Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Ania D.
500p
500p
Posty: 602
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Te dynie bezłupinowe mają, jak dla mnie, nieco inny smak niż te w łupinach. Są smaczne i b. wygodne, jak je po raz pierwszy próbowałam, to byłam nimi zachwycona. Teraz jednak będę sadzić tę Dankę Polkę. Wolę takie łupinkowe nasionka.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Co więcej Aniu D. te pestki w łupinach wyraźnie różnią się smakiem w zależności od odmiany. Na ogół są w gamie dyniowej, ale któreś z tych co ostatnio wydłubałam były wyraźnie jak słonecznik:D Także warto próbować i nie wyrzucać pestek, które nie są nam potrzebne.
aniaw
50p
50p
Posty: 62
Od: 11 maja 2011, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

loeb bardzo prosze wklej przepis na sernik bez mąki. Moim dziewczynom też mąka przeszkadza. Jajka niestety tez ale mam zamiennik może się uda. W przepisach pare osób czeka na ten przepis.
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Chciałam Wam pokazać kilka zdjęć z tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Dyni.
Ogród Botaniczny pięknie dyniowo przystrojono, więc było czym oczy nacieszyć :) No i sporo zwiedzających - widać, że impreza cieszy się dużym zainteresowaniem :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Było też coś dla miłośników gigantów ;)

Obrazek


A to część moich tegorocznych zbiorów:
Obrazek
wegetarianka
200p
200p
Posty: 233
Od: 19 wrz 2010, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Nareszcie znalazłam chwilę i przejrzałam forum, jak to miło, że wątek cały czas jest "żywy" :)
Na początek dyniobranie... na pohybel kiepskiej pogodzie całkiem udane, w przeciwieństwie do fotek, za co przepraszam; ale w dniu sesji zdjęciowej po dniach szaroburej pogody, akurat wyjrzało słońce i świeciło uparcie prosto w dyńki cały dzień :/


Obrazek


ŚWIATOWE PIŻMOWE :) :
Obrazek


JAPOŃSKIE PIŻMOWE
Obrazek


ODMIANY BLUE
Obrazek


BANANOWE + KAWAŁEK STRIPETTI ;)
Obrazek


KABOCHY
Obrazek



BUTTERNUTY + SWEET BERRY
Obrazek


W poszukiwaniu różnorodności dyniowej zapraszam na allegrooooo, gdzie wstawiłam znaczną część ręcznie zapylonych odmian w dobrej cenie, widziałam, że ktoś jeszcze tam sprzedaje ciekawe odmiany, więc można sobie pozwolić na posianie w miarę własnych możliwości ogródkowych wiele ciekawych dyń, by wybrać potem te, które trafią w nasze gusta.

Oto królowa w moim prywatnym rankingu: niepozorna dynia "Chestnut"

Obrazek


Podobnie jak Blue Kuri, z którą pomyliłam ją parę stron wcześniej i posłałam swoje "achy", dorzucę nasiona do akcji forumowej wymiany nasion, która jest przesunięta na luty, z tego co się doczytałam (?) Warto ją rozpropagować i trzymam nasiona dla forumowiczów :)
Nie mam nic przeciwko Blue Hokkaido, z pewnością znajdzie swoich wielbicieli, jest słodsza od Red Kuri, rośnie podobnie (nie w krzaku, ktoś tu o to pytał), ale to Chestnut jest tą NAJ dla mnie :) jest absolutnie wyjątkowa, nie tak słodka, przepyszna do pogryzania po upieczeniu, niewielkich rozmiarów: średnio ok 1 kg, początkowo rośnie w krzaku i tam owocuje, potem puszcza pędy, nad którymi da się zapanować, plenna ok 10 owoców na roślinę lub więcej. Podsumowując: wielkie WOW!
Odnośnie innych odmian- pytajcie, każdy z nas ma inne preferencje, generalnie jestem również fanką odmian "blue" i zachwycających japońskich piżmowych: black futsu, chirimen, kogigu, hayato (F1), shishigatani. To absolutne dzieła sztuki stworzone przez naturę :) przepięknie się wybarwiają, "przyodziewają" białą mgiełkę typową dla odmian piżmowych, cieżko oderwać od nich wzrok.
Smakowo również jak najbardziej na tak, najsłabiej z nich wypada Shishigatani, ale nadrabia wyglądem- przypomina wazon czy dzban, absolutnie przepiękna!
Ktoś pisał tutaj (Loeb chyba) o plenności Triamble i Buttercup, u mnie było odwrotnie- Buttercup bardzo plenna- ok 10 owoców na roślinę, a Triamble po 4 czy 5, tak więc z tym też różnie bywa.
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Ufff, zakupione te poszukiwane :D Najbardziej cieszy Solor ;:137
Kasia
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Wegetarianko, niesamowite zbiory :shock:
A mnie się wydawało, że 16 odmian, które uprawiałam w tym roku, to już jest odrobinę za dużo
Fajnie wyglądają japońskie piżmowe - chyba się skuszę na jakąś w przyszłym roku ;:224

