Pnącza na ogrodzenie z siatki - jakie?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

A ja mam takie doświadczenie z winobluszczem, że nie chce sie piąć po metalowej siatce. Jak spotka mur lub drzewo, lub cokolwiek innego (inne rośliny np.), to zasuwa w górę, a gdy ma przed sobą siatkę, to zamienia się w roślinkę płożącą. Dlaczego? Tylko mój tak ma?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Agnieszka dzieje się dlatego, że winobluszcz nie ma wąsów ani łapek czepnych, trzeba go z owijać wokół siatki , szukać dziur i przeplatać go.Potem obijają boczne gałęzie i przeplataj .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Adam-Opole
50p
50p
Posty: 73
Od: 21 sty 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

robertP2 pisze:Agnieszka dzieje się dlatego, że winobluszcz nie ma wąsów ani łapek czepnych, trzeba go z owijać wokół siatki , szukać dziur i przeplatać go.Potem obijają boczne gałęzie i przeplataj .
Chyba nie... Winobluszcz w odm. "murow" pnie się po prawie gładkiej ścianie więc to że nie pnie się po siatce może zależeć od tego jaką masz odmianę.
Jedne lepiej nadają się na siatki inne ma mury a jeszcze inne na trejaże.

Co do rośliny która szybko zazieleni siatkę to może np. Rdest Auberta? Rośnie bardzo szybko, jest ładny zielony i jeszcze do tego kwitnie ładnie na biało :)
Nie jest może tak piękny jak glicynia ale jeżeli ważniejsze jest zazieleni a nie wygląd to wydaje mi si.ę że będzie dobrym wyborem :)
I żeby wam wszystko rosło! Pozdrawiam Adam :)
Garrulus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sty 2013, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Cześć, Adamie :wit no właśnie rdestu chciałabym uniknąć, jako, że jest zbyt ekspansywnym pnączem, co mogłoby się nie spodobać sąsiadom. Odwilż, odwilż... ;:224
Awatar użytkownika
Violunia
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sie 2012, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

No to musze Ci powiedzieć, że winobluszcz też jest ekspansywny jeżeli już sie zadomowi. W moim przypadku przechodzi od sąsiada przez całą wysokość płota i metrami po ziemi z mojej strony oplatając wszystko co stanie mu na drodze. Pare lat temu był tylko na jednej stronie a teraz już na trzech sąsiadujących. Pomagam sobie co roku sekatorem i tne bezlitośnie bo sam sie ukorzenia stykając z ziemią, tyle, ze ładny i daje ściane zieleni a na jesien czerwieni ale trzeba mieć nad nim kontrolę. Rdest Auberta tez miałam i też jest ciężko go zatrzymać więc lepiej pokombinuj z tą winoroślą i trzymaj w ryzach. :)
pozdrawiam wszystkich zawirusowanych ogrodem.
Violka
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

A może gęsto posadzone jednoroczne pnącza?
Halina
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Plusem jest to że co rok można coś innego dawać i kolorystykę zmieniać. Aczkolwiek trzeba rozsady robić aby w miarę szybko urosło.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Posiej jednoroczny chmiel japoński.Wysiewa się go do gruntu.Mało wymagający, daje sporą masę zieleni, wysiewa się, co roku będzie sam wyrastał, wyrwiesz tylko nadmiar.Stanowi ładne zielone tło dla innych roślin, więc w sam raz na siatkę.Lubi glebę niezadarnioną, dobrze uprawioną, zresztą jak inne jednoroczne pnącza.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Ja mam taki problem z ukryciem wnętrza składowiska odpadów domowych/organicznych/w zimie.W lecie okrywa to miejsce winobluszcz rozciągnięty na ażurowym zadaszeniu,a w zimie wszystko widać przez smutne pędy-sznurki,ogołocone z liści.Ptaki już dawno zjadły czarne owoce,a widok ponury.W lecie ten winobluszcz wędruje pod ziemią i muszę z nim walczyć bo wyrasta dalej,konkurując z innymi roślinami.
Halina
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5152
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Zimozielona (a właściwie zimopstra) jest też trzmielina Fortune'a. Potrafi ładnie zasłonić widok, ale potrzeba na to lat całych i upinania na siatce. Rośnie jeszcze wolniej niż bluszcz Hedera helix
Trochę osłony zimą dają miskanty, chociaż śmiecą zimą gubiąc liście. Wiosną wycina się stare źdźbła, i dosyć szybko pojawiają się nowe, które zasłaniają widok aż do następnej wiosny. Poprzez dobór odmiany można regulować wysokość zasłaniania.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Osobiście mam wiciokrzew. Bardzo dobrze się sadzonkuje i silnie pbrasta.
Jest zimozielony ... choć w mroźnie zimy potrafi sporo przemarznąć.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Do tej pory wiciokrzew kojarzył mi się z krzewem bezlistnym zimą.
Halina
Adam-Opole
50p
50p
Posty: 73
Od: 21 sty 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Szybkorosnące pnącze na siatkę?

Post »

Zależy jaka odmiana, np Telmana lub Browna jak i Pomorski zrzucają liście a Zaostrzony jest zimozielony.
I żeby wam wszystko rosło! Pozdrawiam Adam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”