Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
dkny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1616
Od: 3 wrz 2009, o 18:55
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Oto, co śnieg spadający z dachu zrobił z moją rabatą:

Obrazek

a było tak...

Obrazek

Dziś zrobiłam oględziny, M. z łopatą pomógł choć częściowo uwolnić tego biedaka. Wciąż leży, ale nabrałam nadziei, że może nie został unicestwiony tak na amen... Ucierpiał znacznia, to pewne, ciągle pod tym śniegiem jest szczepiona Varella i Tiny Kurls... Płotek na dachu to priorytet na ten rok!
X_r-o
---
Posty: 2226
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Chyba każdy musi niestety przeżyć coś takiego, żeby dojrzeć do decyzji o płotkach :wink: Trzymam kciuki, żeby wszystko przeżyło!
Awatar użytkownika
dkny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1616
Od: 3 wrz 2009, o 18:55
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Dzięki! Mam szczerą nadzieję, że wszystko będzie OK. Czas pokaże. Zapowiadaja u nas kolejne dni z dodatnią temperaturą, więc może śnieg całkeim zniknie z trawnika.
rm27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 30 paź 2008, o 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Aneto, strefę do nasadzeń wolną od zrzutów śniegu przed domem wyznaczałem piłką. Rzucałem ją na dach i miejsce spadku wyznaczało granicę niebezpiecznej strefy. Rośliny krzaczaste i drzewka sadziłem poza tą linią dodatkowo z zapasem około 0,5 metra na poślizg śniegu. Natomiast w miejscach zagrożonych zrobiłem rabaty bylinowe z roślinami zanikającymi na zimę.

Hortensja po przycięciu odbije i zagęści się. Dlatego dobrze byłoby wsadzić tu hortensję kwitnącą na pędach jednorocznych i krzewy kwitnące w lecie, wymagające cięcia wczesną wiosną.
Pozdrawiam. Romek.
Lata wcześniejsze
Awatar użytkownika
dkny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1616
Od: 3 wrz 2009, o 18:55
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Dzięki za rady! Na pomysł z piłką bym nie wpadła, ale już teraz mam dokładnie odmierzone, do jakiej granicy śnieg zleciał. Masz rację- będę tam sadzić tylko to, co zanika zimą. Czyli wiosną trochę porządku na rabatach (cenniejsze okazy powędrują na ustronne miejsce), a nowe rabaty będą właśnie tak pomyslane, aby śnieg im nie zaszkodził. A wiesz, aż wstyd się przyznać, ale gdy zakadałam ogród, nawet mi przez myśl nie przeszło to, że zima można odnieść właśnie wskutek zsuwającego się śniegu takie straty. :oops: Do tej pory mieszkałam zawsze w domach/blokach o płaskim dachu...
Awatar użytkownika
gorzata76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6499
Od: 2 cze 2009, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Weź jeszcze pod uwagę fakt, że śnieg zsuwający się z dachu szybko zmienia się w zlodowaciały twór - albo nawet już nim jest, spadając...
Taka kupka lodu zalega długo... o wiele dłużej niż śnieg wokół...
Czyli to, co miałoby tam rosnąć, nie może wychodzić z ziemi zbyt wcześnie :roll:
Awatar użytkownika
dkny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1616
Od: 3 wrz 2009, o 18:55
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

OJ,masz rację! Toż to jest jedna wielka bryła, na razie prawie nie do ruszenia! Myslałam o trawach- wschodzą dość późno...
X_r-o
---
Posty: 2226
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Robi się forum eksperckie od dachów :lol: Po swoich tegorocznych obserwacjach namawiam jednak na montaż płotków. Cena stosunkowo nieduża, a spokój zapewniony. No i rynny bezpieczne :wink:
rm27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 30 paź 2008, o 11:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Pawle, ale nie każdy dach zniesie takie obciążenie śniegiem, a przy drabinkach jest ono spore.
To "zadachowaliśmy" Anecie wątek.
Pozdrawiam. Romek.
Lata wcześniejsze
Awatar użytkownika
Cebulla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1343
Od: 10 lut 2009, o 22:43
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

U mnie płotki na bardzo stromym dachu się nie sprawdziły, zdemontowaliśmy. W zeszłym roku napadało bardzo dużo śniegu, płotki go trzymały. Spadł deszcz, chwycił mróz i zrobił się z tego lód, tak ciężki, że aż krokwie 20cm się uginały. A potem spadł razem z płotkami, uszkadzając dachówki :evil: Tej zimy śnieg zsuwał się szybciej i partiami. Tak jak Romek zrezygnowałam z "łamliwych" nasadzeń w tej strefie, choć iglakowa enklawa bardzo by mi pasowała koło tarasu. Mam tam szpaler piwonii na razie, czekam na wyklarowanie się koncepcji
Awatar użytkownika
dkny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1616
Od: 3 wrz 2009, o 18:55
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

No, proszę! Tyle wiadomości praktycznych sie dowiedziałam! Dzięki Wam za wszystkie spostrzeżenia! Ale teraz to mam problem: montować czy nie montować? Może to zależy właśnie od stromości dachu... Trzeba by się fachowców od dachów może spytać?

A teraz trochę optymizmu: przygnieciony jałowiec dośc mocno ucierpiał, ma połamane liczne gałązki, ale chyba ... przeżył ;:138

Obrazek

I dzisiejsze zwiedzanie ogrodu napełniło mnie radością (no... są miejsca dość brzydkie, szare, brudne, ale i jest to, co jaśnieje!)

wrzosy nadaja rabacie nadal kolorów...
Obrazek

Sosna kosodrzewina Winter Gold jaśnieje ;:3

Obrazek

I pierwsze oznaki wiosennego przebudzenia:

przebiśniegi

Obrazek

krokusy...

Obrazek
Awatar użytkownika
iwa27
1000p
1000p
Posty: 2456
Od: 19 maja 2009, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Las k. Głuchołaz

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Dawno już u ciebie nie byłam Anetko, sorki :oops: Nie wiedziałam, że też masz tak dużo, tak pięknych iglaków. Planuję w tym roku zrobić rabatę pod domem i z zainteresowaniem czytam wasze uwagi na ten temat. Pierwotnie miałam pomysł na wsadzenie karłowych odmian iglaków i jakieś ozdobne krzaczki, ale teraz to myślę, że skończy się na bylinach oraz może przesadzę tam moja żółta budleję bo ją i tak co wiosnę przycina się bardzo nisko
Życie jest jak bajka, nie ważne żeby było długie, ale ważne żeby było ciekawe
Mój kawałek świata.
część 3
Awatar użytkownika
AgaNet
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5200
Od: 26 sie 2010, o 11:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szkocja

Re: Dopiero zaczynam spełniać marzenia o ogrodzie...

Post »

Miło oglądać te pierwsze wczesno- wiosenne oznaki :)
Pierwsze kiełki krokusów i przebiśniegów tak bardzo cieszą :D
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”