Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
magos13
500p
500p
Posty: 636
Od: 2 lut 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Muszę moją piwonię podnieść do góry, bo nie kwitnie. Czy mogę to zrobić teraz, czy poczekać do 15 sierpnia?
Pozdrawiam. Gosia
kiara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 19 lut 2011, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

z przesadzaniem radze poczekać do sierpnia . a mszyce usuwać mechanicznie ja po prostu jak jest :heja :heja :heja mała inwazja je zgniatam to samo robię na różach i po problemie nie stosuję chemii
Awatar użytkownika
elwirka
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 lut 2009, o 21:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

magos13 pisze:Muszę moją piwonię podnieść do góry, bo nie kwitnie. Czy mogę to zrobić teraz, czy poczekać do 15 sierpnia?
Jeżeli i tak nie kwitnie to przesadziłabym ją już teraz (jeżeli możliwe z bryłą ziemi). Piwonie jeszcze nie ruszyły , a za kwitnienie odpowiedzialny jest rok ubiegły. Jeżeli dasz jej sporo kompostu , a wokół odrobinę starego obornika lub saletry wapniowej to powinna w przyszłym roku zakwitnąć.
Pozdrawiam Elwira
Awatar użytkownika
mora1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 579
Od: 31 mar 2006, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Z piwoniami to chyba nie ma sztywnych reguł jeśli chodzi o czas przesadzania/sadzenia do takiego wniosku dochodzę. Ważna jest tylko i wyłącznie głębokość sadzenia, czyli dość płytko.
Piwonia aby kwitła właśnie musi rosnąć długo w jednym miejscu.
To też nie do końca prawda, u mnie kwitły takie maluchy sadzone z malutkiego kłącza do doniczek w tym samym sezonie, nawet kiedyś wstawiałam foty.
Obrazek

Przesadzałam piwonie w dziwnych porach, też zawsze kwitły.
Pozdrawiam Monika
moja skarpa
werbenka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 1 lut 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Mam takie same doświadczenia z przesadzaniem piwonii jak Mora1, robiłam to wiosną i ładnie kwitły. Kwitły też podsuszone badylki (kupione przez internet) posadzone w donicach. Może właśnie ta głębokość jest najważniejsza?
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Hm, no mam nadzieję, ze to chodzi przede wszystkim o głębokość, bo ja swoją niekwitnącą tydzień temu przesadziłam w inne miejsce, gdzie jest troszkę osamotniona (rosła obok potężnego jałowca) i podsypałam jej więcej ziemi pod korzenie. Z wierzchu też zebrałam, ile mogłam. Jeśli one faktycznie się dąsają po przesadzeniu to nie wiem, jak jeszcze można było jej pomóc. :roll: Najwyżej nigdy nikt nie zobaczy, jak kwitnie...
Ina111
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 mar 2011, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Witam wszystkich miłośników piwonii. Jestem tu nowa i mam kilka pytań.Powiedzcie mi jakim nawozem można zasilić teraz piwonie. Odziedziczyłam ogródek kwiatowy po mojej teściowej i są w nim dwie piwonie które pięknie kwitną ale już od pięciu lat niczym nie zasilane. Najwyższy czas żeby je dożywić a nie mam obornika. I co to są te oczka pod ziemią.
Ina
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5839
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Można je przenieść do gruntu, ale z całą, nieuszkodzoną bryłą korzeniową.
Robiłam taką operację rok temu, gdy ratowałam moje przed stojącą wodą, w której się po miesiącu deszczów znalazły.
Nic im nie było, kwitły i mają się dobrze.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
werbenka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 1 lut 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Też takie wysadzałam z doniczek na wiosnę, gdy minęło niebezpieczeństwo przymrozków. Jak teraz wysadzisz trzeba pamiętać o okryciu, gdyby był mróz, są niezahartowane.
Gosika_M
100p
100p
Posty: 188
Od: 29 mar 2011, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: malopolskie

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Witam wszystkich,
Z tego co przeczytałam rozumiem, że piwonie jak będę chciała przesadzić to można je razem z wyrosniętym maleństwem? Mam 5 dużych kęp tej roślinki ale wszystkie są w miejcu zacienionym. Chyba im tam dobrze bo kwitną co roku. Natomiast chciałabym je przesadzić też w inne miejsce.
Gosia
Zapraszam do mojego ogródka http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=44155" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1029
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Witajcie
Bardzo dziękuje za pomoc :)
Awatar użytkownika
elwirka
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 lut 2009, o 21:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Gosika_M pisze:Witam wszystkich,
Z tego co przeczytałam rozumiem, że piwonie jak będę chciała przesadzić to można je razem z wyrosniętym maleństwem? Mam 5 dużych kęp tej roślinki ale wszystkie są w miejcu zacienionym. Chyba im tam dobrze bo kwitną co roku. Natomiast chciałabym je przesadzić też w inne miejsce.
Jeżeli jest im dobrze tam gdzie są ,to w sierpniu wykop jedną z całą dużą bryłą korzeniową. Przy pomocy wody z węża bardzo ładnie wypłukuje się ziemię spomiędzy korzeni, wtedy podziel karpę na tyle części ile potrzebujesz (cięcia wykonane ostrym nożem zabezpiecz węglem drzewnym) . Dobrze aby sadzonki miały przynajmniej po dwa oczka (pędy) i wtedy posadź je gdzie Ci potrzeba. Innych starych bym nie ruszała, chyba że chcesz się ich pozbyć :D
Pozdrawiam Elwira
Gosika_M
100p
100p
Posty: 188
Od: 29 mar 2011, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: malopolskie

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Dziękuje za odpowiedź tak tez zrobie ta jedna jest w bardzo nie fortunnym miejscu a tamte niech zostaną faktycznie. :) Zasłonią lekko sąsiada :)
Gosia
Zapraszam do mojego ogródka http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=44155" onclick="window.open(this.href);return false;
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”