Winorośle i winogrona cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
monberka
500p
500p
Posty: 655
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Space99, bardzo dziękuję za pomoc :wit
Korvin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 maja 2013, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Dzień dobry.
Widzę, że popełniłem klasyczny błąd początkujących. Kupiłem sadzonki winorośli, zanim poczytałem dogłębnie forum... Cóż, następnym razem pohandluję z Kapitanem, a póki co mleko się rozlało. Mógłbym poprosić o pomoc - w sensie co mam teraz z tymi roślinami robić ? Jak to przyciąć, czym opryskać (jeżeli w ogóle) itp, itd...
Z góry dziękuję za dobre rady.
Zdjęcie nr 1: Dacznyj
Zdjęcie nr 2: Nero
Zdjęcie nr 3: Glenora
Zdjęcie nr 4: Medina
Zdjęcie nr 5: Swenson Red
Zdjęcie nr 6: Reliance
Zdjęcie nr 7: Himrod
Zdjęcie nr 8: Bianca
Zdjęcie nr 9: Prim


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2479
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Moja winniczka .
To najstarsze winorośle

Obrazek

A to widok ogólny

Obrazek

Obrazek


Chyba część jednak źle prowadzimy bo jest długi pień a dopiero na końcu pojawiły się pąki jak np tu

Obrazek
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

chudziak pisze:

Chyba część jednak źle prowadzimy bo jest długi pień a dopiero na końcu pojawiły się pąki jak np tu
To efekt nadmiernego pośpiechu. Docelową formę sznura należy budować co roku po kawałeczku, a nie z jednej długiej łozy.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2479
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

To co byś radził teraz z tym zrobić - ta winorośl ma ze 4 lata :roll: i jest to odmiana ( chyba) Prim .
Ja myślałam , że jeśli wypuści coś niżej to po prostu obciąć górę .
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

To zależy jaką formę docelową chcesz osiągnąć. Jak chcesz np budować kurtynę to pień już masz :). Rada jest taka, nie rezygnuj z tego co masz i myśl o kolejnych latach. Twój tok rozumowania jest słuszny tzn wszystko co wyrośnie na dole należy wykorzystać. Kurtyna dla Prima to nie najlepszy pomysł-trzeba go okrywać.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2479
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Dziękuję za wszelkie rady te wcześniejsze też ;:180
Niestety z trudem przychodzi mi decydowanie w jakiej formie daną odmianę powinnam prowadzić - na pewno wynika to z za małej wiedzy :? a w dodatku patrząc z perspektywy czasu nakupiłam tych odmian po prostu za dużo, co winorośl to prawie coś innego, i ogarnąć tego nie mogę . :|
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Jeżeli to ostatnie zdjęcie to Prim, który nie był okryty na zimę, to istnieje prawdopodobieństwo, że większość pąków przemarzło.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

chudziak pisze:Dziękuję za wszelkie rady te wcześniejsze też ;:180
Niestety z trudem przychodzi mi decydowanie w jakiej formie daną odmianę powinnam prowadzić - na pewno wynika to z za małej wiedzy :? a w dodatku patrząc z perspektywy czasu nakupiłam tych odmian po prostu za dużo, co winorośl to prawie coś innego, i ogarnąć tego nie mogę . :|
Spokojnie ogarniesz masz wiele serca, ale gorącą duszę, więcej cierpliwości, obserwuj i czytaj o danych odmianach.
Na początku miałem cztery krzewy nn, nie wiedziałem nic.
Dziś mam ponad dwadzieścia odmian i prawie wszystko ogarniam a jak mam wątpliwości to pytam.
I życzliwych, kochających przyrodę ( winorośl), chcących poświęcić swój czas i wiedzę jest wielu
Chwała Im za to ;:108
per aspera ad astra
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Nad Grójecczyzną przeszła dzisiaj w godzinach popołudniowych burza z gradem, którego ilość była niewyobrażalnie duża. U mnie winorośla ucierpiały najbardziej. Pozostały tylko kikuty z połamanymi liśćmi. Czy powinienem wykonać jakiś oprysk przeciwko chorobą grzybowym? Do miejscowych sadowników dotarł komunikat o konieczności zabezpieczenia przed "grzybem" nie tylko liści ale i konarów uszkodzonych przez grad.
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Zrób jak najszybciej oprysk Topsinem - to też robi się w sadach po gradzie. Chyba 0,1 % stężenie. Współczuję - zagłębie sadownicze - podobno drzewa w niektórych miejscach bez liści, a na polach biało jak w zimie. To jest tragedia dla ludzi którzy żyją z sadów.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

badylarz pisze:Nad Grójecczyzną przeszła dzisiaj w godzinach popołudniowych burza z gradem, którego ilość była niewyobrażalnie duża. U mnie winorośla ucierpiały najbardziej. Pozostały tylko kikuty z połamanymi liśćmi. Czy powinienem wykonać jakiś oprysk przeciwko chorobą grzybowym? Do miejscowych sadowników dotarł komunikat o konieczności zabezpieczenia przed "grzybem" nie tylko liści ale i konarów uszkodzonych przez grad.
No to masz kłopot. Połamane latorośla poprzycinaj, tak żeby powierzchnie ran były jak najmniejsze i zrób oprysk Topsinem. Za 2-3
dni opryskaj Asahi, to przyśpieszy regenerację.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Dziękuje za wsparcie, jutro coś będę robił. Natomiast u mnie jeszcze pół godziny po burzy leżał grad w trawie. W sadach trudno dziś ocenić szkody, ale prawdziwi sadownicy to twardziele i nie takie klęski musieli przeżyć, klęski nie tragedie. Może nie będzie tak źle, ponieważ zawiązki ukryte są jeszcze między liśćmi i to ich trochę chroniło. Rozmawiałem dzisiaj z jednym z nich i jest dobrej myśli. Oby się nie mylił. Pozdrawiam.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”