MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
murarz81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 2 lut 2011, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

tax-us pisze:
murarz81 pisze:Miałem na wiosnę 6000 kokonów ( zakładam ze 3000 to samiczki) , zrobiłem 6000 rurek , po 3 tygodniach dostawiłem kolejne 3000 i już są prawie zapełnione.więc będę mieć około 9000 rurek zapełnionych. Domyślam się ze w tych dostawionych mogą być po 2 , 3 jajeczka złożone bo to pewnie końcówka składania jaj . Moje pytanie jest następujące: Jaka jest maksymalna ilość jaj którą może złożyć jedna samiczka?
Samica murarki może złożyć 20 jaj.
Przyrost masz ogromny, chyba najprościej będzie policzyć kokony na wagę :D
I niech się mnożą . Już widzę efekt ich działania . Mam 8 letnie śliwy obcopylne i 8 letnie czereśnie również obcopylne .Przez 6 lat nie było na drzewach nic- pojedyncze sztuki owocu . W tamtym roku pracowało ok 1000 murarek ( samiczek) i już były efekty , w tym roku drzewa są oblepione owocem:) . Oby tak dalej .

A jak policzę? Myślę , że policzę 1000 , zrobię kartonik aby na styk weszło te 1000 i później już kartonikami będę liczył:d
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3606
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

murarz81! Szczęśliwy człowieku, podaj, gdzie mieszkasz, bo widzę,że ominęły Ciebie przymrozki. U mnie w tym roku, mimo przepięknego kwitnienia i sporej ilości murarek, nie będzie ani jednej śliweczki :(
Waleria
murarz81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 2 lut 2011, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Waleria pisze:murarz81! Szczęśliwy człowieku, podaj, gdzie mieszkasz, bo widzę,że ominęły Ciebie przymrozki. U mnie w tym roku, mimo przepięknego kwitnienia i sporej ilości murarek, nie będzie ani jednej śliweczki :(


25 km na południowy -wschód od centrum Warszawy
Awatar użytkownika
anador
200p
200p
Posty: 220
Od: 6 lut 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Swagman pisze:Anador nie bój żaby - takie grube rurki lubią bardzo miesierki- powinny się niedługo zacząć pokazywać-= tak na początku czerwca :idea: :wink: poznasz że to one jak rurki zatkają kawałkami liści :idea: :wink:
Właśnie wyczaiłem jedną rurkę zapchaną liśćmi. ;:138 ;:136 Zdjęcie będzie później
Dobrze, że nie ma człowieka bez wad, bo taki człowiek nie miałby też przyjaciół.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

gratuluje :!: :D
Awatar użytkownika
anador
200p
200p
Posty: 220
Od: 6 lut 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Mam nadzieję że to nie koniec zasiedlania :wit
Postarałem się o więcej rurek tylko o mniejszej średnicy.
Dobrze, że nie ma człowieka bez wad, bo taki człowiek nie miałby też przyjaciół.
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

zauważyłem że nie chcą zasiedlać rurek z poprzedniego sezonu. Moje dzikuski dalej ostro noszą pyłek i na wczoraj było 16 rurek zalepionych.
Obrazek
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
rafla
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 8 lut 2011, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Galicja

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

bzykandi pisze: Ta mała pszczółka pokazała się wczoraj,zajęła otwór o średnicy 4 milimetrów,bardzo szybko się porusza,namęczyłem się okrutnie żeby ją zfotografować.
U mnie też się pojawiły te małe czarne, co ciekawe są bardzo wojownicze, przepędzają lokatorki sąsiednich dziur, dużo większe od nich pszczoły i osy :D U mnie zadomowiły się w otworach 5mm. Na przyszłość należy pamiętać by miały osobny domek. :D
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Ja także dziś przyłapałem tą czarną na badaniu rurek podczas obserwacji murarek.
U mnie zaczynają się wygryzać osy murarki, w środku zasklepionych rurek pojawiły się małe otwory :)
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
bzykandi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 9 maja 2011, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

A u mnie wprowadziło się jeszcze coś mniejszego,osowatego,do otworu dwa i pół milimetra średnicy.
Tego to już się chyba nie da sfotografować :?: :)
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Niestety nie mam dostępu do trzcin.Czy gdybym postawił w ogrodzie 1-2 kostki słomy ( 50cm x 50 cm x 100cm ) to jakieś pszczoły by się tam zasiedliły? oczywiście słoma zadaszkowana.
Może głupie pytanie, tym bardziej będę wdzięczny za odp.
kolekcjoner smaków
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1550
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

O tej porze roku to raczej już za późno. Ze słomy gdybyś zrobił zadaszenie np. altany czy innego daszka ze strzechy słomianej, to była by szansa na jej zasiedlenie.
W czerwcu, Muraki powoli będą kończyły już obloty, na przełomie czerwca i lipca już pszczółek nie będzie. Stare pokolenie ginie, w gniazdach pozostaje młode, które wygryzie się wiosną. Przeczytaj ten wątek od początku, a dowiesz się i o innych materiałach na gniazda, które po zrobieniu wystaw w przyszłym roku, bardzo wczesną wiosną.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
tax-us
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 20 sie 2010, o 23:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała okolice

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

faniczekolady pisze:Niestety nie mam dostępu do trzcin.Czy gdybym postawił w ogrodzie 1-2 kostki słomy ( 50cm x 50 cm x 100cm ) to jakieś pszczoły by się tam zasiedliły? oczywiście słoma zadaszkowana.
Może głupie pytanie, tym bardziej będę wdzięczny za odp.
W słomie to raczej małe szanse na zasiedlenie przez pszczoły , ale z pewnością znajdą tam miejsce dla siebie inne owady.
Świetnym pomysłem jest jednak zrobienie budowli z mieszaniny gliny i słomy, w której może zamieszkać wiele gatunków pszczół i os. Sam planuję zrobić coś takiego w tym roku :D

Chyba Swagman ma takie "cudo", może udzieli wskazówek co do budowy.
Pozdrawiam Krzysztof
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”