Grusza - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

rdza gruszy
przenosić się może na jałowce
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
cx

Post »

Witam.
Choroba ta powodowana jest przez grzyb ,który potrzebuje dwóch żywicieli do pełnego rozwoju.Drugim żywicielem jest Jałowiec Sabina.Z moich obserwacji wynika,że chyba nie tylko sabinka może być drugim żywicielem,ale mogę się mylić.W sadach towarowych raczej nie wykonuje się specjalnych zabiegów przeciw tej chorobie,gdyż fungicydy stosowane przeciwko -parchowi gruszy-skutecznie ograniczają rozwój rdzy.
Hej.
akosson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 wrz 2008, o 23:52

Post »

Dzięki za odpowiedzi. Przeszukalem forum pod haslem rdza i wychodzi na to ze na wiosne czeka mnie oprysk SCORE 250 EC. Że chyba ktoś ma inne sugestie ?

Pozdr,
Adam
cx

Post »

Witam.
Spokojnie,nie strzelaj z działa do wróbli...Np.: najpierw dodyna(Syllit),potem coś z kaptanem i ewentualnie mankozeb(Dithane).I po ptakach.
Hej.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

akosson pisze:Dzięki za odpowiedzi. Przeszukalem forum pod haslem rdza i wychodzi na to ze na wiosne czeka mnie oprysk SCORE 250 EC. Że chyba ktoś ma inne sugestie ?

Pozdr,
Adam
Podobno jest najlepszy na rdzę
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
cx

Post »

Witam.
Być może Score jest najlepszy na rdzę.Na pewno jest doskonały przeciw parchowi jabłoni,gruszy...tylko racjonalny sadownik tak prowadzi ochronę aby nie było konieczności stosowania środków ochrony z tej grupy.
Pozdrawiam.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Przeczytaj ten temat Krzysiu - a wszystko zrozumiesz:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... y&start=32
Obawiam się, że teraz cokolwiek byśmy nie pisali, trudno będzie wiele osób przekonać
Pozdrawiam serdecznie :wink:
cx

Post »

Witam.
Wielkie dzięki Pom za ten link.Dobrze ,że go przeczytałem...bo właśnie chodziło mi po głowie,że trza by coś napisać,a w tej sytuacji...
Hej.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 22019
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

pomolog pisze:Przeczytaj ten temat Krzysiu - a wszystko zrozumiesz:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... y&start=32
Obawiam się, że teraz cokolwiek byśmy nie pisali, trudno będzie wiele osób przekonać
Pozdrawiam serdecznie :wink:
A ja myślę,że w tak silnym duecie jesteście w stanie zrobić Panowie bardzo wiele ...
nie tylko dla forum ale dla drzew ,owoców i oczywiście dla nas .
Zmiana mentalności jest trudna,powolna ale wierzę,że uda się Wam przekonać większość z nas do bardziej ekologicznych metod prowadzenia naszych przydomowych sadów a tym bardziej pojedynczych drzew.
Liczę na Wasz "duet" ,bo mam zainfekowaną bardzo starą zimową gruszę i malinówkę ,których nie chciałabym sie pozbyć za nic w świecie a ciężka chemia też mnie odpycha.
Pozdrawiam :D
kiri588
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 paź 2008, o 18:33

Grusza - co to za choroba?

Post »

Witam wysyłam zdjęcie liści gruszy, coś ja zaatakowało. Wszystkie owoce skarłowaciały i spadły do tego liście również. To samo zaczyna sie dziec z jabłonią , tez praktycznie nie było owoców do tego jak juz były to male. Prosze o pomoc. Z góry dziękuje.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Kiedy te liście "coś zaatakowało", wiosną, czy teraz, jesienią? Ile lat ma twoja grusza? Czy rośnie w towarzystwie czy samotnie, w miejscu suchym, czy wilgotnym? Czy to pierwszy taki objaw? Czy czymś pryskałeś? Czy zaglądałeś na strony Piorinu z komunikatami o zagrożeniach? Może jakaś zaraza panuje w twojej okolicy? Napisz coś więcej, proszę.

Poza tym:
- przenoszę wątek do odpowiedniej sekcji
- wpisz w swoim Profilu w okienku Skąd miejsce, gdzie rosną twoje rośliny (miasto, wieś, województwo, region, to bardzo ułatwia doradzanie)
- koniecznie wpisz w naszą Wyszukiwarkę hasło "grusza", na pewno znajdziesz jakieś podpowiedzi, co dolega twojej gruszy :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

górna strona liścia czerwonawa obwodka? a na spodniej brązowe wypustki -rdza -Gymnosporangium sabinae
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
kiri588
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 paź 2008, o 18:33

Post »

Grusze rosną dwie, jedna obok drugiej na działce pod Lublinem. Grusze sąsiadów tez zaatakowało.Takie same objawy.Ziemia wilgotna,nawożona dodatkowo.Drzewa zostały zaatakowane teraz na jesieni, to pierwszy taki objaw nigdy sie takie coś nie działo.Działkę przejęłam nie wiem ile lat ma grusza ma około 3,5 metra wysokości.Niczym nie pryskałam, bo nic sie nie działo.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”