Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

:wit Witaj.
Od końca idąc- patisony bez problemu urosną w skrzynkach. Mają krzaczasty pokrój więc nigdzie ze skrzynki Ci nie wywędrują by kogoś zadusić ;:306

Papryczek tego typu o których mówisz jest mnogość. Jeśli masz nasionka z tych papryczek, które kupiłaś to ja Ci proponuję nazwać je roboczo ( bimbałek red i bimbałek orange ;:306 lub jakkolwiek inaczej) i wysiać. Moje najlepsze papryki tego typu to te kupione na tacce w hipermarkecie. Nazywają się - Baby sweet bite. ale na początku nie miałam o tym pojęcia. Podobne są również Tini Bells, a mniejsze np. Piquillo pepper. Jest też Sweet Cherry pepper o małych owocach idealnych do nadziewania i marynowania. Wszystkie plenne i nietrudne w uprawie, doskonale radzą sobie w 10l donicach.
Rzodkiewka wbrew pozorom może nastręczać trudności, głównie gdy jest jej za ciepło.
W czasie kiełkowania rzodkiewka znosi temperaturę powietrza około 2?3oC, ale najlepiej wschodzi przy 10?12oC. Jej siewki wytrzymują nawet ?4oC. Optymalna temperatura podłoża wynosi 10?14oC. Zgrubienie rzodkiewki formuje się podczas pierwszych dwóch tygodni po wschodach. Nawet w bardzo słoneczne dni w tym czasie temperatura nie powinna przekroczyć 16oC
czyli jeśli wybierzesz wczesną rzodkiewkę posiejesz ją gdy już jest ciepło to rozumiesz...plon może być niesatysfakcjonujący. Jeszcze większe znaczenie ma wilgotność, jeśli przesuszysz podłoże - kaplica, jak jest za wilgotno zaczną gnić albo się no, uduszą po prostu. A niby taka prosta nowalijka ;:306
Ozdobnych kukurydz nie uprawiałam w skrzyniach. Mam w tym roku zakusy na kilka karłowych odmian w tym jedną cukrową- podzielę się doświadczeniami ;:108
Mam nadzieję, że będziesz bywalcem wątku i pokażesz swoje uprawy.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Pięknie Ci dziękuję za tak szczegółową odpowiedź :) Nareszcie wiem, co z tą rzodkiewką - rzeczywiście, siałam ją późno i na pewno było wtedy ciepło. Liście wyrosły jej piękne, dodawałam stopniowo jako masę zieloną do pesto z bazylii, bo takie świeżutkie, niczym nie pryskane, żal wyrzucać. :D W tym roku postanowiłam nie rezygnować z rzodkiewki, może uda mi się wyhodować całość, a nie tylko okazałą część nadziemną.
Nie przyszło mi do głowy, żeby zachować nasiona z tych papryczek kupowanych na targu. Nie robiłam do tej pory rozsady, kupowałam gotowe sadzonki. Dopiero w tym roku się odważyłam i wysiałam do pojemników paprykę Rubinova, ale ta ma duże owoce. Skoro jednak piszesz, że można wyhodować sadzonki z nasion papryki kupowanej w hipermarketach, będę się starannie jej przyglądać pod tym kątem :D W tamtym roku miałam bardzo ładną żółtą paprykę o niedużych owocach, nazywała się Snacky, ale to odmiana F1, więc na nasiona nie ma co liczyć.
Będę szukała tych odmian, o których piszesz, pod koniec tygodnia planuję odwiedzić parę sklepów ogrodniczych, zrobię dokładny przegląd nasion. Trudno, raz kozie śmierć, może wyhoduję wlasną rozsadę. U nas gotowe sadzonki rzadko sprzedawane są z nazwą gatunkową, najczęściej tylko jako papryka czerwona, żółta, słodka albo "chili", więc nasiona są jednak pewniejsze jako źródło informacji o tym, co właściwie kupiłam.
Na pewno będę zaglądała do Twego wątku, gdyż zamierzam w tym roku powiększyć areał, czyli liczbę skrzyń i donic :D Od lat hoduję zioła przyprawowe i często się zdarza, że odrywam się od przygotowywania obiadu albo kolacji i ruszam z nożem na moje uprawy, więc będę miała powód, żeby częściej to robić. :wink:
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Zaglądaj, zaglądaj ;:108 tu i na bloga ;:183 Tam mam ładnie opisane jak robić rozsady http://balkonowywarzywnik.pl/news/nadsz ... ie-rozsad/ w razie co służę pomocą. To wcale nie jest trudne.
Awatar użytkownika
yummyyummy
100p
100p
Posty: 115
Od: 8 wrz 2015, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Rzodkiewkę trzeba posiać bardzo płytko, nie głębiej niż na centymetr. Inaczej się jej główka nie zawiąże :)
Aneta
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ogólnie złotą zasada siewu jest, że przykrywamy nasiona warstwą równą wielkości nasiona, wyjątkiem są cebulowe które sieje się odrobinę głębiej. Wyjątek stanowią też nasiona których rośliny kiełkują w świetle.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Na razie w skrzyni posiałam marchew i posadziłam dymkę :) Zastanawiam się nad szpinakiem, odmiana Matador: mam misy, dość szerokie (60 cm średnicy), ale niezbyt głębokie (25 cm). W jednej zawsze trzymam mieszankę ziół (tuż za drzwiami do ogródka, żebym nie musiała biegać daleko po parę gałązek), a w drugiej chciałabym posiać szpinak. I właśnie się waham, czy misa nie jest za płytka. W książce "Jadalne rośliny w pojemnikach" wyczytałam, że szpinakowi wystarcza doniczka 20 cm głębokości. Pojęcia nie mam, jak wygląda system korzeniowy szpinaku :D Wolałabym go nie sadzić w znacznie głębszych skrzyniach, razem z innymi warzywami, bo na zdjęciach wygląda na dość ekspansywny...
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Spokojnie szpinak w takiej misie będzie rósł, U mnie rośnie co roku w skrzynce balkonowej, która nie wiem czy ma 20cm ;:306
ObrazekObrazek
Ale czy Matadora w ten sposób sieję Obrazek nie pamiętam co to za odmiana. Jak ma listki jak te na drugiej fotce, zaczynam wycinkę. Miałam go też w skrzyni z innymi warzywami, ma krótki okres wegetacji, zanim rozsady były gotowe do wysadzenia szpinak dawno był zjedzony ;:108 Ogólnie szpinak nie przeszkadza żadnym roślinom, jest mocno allelopatio-pozytywny jest też doskonałym nawozem zielonym.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Jedna część tarasu już czeka na zasiewy
ObrazekObrazek
nawet w skrzyniach pierwsze oznaki wiosny - czosnek ozdobny zaczął się wychylać, mam nadzieję, że mi nie zmarznie
Obrazek

