Paulownia puszysta(P.tomentosa)Cesarskie drzewo

Drzewa ozdobne
Temistokles24
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 28 maja 2018, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paulownia- pąki kwiatowe.Czy zakwitnie?

Post »

Czy ktoś mi podpowie jak mam przyciąć paulownie? Jeszcze nigdy jej nie ciałem a kupiłem jak patyk 10 cm w tamtym roku. DziekujObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 22028
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Paulownia puszysta(P.tomentosa)Cesarskie drzewo

Post »

A jak ją chcesz prowadzić? Jako niskie drzewko?Nie chcesz po prostu pozostawić naturze jej rozkrzewienie?
Bo to rośnie dość wielkie drzewo.
Ile teraz ma wysokości ten 'patyk"?

Tutaj jest dyskusja na temat jej cięcia viewtopic.php?p=5652493#p5652493
Temistokles24
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 28 maja 2018, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paulownia puszysta(P.tomentosa)Cesarskie drzewo

Post »

Witaj. Raczej chce prowadzić jako większe drzewo. Słyszałem że po podcięciu rośnie szybciej. Dziękuję za rady :)
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6699
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Paulownia puszysta(P.tomentosa)Cesarskie drzewo

Post »

Nawet bez cięcia rośnie szybko, najszybciej w ogrodzie ze wszystkich drzew.
Chyba, że chcesz mieć nowe sadzonki.
Temistokles24
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 28 maja 2018, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paulownia puszysta(P.tomentosa)Cesarskie drzewo

Post »

GrazynaW pisze:Nawet bez cięcia rośnie szybko, najszybciej w ogrodzie ze wszystkich drzew.
Chyba, że chcesz mieć nowe sadzonki.
Masz na myśli rozmnazanie ? Wszędzie piszą że po podcięciu rośnie szybciej i jest bardziej zahartowana. Po prostu nie wiem czy mogę uciac kikut na wysokości około 5 cm i zostawić takie coś i czekać na rozrost. Na wysokości 5 cm nie ma żadnego paka bo są wyżej. Czy pozostawienie kikuta 5 cm nad ziemią bez pąków nie jest ryzykowne ?
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6699
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Paulownia puszysta(P.tomentosa)Cesarskie drzewo

Post »

Przeczytałm o paulowni wiele artykułów w internecie. Żaden chyba nie polecał tak niskiego obcięcia a w ogóle przycinanie paulowni wiąże się z pozyskiwaniem nowych sadzonek. Tak samo jak wycięcie 8-10 letnich drzew celem uzyskania cennego surowca do przemysłu meblowego. Paulownia stała się modna właśnie ze względu na ten surowiec i szybkość z jaką rośnie. Po ścięciu wokół pnia wyrasta kilka nowych sadzonek, czyli materiał na kolejne drzewa.
Po obcięciu na wys. 5 cm na pewno bardziej się nie zahartuje, tak młodą roślinę można na zimę owinąć włókniną zimową. Hartowanie musi przebiegać wraz z jej wzrostem i to przez kilka następnych lat. W naszym ogrodzie późną jesienią cały pień był owinięty aż do marca z powodu pęknięcia kory, mimo zastosowania maści ogrodniczej zdecydowałm się na taką ochronę niewiedząc, jak mroźna będzie zima.
Podziękowała nam za to pięknym kwitnieniem, które rozłoży się na pewno na cały maj, pączków ma setki.
Temistokles24
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 28 maja 2018, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paulownia puszysta(P.tomentosa)Cesarskie drzewo

Post »

Jest kilka artykułów o Paulowni wszędzie piszą o przycinaniu jednorocznych sadzonek żeby silnie rosła. Nie interesuje mnie kwitnienie , chce żeby Paulownia poszła w liście. Da się to zrobić podcięciem ?
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6699
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Paulownia puszysta(P.tomentosa)Cesarskie drzewo

Post »

Nie odpowiem bo tego nie stosowałam.
Może inni się wypowiedzą.
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2884
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Paulownia puszysta(P.tomentosa)Cesarskie drzewo

Post »

Z moją było tak, po pierwszej zimie przemarzła do poziomu gruntu, odbiła kilkoma pędami i rosła jak szalona. wybrałam jeden jako pień a resztę wycięłam, poprowadziłam na drzewo. Co roku muszę pień czyścić z nowych odrostów, bo puszcza bez opamiętania. Dała też odrost ze dwa metry dalej i ten zamierzam ciąć co roku przy ziemi, nie chcę dwóch paulowni obok siebie, to wielkie drzewa.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6699
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Paulownia puszysta(P.tomentosa)Cesarskie drzewo

Post »

Iwonko a może tą drugą zupełnie usunąć kiedy korzenie jeszcze nie za wielkie, wtedy odpada problem z cięciem.
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2884
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Paulownia puszysta(P.tomentosa)Cesarskie drzewo

Post »

Grażynko, ona wcale nie jest taka mała, jakoś tak niezauważenie wyrosła. Pstryknę później fotkę.
Awatar użytkownika
Jaga92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 mar 2019, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paulownia puszysta(P.tomentosa)Cesarskie drzewo

Post »

Dzień dobry ;)
Przeczytałam cały wątek i doszłam do wniosku, że choć walka o paulownie jest trudna, to warto próbować ;:167 ;:167 bo drzewko obsypane kwiatkami jest niesamowite!
Próbuje teraz podjąć decyzję, czy szukać gotowego patyka, sadzonki, czy siać z nasion... Nasiona ideologicznie mi najbardziej się podobają, bo to musi być wspaniałe uczucie oglądać drzewo prowadzone samodzielnie od ziarenka ;:oj ale większy badylek pewnie ma większe szanse na przetrwanie.
I chyba spróbuje obu sposobów... nasionka wysieje i przez jakiś rok będę traktowała jak roślinke doniczkową, potem wskoczy do gruntu. Co do opcji z badylkiem, powiedzcie mi: jest sens jeszcze teraz rozglądać się za drzewkiem do kupna, czy już za późno na takie ruchy?

Ogrodnikiem jestem baaaardzo początkującym ;) dwa miesiące temu dostałam od rodziców działkę, ale od tego czasu praktycznie wychodzę stamtąd tylko do spania i jak (bardzo) pada deszcz :;230
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6699
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Paulownia puszysta(P.tomentosa)Cesarskie drzewo

Post »

Jaga wiosna jest dobrym czasem na kupno drzewka, do jesieni daleko, zdąży się ukorzenić.
Jestem również za sianiem, zdjęcia powyżej przedstawiają moje drzewo wysiane 10 lat temu! Jestem z niego dumna. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”