Kawon (arbuz) - część 11

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Metkuje się już drobne owoce w celu informacyjnym by wiedzieć kiedy je zebrać. Różne odmiany mają inne terminy zbiorów i nie jest to jedyna metoda.
Awatar użytkownika
Krzysztof_18
200p
200p
Posty: 432
Od: 29 mar 2020, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wykroty

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Jasne domyśliłem się ;) A a ktoś mniej więcej daty zbiorów poszczególnych odmian ?? Czy trzeba inną metodą próbować ;)
Wszystko jest trucizną decyduje tylko dawka.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3068
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Ten temat był już tutaj wiele razy poruszany. W tym roku kilka razy na pewno. Arbuz od zapylenia do dojrzałości potrzebuje około 40 dni. Zależy to też od odmiany i niektóre dojrzewają już po 35, a inne potrzebują nawet 50 dni.
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

A może ktoś podjąłby się zrobienia tabelki z zestawieniem gatunek - ile dni od zapylenia do dojrzałości zbiorczej?
Trochę tych gatunków na rynku jest, a 15 dni to bardzo duży rozstrzał między wczesnymi a późnymi odmianami.
Ja niestety mam słabe doświadczenia z arbuzami.
Te, które w tym roku przetrwały chłody w końcu zaczynają nieśmiało kwitnąć, póki co męskie kwiaty tylko.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 948
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

O za taka tabelke to bym piwko postawił :)

Muszę się pochwalić dzisiaj zerwałem arbuzika /słaby i mały krzak pod tunelem owoc bardzo blisko korzenia/
Prośba o identyfikację

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Słodki dojrzały soczysty wielkie pestki postanowiłem zerwać bo była żółta plama i chrupnoł przy sciskaniu.
Mimo że mały to jestem mega zadowolony ;:209 tunel się sprawdził kolejne będą lepsze.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3068
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Na opakowaniu zawsze jest napisana jaka to odmiana-wczesna czy późna. :wink: A jeśli się nie wie, to trzeba rwać na wyczucie 8-)
Arek wygląda to na Sugar Baby.
Awatar użytkownika
Krzysztof_18
200p
200p
Posty: 432
Od: 29 mar 2020, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wykroty

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Ja również za to bym piwko dał ;) Jest to szczególnie ważne gdy ktoś ma nasiona z AWN bez oryginalnych opakowań :)

arek9025 Bardzo ładny arbuzik też bym już chciał swoje próbować :D a nawet nie wiem czy w tym roku będę miał co :D
Wszystko jest trucizną decyduje tylko dawka.
Jasny
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 23 lip 2019, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Moje okazy są już takie, mają mniej więcej 14-17 dni, o takiej wielkości mam już 62 arbuzy mniejszych to nawet nie liczyłem bo jest ich za dużo :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1140
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Tabelki chyba nikt nie zrobi, bo z tym dojrzewaniem to bywa różnie. Raz Złoto Wolicy jest super po 33 dniach, a raz po 37 jeszcze by powisiało. Raz Rosario potrzebuje 37 dni, raz po 40 jest już przejrzałe. Jeden Crimson Sweet jest dobry po 43 dniach inny potrzebuje 38 albo 48... Wszystko zależy od warunków pogodowych, miejsca, klimatu, gleby, nawożenia i innych.
W dużym skrócie (na podstawie moich doświadczeń, gdzie indziej może być inaczej)
Wczesne odmiany popularne w Polsce potrzebują od 33 do do 40 dni:
- Złoto Wolicy od 33 do 37 dni
- Asahi Miyako - od 35 do 40 dni
- Rosario - od 37 dni do 42
Odmiany średnio późne
- wszelkie Crimsony - od około 45 dni, ale trafiają się czasem przed 40 dniami dobre. Gruba skórka utrudnia sprawdzenie dojrzałości metodą na zgniatanie.
Odmiany późne
- Charleston Gray, Ali Baba itp - od 50 dni w górę
Odmiany bardzo późne
- Carolina Cross - 60 dni może być mało

W tym roku wszystko może być przesunięte z uwagi na niskie temperatury.


U mnie po woli coś się zaczyna dziać na polu
Obrazek

Obrazek
Marta0407
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 kwie 2020, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

A co powiecie o odmianie Klondike? Po ilu dniach mniej więcej powinny być dojrzałe? Testowo w tym roku mam kilka sadzonek i zastanawiam się ile może zająć im dojrzewanie. O co ogólnie o tej odmianie powiecie? Bo patrząc po forum nie jest chyba jakoś bardzo popularna
Awatar użytkownika
Misiek98
100p
100p
Posty: 106
Od: 6 lip 2016, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Strzyżowskie

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

U mnie aktualnie taka sytuacja :)

Obrazek

Tylko asahi dość ładnie rośnie i ma już kilka owoców zawiązanych, ale i tak jakieś 3 tygodnie później niż zwykle zjem pierwszego arbuza (jak nie będzie znowu jakiegoś armagedonu :wink: )
Acetaminofen
50p
50p
Posty: 95
Od: 25 sty 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

Potwierdzam, asahi jak na razie wygrywa, rośliny mają słabszy wzrost niż inne znane mi odmiany ale owocują bardzo chętnie i wcześnie. Ciekawe jak będzie z jakością owoców, bo złoto, również polecane, w zeszłym roku było puste w środku, więc teraz podchodzę do niego z rezerwą
Obrazek
Tymczasem zauważyłem że charleston również puszcza korzenie przybyszowe, bo roślina zwija liście jak poprzednie bingo (dziś ostatecznie pokonane przez fusarium), chociaż takiego przykładu wyżej wspomnianych jak w poprzednim przypadku jeszcze nie znalazłem (nie właziłem zbyt daleko w gąszcz)
Awatar użytkownika
Krzysztof_18
200p
200p
Posty: 432
Od: 29 mar 2020, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wykroty

Re: Kawon (arbuz) - część 11

Post »

A ja z innej beczki jak i gdzie szukać te metki żeby kupić bo jak w necie nie wpiszę to mi nie znajduje a również chciałbym opisać terminy ;) tak jak na zdjęciach na takiej metce/taśmie.
Wszystko jest trucizną decyduje tylko dawka.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”