze.
Można z tego wnioskować, że aklimatyzacja liliowców czasem przebiega powoli, ale potem może już rosnąć bez zarzutu.
Warto czasem poczekać i nie spieszyć się z wyrzucaniem.
Chociaż niektóre znikają na zawsze a te odzyskane nie zawsze rosną w siłę.
Jednak zawsze warto spróbować. ;:108
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Ellaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2591
Od: 6 lip 2008, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żarki Letnisko/Częstochowa
Kontakt:

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.10

Post »

Podobno 25.08.11r jest bardzo dobrym dniem na przesadzanie piwonii, floksów, liliowców, itp. Ismena
Witam :wit
Chyba jeszcze nikt nie podzielił się swoimi spostrzeżeniami odnośnie rady jaką nam udzieliła Ismena w ubiegłym roku, by liliowce i inne kwitnące przesadzić/posadzić w dniu 25.08,11r :?: Będę więc pierwsza odważna.... :oops: Może inni też się odważą :?: ;:108

Za radą Ismeny, dokładnie w tym dniu, przesadziłam w nowe miejsce liliowca Outrageous i jeszcze kilka innych roślin, które dobrze się przyjęły, zdrowo rosną i kwitną, ale że to wątek liliowcowy, to napiszę właśnie o liliowcu.
Przesadzony Outrageous w tym roku mnie bardzo mile zaskoczył obfitością kwitnienia oraz szybkością rozrastania.
Przesadziłam go 25.08 w nowe miejsce, tak jak to radziła Ismena i proszę jak mu to posłużyło :!:
W ubiegłym roku miał tylko 1 pęd z kwiatami, a w tym, aż 6 pędów oblepionych pąkami :!: Na dodatek pojawiło się kilka młodych przyrostów.
Teoretycznie liliowiec może w ogóle nie zakwitnąć po przesadzeniu, więc ta obfitość kwiecia była dla mnie dużą niespodzianką :shock:
Muszę przyznać, że właściwy dzień ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju posadzonej rośliny :!:

Ismeno dzięki za dobrą radę ;:180 , a w tym roku który dzień nam poradzisz jako najlepszy do sadzenia/ przesadzania liliowców?

P.S - cudowne siewki z tego roku... 268/12 najbardziej mi się podoba ;:215

Outrageous, widok kępy....mocne, soczysto zielone liście

Obrazek

Pełnia kwitnienia

Obrazek

Portretowe

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36511
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.10

Post »

Elu ten dzień był istotny tylko w tamtym roku.
W tym już nie jako że związana była ta data z kalendarzem biodynamicznym 2011 r.
Ja też posadziłam wtedy kilka nowo kupionych liliowców.
Też się sprawdziło i ruszyły z impetem dając do zimy ładne sadzonki.
Jednak nie zawsze można sobie pozwolić na sadzenie dopiero w odpowiednim terminie, bo nie zawsze w tym czasie dostaje się sadzonki.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Ellaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2591
Od: 6 lip 2008, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żarki Letnisko/Częstochowa
Kontakt:

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.10

Post »

Grażynko, wiem, że ten dobry dzień przypadał w ubiegłym roku, dlatego zapytałam Ismenę, który dzień poleca w tym :?: ;:108
Ja mam wciąż do posadzenia jeszcze sporo liliowców w doniczkach, więc przydałaby mi się taka dobra rada, kiedy je najlepiej posadzić, żeby mi równie dobrze rosły jak Outrageous :lol:
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.10

Post »

Ja natomiast u siebie takiego pozytywnego wpływu nie zanotowałam. Specjalnie wybrałam do tego dwie odmiany pająków, które planowałam podzielić i przesadzić. Jednego poddałam tym zabiegom w tym właściwym dniu, a drugiego, dla kontroli, dzień wcześniej. Obie odmiany zostały posadzone w dwóch rzędach obok siebie i prawdę mówiąc gorzej wygląda ten, posadzony we właściwym dniu.
Natomiast zauważyłam, że ten rok u mnie był wyjątkowo pozytywny dla wzrostu liliowców. Wiele odmian, które u mnie nie osiągały opisywanych parametrów, w tym roku właśnie je osiagnęły, a czasem przewyższyły. Tak jest z odmianą ,Invictus', który przez wiele lat u mnie osiągał ok.45-50cm. W tym roku ma 80-85cm- byłam w szoku jak go po urlopie zobaczyłam. Nie mogłam uwierzyć, że ta odmiana może tak wyrosnąć. Podobnie zachowała się obok rosnąca Patricia Jojo- też mocno wyrosła i ma bardzo wiele pędów kwiatowych. Wiele innych odmian zachowało się podobnie i ma niezwykle obfite kwitnienie. Dla wyjaśnienia dodam, że w tym sezonie nie zostały one jakoś specjalnie potraktowane nawożeniem. Podobnie, jak w latach poprzednich-wiosną, taka sama startowa dawka nawozu z większą ilością azotu, a potem podstawowy wieloskładnikowy z przedłużonym działaniem i jedno podlanie nawozem na kwitnienie. Myślę, że wielki wpływ miała tu wiosenno letnia aura- u mnie dużo opadów i dość ciepło.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36511
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.10

Post »

Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, ze pogoda ma wpływ na kwitnienie nie tylko liliowców.
Najbardziej reagują na ciepło liliowce z grubą i mocno pofalowaną falbanką oraz pełne.
W tym roku właśnie te miały u mnie niezwykle piękne falbanki.
Mam pytanie - jakie kwitną wam lub rosną w pąki póżne liliowce.
Brakuje mi takich odmian i muszę uzupełnić te braki.
Jednak nie znam takich odmian, więc jeśli ktoś wie to proszę o podanie odmiany.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
e-genia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 32007
Od: 5 wrz 2008, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.10

Post »

Grażynko liliowce fajnie się otwierają jak jest ciepło , nie lubię odmian powtarzających kwitnienie bo wtedy jest już zimno i kwiaty są okropnie zdeformowane .
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36511
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Liliowce -Hemerocallis cz.10

Post »

Geniu ja też nie.
Chodzi mi o te, które normalnie póżno kwitną pierwszy raz.
Oprócz Kwanso oczywiście, bo tego to wszyscy znają.
Grażyna.
kogro-linki
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”