Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2984
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Bardzo cenne uwagi. Ta niby C. chinense wygląda, że nią jest bo ma po kilka kwiatów w rozgałęzieniu :D ma też już dwie papryki, na razie widać ładne kuleczki, jak podrosną to pokażę :D
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2591
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Kamil, tak z ciekawości, jaka duża ta Wild Brazil u ciebie? Zamówiłem parę rzeczy na przyszły rok i właśnie dostałem nasiona w gratisie i tak się zastanawiam czy nadawałaby się w donicy na parapet (źródło zapewne to samo, póki co nie widziałem w Polsce nikogo innego, kto miałby ją w asortymencie :D ).

Nagle lista na przyszły rok zaczyna wyglądać pokaźnie, jak tak policzyłem to już 21 pozycji, nie licząc własnych hybrydek. Czekam w sumie jeszcze na KS White Thai z HBO i myślę, że wystarczy :lol:. Podzielę się może listą przy jakiejś okazji, póki co powiem tylko, że jakieś 2/3 to będą rzeczy zaczynające się od 300k+ SHU.
Pozdrawiam, Aleksander
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2984
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

moritius Nasiona z tamtego źródła bardzo słabo kiełkują, pomidor white purple na 10 nasion wzeszły 3.... z czego jako sadzonkę specjalnej troski utrzymałem 1.
Papryka też miernie Chilhuacle negro, wzeszło jedno podobnie Wild Brazil, które też dostałem jako gratis, podejrzewam, że nikt tej odmiany kupować nie chce, bo to małe ostre :) Krzaczek u mnie malutki ma ok 25 cm, kwitnie i ma już pierwsze papryczki, zgodnie z opisem są podniesione do góry, nie zwisają.
Lesya zrzuciła zapylany kwiatek. Oda nie zdecydowała, choć resztki płatków po kastracji zbrązowiały.

Wild Brazil, swoją drogą bardzo mało informacji na jej temat, nawet na stronach w języku angielskim jest. Jedni piszą, że bardzo ostra, inni, że umiarkowanie, jak to jest z dzikimi formami?
Obrazek
Obrazek
moritius pisze: 24 cze 2024, o 12:10 Podzielę się może listą przy jakiejś okazji, póki co powiem tylko, że jakieś 2/3 to będą rzeczy zaczynające się od 300k+ SHU.
;:oj na samą myśl pali już w ustach Pepper x jest na liście?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2591
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

KamilK02 pisze: 24 cze 2024, o 21:14Nasiona z tamtego źródła bardzo słabo kiełkują, pomidor white purple na 10 nasion wzeszły 3.... z czego jako sadzonkę specjalnej troski utrzymałem 1.
Podobne doświadczenia, widzę :lol:. W tamtym roku siałem papryki Cheiro Roxa i Not Pink Tiger, z Roxy nie wyszło nic, z Not Pink 2 siewki z czego jedna szybko pożegnała się z życiem, z drugiej udało mi się zobaczyć jeden owoc i aż dwa nasiona (z których siewki udało mi się w tym roku zabić :;230).
Bardzo nie narzekam, cenowo nie wychodzi w sumie jakoś drogo, w przyszłym roku powtórka, zamówiłem troszkę więcej nasion, może się uda. Na Roxa mi akurat trochę zależy bo mi się bardzo podoba, a nikt ich u nas nie ma. Jakoś mi się nie uśmiecha ściągać zza granicy i płacić nie wiadomo ile za przesyłkę :lol:.
Lesya zrzuciła zapylany kwiatek. Oda nie zdecydowała, choć resztki płatków po kastracji zbrązowiały.
Tak to jest z tymi krzyżówkami, zeszłego roku próbowałem skrzyżować Bishop's Crown z White Fatali (czyli baccatum x chinense), chyba przez miesiąc co parę dni zapylałem by w końcu otrzymać jeden owoc. Po czym okazało się, że nasiona nie nadają się do niczego, nie rozwinęły się prawidłowo (baccatum x chinense jest generalnie niezbyt łatwą krzyżówką z tego co pamiętam z wyników badań).
Oda myślę utrzyma, jeśli nie zżółkł do tej pory. Lesye można próbować do skutku, choć może być tak, że się nie przyjmie (tak jak to w wynikach badań było, niektóre odmiany annuum zapylały się z chinense chętniej niż inne).
Wild Brazil, swoją drogą bardzo mało informacji na jej temat, nawet na stronach w języku angielskim jest. Jedni piszą, że bardzo ostra, inni, że umiarkowanie, jak to jest z dzikimi formami?
Określenie "bardzo ostra" zależy od punktu odniesienia. Gdzieś kiedyś widziałem (albo słyszałem? nie pamiętam) jalapeno określaną jako "bardzo ostra", także wiesz :lol:. Na stronie mają niby 25-30k SHU, w internecie trafiłem, że nawet 90k. Generalnie dzikie (czy też dziksze, jak cały gatunek frutescens, czyli Piri-Piri, Tabasco, w sumie nie ma chyba za wiele więcej jakoś szerzej opisanych) odmiany mają to do siebie, że mają niepozorne, dosyć małe owoce, ale jednocześnie te owoce mają niezłego kopa.
;:oj na samą myśl pali już w ustach Pepper x jest na liście?
Akurat tej chyba nikt jeszcze nie ma u nas. Z tych najostrzejszych jakie mam to powtórka z Carolina Reaper (mam nadzieję że tym razem fenotyp będzie dużo lepszy) i 7 Pot Primo (swoją drogą, podobno CR = Primo, nie mam obecnie linku, także traktować to jako plotki :lol:, ale Ed podobno zdobył nasiona nieustabilizowanej 7 Pot Primo i wypuścił ją w świat jako Carolina Reaper). Z mniej ostrych, ciekawszych rzeczy - np. Sugar Rush Stripey.

