Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Ładnie rosną, tylko widać, ze mają trochę za mało światła. Ale na to nic się nie poradzi. Jak słońce wyjdzie to odzyskają kolor, ale pamiętajcie wszyscy, żeby trochę ocienić swoje rozsady, gdyby nagle wypadł jakiś bezchmurny dzień, bo nagła zmiana nasłonecznienia może poparzyć rośliny. (Tak mi się przynajmniej wydaje)
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

Nagła zmiana nasłonecznienia moż poparzyć rośliny, sama to przerabiałam ;:108
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

romaszka pisze:Bakłażan się pikuje identycznie jak paprykę, czyli a nie pod same liścienie, a nie tak jak rósł. Pikujemy mniej więcej do połowy łodyżki :wit
Jak już będę pikować, to obfotam i pokaże :D ... ale moje dopiero mają liścienie a niektóre łebki dopiero pokazały z ziemi.
Zrób też zdjęcie jednej częściowo rozgrzebanej, żeby zobaczyć, czy się ukorzenił.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady

Post »

W rzeczywistości ciemne liście mają- kiepski ze mnie fotograf, robiłam w nasłonecznionym zamiast ocienionym pomieszczeniu :wink:


Obrazek
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3127
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Duża już Twoja oberżyna. :shock: ;:63 ;:63
Tu możesz pomóc poszkodowanym w powodzi - viewtopic.php?t=127991

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

:wit
Ponawiam swoje pytanie: czy jasnoowocowe odmiany oberżyny potrzebują o wiele więcej światła od odmain typu 'Violetta Lunga'? Nie mogę znaleźć niczego na ten temat..
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

A dlaczego miały by potrzebować o wiele więcej światła?
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Czytałam na pewnej stronie internetowej że potrzebują więcej światła do zawiązania i odpowiedniego wybarwienia owoców, znacznie więcej niż te ciemne. Jeśli to prawda muszę zaplanować inną rozstawę warzywnika i dlatego pytam.
Udanych plonów.
Magda
likamati
50p
50p
Posty: 78
Od: 10 kwie 2008, o 11:32

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Napiszcie czy sianie bakłażanów jeszcze teraz ma sens? Z tego co wiem to długo wschodzą. Chciałam posadzić w mojej szklarni, pierwszy raz w życiu. A jakie odmiany do szklarni ewentualnie można posiać?
Pozdrawiam,
Lika
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

iohroma pisze:Czytałam na pewnej stronie internetowej że potrzebują więcej światła do zawiązania i odpowiedniego wybarwienia owoców, znacznie więcej niż te ciemne. Jeśli to prawda muszę zaplanować inną rozstawę warzywnika i dlatego pytam.
Jeżli mogę zacytować Wikipedię,
cyt"...Oberżyna...Pochodzi z tropikalnej Afryki, Egiptu, Arabii i Indii. W Polsce uprawiana wyłącznie w sprzyjających warunkach mikroklimatycznych..."
Co świadczy, że pochodzi z obszarów o znacznie wyższych temperaturach i natężeniu światła jakie występują w naszym kraju.

Iohroma z tego co udało mi się znaleźć, odmiany o białych owocach mają krótszy okres wegetacji (zalecane do uprawy na obszarach z krótkim latem i wilgotnych)- nie wiem, na ile wiarygodna jest ta informacja...odmian o białych owocach nie uprawiałam.

Likamati co do terminu wysiewu oberżyny zdania są podzielone :wink: , nalepiej przeczytaj poprzednią (pierwszą) część wątku...i sama zdecyduj.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2374
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

likamati pisze:Napiszcie czy sianie bakłażanów jeszcze teraz ma sens? Z tego co wiem to długo wschodzą. Chciałam posadzić w mojej szklarni, pierwszy raz w życiu. A jakie odmiany do szklarni ewentualnie można posiać?
Pozdrawiam,
Lika
Ja bym jeszcze posiał, nie zaszkodzi spróbować :D
Żeby przyśpieszyć wschody nie siej od razu do ziemi, tylko podkiełkuj najpierw nasionka - sam jeszcze kilka nasionek, które uparcie nie chcą wykiełkować.
Co do odmian to niestety nie pomogę, bo nie mam doświadczenia z oberżyną, wydaje mi się jednak, że do szklarni nada się prawie każda odmiana :wit
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Ja też dzisiaj wysiałem oberżyny.. Boję się, że to już trochę za późno. Na opakowaniu pisze, że siać w kwietniu, natomiast wg informacji na forum: około początku marca... :?
Może się udadzą :D
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1772
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz2.

Post »

Marcoo16 pisze:Ja też dzisiaj wysiałem oberżyny.. Boję się, że to już trochę za późno.
Na ten rok zrezygnowałem z bakłażana, ale niekomu może wyjść, nawet siany teraz.
pozdrawiam, Gunnar
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”