Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
Karola351
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 wrz 2024, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Dzien dobry, mam aloes juz 5 miesięcy ale ciagle zwija liscie do środka. Stoi na parapecie południowym, ma ladne twarde liscie, nie wygląda na chorego....tylko te liscie. Ziemia wymieszana z perlitem i keramzytem. Podlewany jak tylko ziemia wyschnie (sprawdzam patyczkiem). Jakieś rady czemu tak zwija liscie ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proszę o poprawną pisownię. Iwona
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1651
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Przy wysokich temperaturach pozostaw mu wodę na podstawce na godzinę lub dwie, potem wylej nadmiar. Chyba nie zdążą wchłonąć odpowiedniej ilości wody w upały.

Przy niższych temperaturach podlewaj jak dotychczas.
Karola351
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 wrz 2024, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Nowy nabytek świeżo przywieziony do domu. Wygląda pięknie i mam nadzieję że przeżyje mój poludniowy parapet.
Jeszcze przed przesadzeniem
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
baba
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 12 cze 2018, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Wczoraj zagarnęłam od koleżanki aloes ościsty cosmo (to znaczy na podstawie internetu wydaje mi się najbardziej do tego podobny). Od wiosny miała go na balkonie ale chyba ostatnio podłapał trochę za dużo deszczu i chyba trzeba go ratować.
Nie zaglądałam jeszcze w korzenie. Ale jest opcja, że jest przelany i cały dół będzie podgniły do usunięcia. Chciałabym uratować chociaż górę rozety.
Z uwagi na porę roku zastanawiam się co dalej z nim robić. Czy jeżeli skończy z bardzo niewielką ilością korzeni albo wręcz nawet będzie potrzebował ukorzenienia od początku to jak podejść do zimowania?
U siebie na sezon zimowy mogę mu zaproponować ciemną piwnicę ale w bloku więc temperatura jeżeli zejdzie poniżej 20 stopni to tylko delikatnie. Ale zastanawiam się czy nie zostawić go na balkonie - mogę go zadołować w dużej skrzyni z ziemią (razem z doniczką) żeby ochronić korzenie przed ew mrozami i dodatkowo czymś zabezpieczyć. Donice stoją na 4 piętrze i są osłonięte z 3 stron
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18937
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Pierwsze co musisz zrobić to sprawdzić stan korzeni i od razu odciąć wszystkie pogniłe.

Aloes zimą na balkonie???? Nie ma opcji, żeby przy takim zabezpieczeniu przeżył w naszym klimacie..., to nie są jakieś rośliny ogrodowe, które uprawiasz w ogródku.
Minimalna temperatura dla Aloesa powinna oscylować wokół około 10 stopni, przy dłuższym trzymaniu na zewnątrz w okresie wiosna - jesień, może wytrzymać dwa, trzy stopnie mniej.
W takiej sytuacji tylko zabudowany balkon plus grzejnik podczas mrozów.

Do tego Aloes podczas regeneracji musi mieć nieco wyższą temperaturę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
baba
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 12 cze 2018, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Ok, no to czyli zostaje w domu
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”