To jeszcze taki staroć z zeszłego roku, przypadkiem znalazłem grzebiąc po folderach. Jedyny ciekawie wyglądający owoc na Carolina Reaper jaki miałem - reszta wyglądała bardziej jak zdeformowane habanero, bez tego specyficznego dla CR ogonka. Jak widać na załączonym obrazku, nasiona wewnątrz to AX001 :wink:.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Aleksander
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 867
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Z obserwacji:
Carolina reaper w doniczce ma już owoce wielkości 5 cm (siane styczeń).
Inne sadzone w tunelu - nawet nie wykształciły rozwidlenia na 2 pędy, albo będą bardzo późnie albo przyszły rok uprawa w donicach.
Ale wolę to drugie.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2984
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Oda też zrzuciła zawiązek. :roll: trzeba próbować dalej.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 867
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1488
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Wild Brasil w donicy ma około 50cm. W górę raczej nie pójdzie już. Myślałem, że będzie wyglądał jak Charapita ale on ma większe owoce coś jak Black Pearl.
Obrazek
Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2591
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

marcinbb pisze: 1 lip 2024, o 14:02[...]
(Nie ma po co cytować obrazka, dlatego wykropkowane :lol:.) Też widzę ciekawy fenotyp tej Caroliny, wygląda bardziej jak Ghost, ale jak to ktoś ostatnio napisał na discordzie Pepper Lovers:
I’ve always said, if it doesn’t look like a reaper, it’s a reaper
Ciężko jakieś konkretne fotki tego Wild Brasil znaleźć, myślałem, że ona będzie się trochę bardziej krzewić, jak Aji Charapita. Może to też w sumie zależy od tego jak jest prowadzona, jakby jej na wczesnym stadium rozwoju urwać czubek to na pewno będzie bardziej rozłożysta :lol:.
Poszperałem trochę, na jakieś tam info trafiłem na niemieckim forum, wg tego co tam gość pisze, powinna dorastać do nawet około 120cm także parapet raczej odpada jakbym chciał mieś jakiś większy zbiór z niej :D.
Pozdrawiam, Aleksander
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 867
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

moritius pisze: 1 lip 2024, o 15:05Też widzę ciekawy fenotyp tej Caroliny, wygląda bardziej jak Ghost, ale jak to ktoś ostatnio napisał na discordzie Pepper Lovers:
Obok mam Ghosta sianego o wiele później i o ile na początku widziałem spore różnice w liściach, to dziś wyglądają bardzo podobnie. Poczekamy i porównamy owoce. Tego jestem raczej pewny wszystkie nasiona były od kolego z forum (bioy - raz jeszcze dzięki za materiał siewny).

Edit te są bardzo fajne takie "kompaktowe"
Obrazek

Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2984
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Marconi_exe pisze: 1 lip 2024, o 14:18 Wild Brasil w donicy ma około 50cm. W górę raczej nie pójdzie już. Myślałem, że będzie wyglądał jak Charapita ale on ma większe owoce coś jak
Super w końcu jakaś konkretna informacja. Jak ze smakiem, jest bardzo pikantna?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2778
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Moje paroletnie krzaki zaczynają zawiązać kwiatki. Hmm, jest opóźniony o jakieś 3 tyg. w porównaniu do zeszłego roku
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”