Ja z kolei, z nowych odmian które testowałam w tym roku, zachwycona jestem Burgesse Buttercup - suchy miąższ o wspaniałym po upieczeniu smaku. Ma tylko jeden mankament - dość szybko się psuje. Dwa z trzech owoców musiałam już zużyć, ponieważ psuły się od ogonka. Zostaje jednak na przyszły rok, bo smak ma wyśmienity :D
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2121
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Dlatego mówiłam z zaznaczeniem, że w moich warunkach taka plenność:) Co oznacza ścisk, ale za to dużo nawozu, tak w wielkim skrócie.

Wegetarianko jaką masz technikę zapylania, tzn jak zabezpieczasz kwiaty? Bardzo ładne zdjęcia:)
wegetarianka
200p
200p
Posty: 233
Od: 19 wrz 2010, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

ewondo, to i tak tylko część, nie wiem pod jakie schorzenie to podchodzi, ale w przyszłym sezonie planuję więcej ;:14
Dynie mają na mnie zbawienny wpływ, już samo patrzenie na nie działa jak terapia zmysłów :) Rozkrajanie zielonych czy szarych/ niebieskich dyń, pod którą znajduje się wspaniały żółty lub pomarańczowy miąższ też robi swoje :)
Buttercupy nie są takie najsłabsze w przechowywaniu, IMO, ale to też różnie bywa, zależy od warunków przechowywania.
wegetarianka
200p
200p
Posty: 233
Od: 19 wrz 2010, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Loeb, no właśnie, wszystko zależy od warunków :)
A zabezpieczam folią, taką grubszą niż "siatki na bułki" ;), nie rozciąga się przy wiązaniu, nie rwie, nie niszczy; żeńskie zawiązuję podwójnie, ale niezbyt mocno, tak by owady nie przeszkodziły i tak, by bez problemu i uszkodzenia odwiązać; a męskie okręcam folią i zakładam gumkę na łodygę dość ściśle, przy zapylaniu ścinam męskie i wtedy odblokowuję;
Przyznam, że miałam trochę z tym roboty, ale teraz można z tych nasion korzystać z większą pewnością niż z tych "sklepowych".
Awatar użytkownika
Hekate
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 lip 2009, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lędziny k. Tychów (śląsk)
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Wegetarianko, zajrzałam na twoje akcje all.... i dostałam zawrotu głowy od wyboru :lol: będzie ciężko się ograniczyć :roll:
Ania
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

wegetarianko, dynie są tak piękne i różnorodne (no i pyszne), że też nie można przestać się nimi zachwycać ;)
Żałuję, że nie mam paru hektarów - to by było dyniowisko ;). Muszę się zadowolić działką 400m2, na której mam też część ozdobną. Jednak jeśli chodzi o warzywnik, to dominują dynie. Na drugim miejscu są pomidory ;).
Tak się zastanawiam jak w przyszłym sezonie wcisnąć parę kolejnych odmian ;:224 Może zrezygnuje z części odmian uprawianych do tej pory - muszę przeprowadzić selekcję.
Ania D.
500p
500p
Posty: 602
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Wegetarianko, jakie piękne dynie :D . Shishigatani jest przepiękna, ja też w tym roku sprowadziłam jej nasiona. Słońce na zdjęciach dodaje im wiele uroku i ma się wrażenie, że czuć na twarzy te ciepłe jesienne promienie.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”