Wszystko o pomidorach cz. 13

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Wojteck
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 28 lip 2015, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Czy samo przejście na czystą wodę wystarczy???
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

No oby te chłody w końcu minęły,ja planuję wsadzać do tunelu 13 teraz w sobotę, hartowałam je w oknie na strychu :D to co się nie zmieści wsadzam od razu w grunt, trudno albo przetrwa albo nie ;:108 i mam nadzieję,że porządnie się rozrosną :D
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Czy uprawiał ktoś w gruncie Tomimaru Muchoo F1?
Ja mam zawsze w tunelu i jestem z nich zadowolona, teraz mam zamiar wydać sadzonki dla osoby uprawiającej w gruncie, jeżeli się nie sprawdza taka uprawa, to wolę upchnąć u siebie w tunelu.

Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

W tym sezonie po raz pierwszy zdecydowałem się posadzić część pomidorów w tunelu metodą 2na1.

Poczytałem trochę o tej metodzie już na forum, jednak chciałbym zaczerpnąć "świeższych opinii" na ten temat...
Pomidory w moim tunelu są podwiązywane sznurkami.

Pytanie więc czy podwiązywać oba przy jednym sznurku, czy lepiej puścić obok siebie dwa osobne dla każdego :?:

Czy sznurki prowadzić prostopadle do podłoża i góry tunelu, czy zalecane jest lekkie rozszerzenie na kształt litery "V" :?:

Czy przy sobie można sadzić dwa pomidory tego samego gatunku, czy może wskazane jest mieszanie odmian :?:

Odległość między pomidorami w rzędzie ustaliłem na 67cm, natomiast między rzędami 70cm. Razem metodą 2na1 posadzę 2 rzędy po jednej stronie tunelu. Myślę, że to wystarczające odległości. Chyba, że się mylę , wówczas proszę mnie poprawić :wit Zastanawia mnie jednak, jaka minimalna odległość powinna być pomiędzy pomidorami tzw. "jedno-palikowymi" :?:

Najgorszy zawsze pierwszy raz zacząć coś nowego :wit
Pozdrawiam Janek
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Też w tunelu używam wyłącznie sznurków. Przez ostatnie 2 lata sadziłam metodą 2 na 1, bo wydawało mi się, że wcisnę tym sposobem więcej do namiotu niż tradycyjnie. Owszem na 9m2 zamiast 26 miałam 32 sztuk i dobrze owocowały, ale jakoś nie mogłam dopatrzyć się przewagi tego sposobu nad tradycyjnym. Sznurki przywiązuję bezpośrednio do łodygi i koniec pod sufit, początkowo szły równolegle do roślin (każdy pomidor miała swój sznurek), ale z czasem i tak oddalałam, je od siebie na kształt V, bo myliły mi się sąsiednie krzaki, co miało znaczenie przy usuwaniu nadmiaru liści czy zawiązanych owoców. Ze sznurkami tańcowałam także, żeby zrobić przejście, bo jak się ma w tych 30 sztukach 10 odmian, to każdy pomidor trochę inaczej rośnie i nierównomiernie zajmują przestrzeń. W tym roku planuję 32 sztuki, ale rozmieszczę je pojedynczo co ok.40 cm. Poniżej ilustracja kolejnych rozmieszczeń.
Obrazek
Dorota
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Kochani dostałem w ramach AWN pomidor opisany Gigant Śliwka i nie mogę nic o nim znaleźć(wyszukiwarka milczy). Możecie coś o nim napisać lub zamieścić jakieś foto :wink:
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

bologno pisze:W tym sezonie po raz pierwszy zdecydowałem się posadzić część pomidorów w tunelu metodą 2na1.

Poczytałem trochę o tej metodzie już na forum, jednak chciałbym zaczerpnąć "świeższych opinii" na ten temat...
Pomidory w moim tunelu są podwiązywane sznurkami.

Pytanie więc czy podwiązywać oba przy jednym sznurku, czy lepiej puścić obok siebie dwa osobne dla każdego :?:

Czy sznurki prowadzić prostopadle do podłoża i góry tunelu, czy zalecane jest lekkie rozszerzenie na kształt litery "V" :?:

Czy przy sobie można sadzić dwa pomidory tego samego gatunku, czy może wskazane jest mieszanie odmian :?:

Odległość między pomidorami w rzędzie ustaliłem na 67cm, natomiast między rzędami 70cm. Razem metodą 2na1 posadzę 2 rzędy po jednej stronie tunelu. Myślę, że to wystarczające odległości. Chyba, że się mylę , wówczas proszę mnie poprawić :wit Zastanawia mnie jednak, jaka minimalna odległość powinna być pomiędzy pomidorami tzw. "jedno-palikowymi" :?:

Najgorszy zawsze pierwszy raz zacząć coś nowego :wit
Wydaje mi się, ze metoda 2 na 1 ma sens w gruncie, oszczędność palików i miejsca. Jakoś nie widzę prowadzenia 2 pomidorów na jednym sznurku, tym bardziej, że zbytnie zagęszczenie w foliaku powoduje zbyt mały przepływ powietrza, wzrost wilgotności. Ale nigdy nie uprawiałam w tunelu, więc nie chcę za bardzo się wymadrzać :).
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1565
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Ja mam w tunelu 2x1 i będę wiązać każdy osobno. A czy zda egzamin to się dopiero okaże. W gruncie się sprawdziło.
Iza
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Nie bardzo łapię, tzn. 2 pomidory w jednym dołku? Bo jak każdy ma swój sznurek to jest 1 na 1 :roll: . W gruncie wbijam palik i po dwóch stronach palika sadzę pomidora, mają 1 palik , ale 2 dołki.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Dziękuję za opinie na temat metody 2na1. A mniej więcej jaką Dajecie odległość między pomidorami przy jednym paliku? 20cm czy więcej :?:
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1565
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

W jeden dołek wkładam dwa pomidory, obok siebie, odległość mniej więcej 10-15 cm. Po prostu tak jak wyjmuję z doniczki tak wkładam jeden obok drugiego. Odległość pomiędzy takimi parami u mnie to 50 cm.
Iza
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Dzięki za wyjaśnienie, teraz wszystko jasne:)
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2457
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

toldi pisze:Kochani dostałem w ramach AWN pomidor opisany Gigant Śliwka
A na torebce nie masz napisanego darczyńcy ? Szukałam u nas na forum odmiany pomidora o takiej nazwie i nie znalazłam więc dziwne ,że była na AWN .
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”