Por Bartek ślicznie wschodzi
Obrazek
podobnie jak cebula
Obrazek
jeden pomidorek jajeczny już wykiełkował - to Venus
Obrazek
Malinowy Rodeo już zjadł liścienie, powoli czas mu do większego kubka
Obrazek
wykiełkowały pierwsze słodkie papryki - czarnyj koń
Obrazek
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ale super masz na tym balkonie ;:138

Moje ostre papryki dopiero wczoraj poszły do ziemi więc czeka mnie jeszcze odrobina cierpliwości :) A resztę papryk i pomidorów wysieję w okolicach Dnia Kobiet - ot tak, na prezent :lol:
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu, ale rozmaryn! Potęga! ;:224
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ale ogromny rozmaryn ;:oj
Aniu uprawiałaś wcześniej Malinowego Rodeo ? Podobno jest bardzo plenny :D
Rozsady pierwsza klasa ;:333
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6699
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

;:oj Teraz widać rozmach przedsięwzięcia na tarasie!
O czosnek się nie martw, nic mu nie będzie w razie przymrozków.
Rozmaryn - cudo!
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Tereniu :wit ;:108 Rozmaryn staruszek trochę dostał w kość tym razem, bo za późno go zabrałam do domu. Ale szybka reanimacja i cały był obsypany kwieciem.
Obrazek Jest wiekowy, w tym roku zrobię mu trochę dzieci ;:306

Seba no nie miałam go, bo ani razu mi nie wykiełkował. W tym roku już chciałam wywalić torebkę z nasionami, dawno jej minął termin, ale zrobiłam na wacikach próbę kiełkowania ostatniej szansy ;:170 i wyobraź sobie że w temp. 40 stopni na kaloryferze skubany wypuścił kiełki. Zostawiłam tylko jednego,zbyt wcześnie na rozsadę było. No i jest sobie. na razie wygląda dość generatywnie, więc może faktycznie będzie plenny. Zazwyczaj wszystkie jakie miałam takie mimozy, oprócz Megagrona zeszłorocznego ;:306 miały mnogość owoców. Się okaże ;:224
Grażynko to co nie przykrywać czosnku już? Nigdy nie miałam ozdobnego w skrzyniach, nie wiem czy on bardziej delikatny od takiego warzywnego czy mniej ;:218 Będzie urozmaicał skrzynię z cyklanterą, sałatami i sama jeszcze nie wiem czym. Na razie mam rozplanowany tylko tył,stały i przód - przedplon: sałaty i szpinak, po nich jeszcze się waham co zasadzić.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”