Tulipany cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Tomekwie
50p
50p
Posty: 86
Od: 23 sty 2015, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.2

Post »

Witam
Do Kleksik . Kasiu , to jest tylko potocznie nazywa " rośliny cebulowe " . W pierwszym przypadku posłużono się określeniem "jednoroczna cebula " , a w drugim masz dobre wyjaśnienie " bulwa" jest jednorocznym organem spichrzowym gromadzącym zapasy na kolejny sezon. Takim właśnie przykładowymi roślinami bulwiastymi są tulipany , krokusy czy mieczyki . O cebulach prawidłowo mówimy w przypadku wieloletniej uprawy ( np. narcyze , lilie czy hiacynty ) z tej samej cebulki ,a nie z całkowicie nowej.
Trochę chyba wyszło masło maślane , ale myślę że idzie zrozumieć .
Pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1184
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Tulipany cz.2

Post »

Tomek, zrozumiałam to co napisałeś ale myślałam, że istnieją trzy grupy
1) cebula - Tulipa, Narcissus, Hyacinthus, Lilium, Allium...
2) bulwa (hlíza) - Dahlia, Begonia, Anemone....
3) cebulowa bulwa (nie wiem jak po polsku, u nas cibulovitá hlíza) - Gladiolus, Crocus...

Zobaczę, gdzie piszą o tom... ;:209
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Tulipany cz.2

Post »

Rennni, w języku polskim nie wymyślono jak na razie nazwy dla trzeciej, podanej przez Ciebie, grupy roślin. Potocznie przyjęło się mówić, że gladiole i krokosmie mają bulwy. Chociaż spotkałem się w naukowych opracowaniach o gladiolach z określeniem "łuskobulwa".

A wracając do tulipanów - dla mnie to też jest roślina cebulowa :wink: .

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2818
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Tulipany cz.2

Post »

Ponieważ nasze tulipany chętnie zaczynają już spoglądać ponad ziemię to interesuje mnie temat , czy zaczynacie już je dokarmiać i czym ? Czy są jakieś konkretne nawozy polecane dla tulipanów? Ja obecnie podlewam rozcieńczonym kurzeńcem a potem zacznę jakimś nawozem dla roślin kwitnących.
guru302
500p
500p
Posty: 583
Od: 14 lip 2012, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biskupca woj. Warmińsko - Mazurskie

Re: Tulipany cz.2

Post »

Moich tulipankow jeszcze tak dużo nie widać . Może dlatego że rosną w półcieniu?
pozdrawiam serdecznie Gabrysia
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tulipany cz.2

Post »

Sama wczoraj zastanawiałam się czy już podsypać tulipany na działce czy jeszcze wstrzymać się.
Wstrzymam się jeszcze do marca, chociaż moje tulipany juz sporo wyszły nad ziemie.
Nie mówiąc juz o tych w donicach.
Co wiecej, spore pąki mają u mnie już róże i borówki. Oby tylko zima nie wróciła.
Aga
guru302
500p
500p
Posty: 583
Od: 14 lip 2012, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biskupca woj. Warmińsko - Mazurskie

Re: Tulipany cz.2

Post »

A czy takie co są jeszcze malutkie też można podlewać kurzeńcem ? Czy może poczekać aż będą większe ?
pozdrawiam serdecznie Gabrysia
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Tulipany cz.2

Post »

Tomekwie pisze:Witam
Do Kleksik . Kasiu , to jest tylko potocznie nazywa " rośliny cebulowe " . W pierwszym przypadku posłużono się określeniem "jednoroczna cebula " , a w drugim masz dobre wyjaśnienie " bulwa" jest jednorocznym organem spichrzowym gromadzącym zapasy na kolejny sezon. Takim właśnie przykładowymi roślinami bulwiastymi są tulipany , krokusy czy mieczyki . O cebulach prawidłowo mówimy w przypadku wieloletniej uprawy ( np. narcyze , lilie czy hiacynty ) z tej samej cebulki ,a nie z całkowicie nowej.
Trochę chyba wyszło masło maślane , ale myślę że idzie zrozumieć .
Pozdrawiam Tomek
nie do końca się z tobą zgodzę że to "potoczna nazwa",

Z pozycji książkowej "Rozmnażanie wegetatywne" zacytuję fragment dot. cebul " Cebula jest zmodyfikowanym pędem podziemnym występujących u roślin jednoliściennych. Służy do magazynowania substancji zapasowych, dzięki którym może w warunkach naturalnych przetrwać okres suszy i niskich temperatur. Cebula składa się z przekształconych liści - łusek, wyrastających z silnie skróconej łodygi zwanej piętką. Łuski mogą być przekształconymi liśćmi dolnymi ( tulipan, szachownica, lilia ), nasadami obumarłych liści właściwych ( czosnek ) przekształconymi liśćmi dolnymi i nasadami obumarłych liści właściwych, ułożonymi na przemian ( hiacynt, lilia biała )."
Dalej mamy dalszy podział na otwarte/zamknięte,łuskowate/tunikowe ... itd, itp .. a jeszcze dalej mamy o roślinach tworzących bulwy ( hipokotylowe epikotylowe,korzeniowe), karpy i kłącza... z dokładnym podziałem, ciekawa literatura i warto się z nią zapoznać.
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12425
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Tulipany cz.2

Post »

Panowie i panie... Pokręciliście wszystko równo (z wyjątkiem Renni, która podała prawidłowy podział)... Polecam poniższe artykuły na Wikipedii:

Bulwa ? organ spichrzowy powstały z przekształconego korzenia lub pędu, niepokryty liśćmi. Przykładem bulw są organy spichrzowe dalii, jaskrów, alstremerii czy batatów.

Cebula ? organ spichrzowy powstały z przekształconego pędu podziemnego o przekształconych, mięsistych liściach, które stanowią główny magazyn substancji zapasowych. Przykładem cebul są organy spichrzowe tulipanów, lilii czy czosnków.

Bulwocebula ? organ spichrzowy powstały z przekształconego pędu podziemnego okrytego szczelnie przekształconymi liśćmi. Substancje zapasowe zmagazynowane są w samym pędzie (w przeciwieństwie do cebuli). Przykładem bulwocebul są organy spichrzowe krokusów czy mieczyków.

Pozdrawiam!
LOKI
Magda_K
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 31 mar 2013, o 16:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tulipany cz.2

Post »

A tymczasem...

Obrazek
Obrazek
guru302
500p
500p
Posty: 583
Od: 14 lip 2012, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biskupca woj. Warmińsko - Mazurskie

Re: Tulipany cz.2

Post »

Wychodzą tulipany aż miło popatrzeć . A ja latam na swój maleńki skwerek i na razie nic nie znajduję .
pozdrawiam serdecznie Gabrysia
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2818
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Tulipany cz.2

Post »

guru302 pisze:A czy takie co są jeszcze malutkie też można podlewać kurzeńcem ? Czy może poczekać aż będą większe ?
W moim przypadku jak są pierwsze widoki tulipanków ,,dzieci" czy ,,dorosłe" nad ziemią zaczynam je zasilać lekkim kurzeńcem o ile ziemia odmarzła.
guru302
500p
500p
Posty: 583
Od: 14 lip 2012, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biskupca woj. Warmińsko - Mazurskie

Re: Tulipany cz.2

Post »

Jolek dziękuję bardzo :) Ziemia już odmarzła więc mogę ich podlać . Może szybciej urosną ?
pozdrawiam serdecznie Gabrysia
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”